http://keskustelu.suomi24.fi/node/8178008#comment-38060618
"tässä vaiheessa tulee halvemmaksi mitä pikemmin lakkaat olemasta.
noin se vaan oikeasti on.
ei auttais enää hamuta yhteiskunnan nisälle."
Ehdota jotain ja minä teen sen.
"tässä vaiheessa tulee halvemmaksi mitä pikemmin lakkaat olemasta.
noin se vaan oikeasti on.
ei auttais enää hamuta yhteiskunnan nisälle."
Ehdota jotain ja minä teen sen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Rukoile näin: Jeesus, tule sydämeeni asumaan ja muuta minut. Sinulle kirjoitetut ilkeilyt tällä keskustelufoorumilla saavat näin sivullisenkin suuttumaan. Sinä olet tärkeä, arvokas, korvaamaton ja muista: kaikki on mahdollista silloinkin, kun ihmisen omat voimat eivät riitä.
Anteeksi sheriffi mutta toivoin hieman riidan tynkää.
Vittumainen olo.
Poista jos haluat.
Ehtinyt/jaksanut lukea tuota linkkiä joka aloituksessa oli ja nytkin just heräsin joten taitaa olla turhaa unentokkurassa alkaa tutkimaan ko. linkkiä ja sen sisältöä, joitakin kommentteja poistin tästä ketjusta.
Raitista tätä päivää jos sellaista haluat. Itse aion olla ulkona tämän päivän ( selvinpäin )
Jos tosissasi haluat eroon päihderiippuvuudesta, on ihan paikallaan hakea ja saada siihen apua. Päihderiippuvuus on aina ennenaikaiseen kuolemaan johtava sairaus ja kuolemanvakavasti sairaita toki hoidetaan.
Paras tämän sairauden hoito on lopettaa päihteen käyttö.
Sama juttu kuin allergiassa. Vaikka pidän kovasti hasselpähkinöistä ja manteleista en silti syö niitä, koska olen tullut niille allergiseksi. Jos ruokaan on piilotettu näitä tuotteita (kuten kerran kalapiirakkaan saksanpähkinää!), on paikallaan että saan välitöntä ensiapua yhteiskunnan kustannuksella.
Päihteitä vain tulee kovin harvoin nauttineeksi niin, että ei tiedä mitä tuote sisältää.
En voi kommentoida viestiisi koska siihen tulisi pakostakin vähän valitusta mitä et siedä.
Aloittajahan oli pyytänyt apua,MUTTEI SITÄ OLLUT SAANUT. Kumma miten lääkärit tuntuu tietävän niin hyvin mikä on potilaalle on paras... Jokainen ihminen on yksilö, ei ole olemassa tiettya kaavaa minkä mukaan päihderiippuvaista hoidetaan..!!
Jos on halua olla juomatta niin millä oikeudellä lääkäri voi kieltäytyä kirjoittamasta yhtä pahaista reseptiä??? Mielivaltaista. Joka joskus on syönyt antabusta tietää varmasti mikä olo seuraa jos meet juomaan.
Verraten esimerkkiisi pähkinöistä... Jos menet juomaan antabuskuurin aikana, vaikutus hieman pahempi kuin sinun kutinasi mantelin syömisen jälkeen..
osoittaa aika hyvää itsetuntemusta aloittajalta, hän tietää ,ettei pysty olemaan juomatta ilman lääkkeitä ja hommannut ne jotta onnistuu tavoitteessaan. Voihan sitä aina tietty pyrkiä viikoks pariks syömään pameja valtion rahoilla, ja ylläpidon ja ruuan maksaa tietty kaikki me..
Tsemppiä aloittajalle! Kituutetaan vaikka piruuttaan täällä muiden kiusana..;) Pitkää ikää toivottaen nainen83
Samaa ihmettelen koska kyseessä varsin turvallinen lääke.
Jos olisin pyytänyt mielialalääkkeitä ei taitaisi muovipussi riittää. :)
Kaavaa ei todellakaan ole ja jos on minä haluan sen tietää.
Kiits nainen83 ja tsemppiä takaisin.
Ootko nyt syöny sitä antabusta? Ite mulle "määrättiin" sitä kerran. Sen verran sain aikaiseksi, että apteekista hain, mutta syömättä nuo on vieläkin...
Onko sul muuten sähköpostiosoitetta voisin kirjoitella sulle enemmänki? Niin tai sitte varmaan kirjoittais nuo skitsotkin ketä täällä pyörii...
Joo ja vielä siitä,että tietyt lääkärit puskee noita mielialalääkkeitä ja rauhoittavia minkä kerkiää, toiset ei missään nimessä anna niitä jos tietää,että sulla ongelmia alkoholin kans..ristiriitaista...
Taisi olla melkein sama aika nimim. juopponaisen kanssa kun lopetettiin.
Eikös ole pirullinen se eka tabletti.
Sen jälkeen tietää ettei paluuta ole alkoholiin ainakaan viikkoon.
Minulla se vaikuttaa herkästi ja partavedetkin jää hyllylle.
Vois joskus kirjoitellakin.
Lekurit näyttää todella luottavan mielialalääkkeisiin. Ei ne rauhoittavia enää määrää paitsi ea-tapauksiin.
Kyllä pähkinäallergiselle tila on hengenvaarallinen. Ei ole kysymys mistään "pikku kutinoista".
Otapa vähän ensin selvää asioista, ennen kuin rupeat kevyesti kuittailemaan:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Anafylaktinen_shokki
Alkoholia käyttävä valitsee itse, juoko vai ei ja juoko myös antabuskuurin aikana.
Mielestäni on ihan oikein, ettei lääkäri päästä potilasta toistuvaan antabus- ja juopporännikierteeseen. Miksi kirjoittaa antabusresepti henkilölle, joka hetken sen turvin kuiviteltuaan aloittaa taas kännirännin. Ei kenenkään elimistö kestä sellaista.
Armeliaampaa on antaa ihmisen juoda niin kunnolla, että järki viimein kasvaa päähän - jos on kasvaakseen, Jumalan armosta. Enemmänhän juoppoja kuolee viinaan lieveilmiöineen kuin mitä raitistuu.
anteeksi nyt jos olen jotenkin pilkannut sinua pähkinäallergiasi vuoksi. ei ollut tarkoitus...
Miksi edes liikut näillä palstoilla jos et tajua lukemaasi? Itse komentoit tekstejä miten sattuu...Onko kokemusta asioista mistä kirjoittelet? luin rollan turvin kulkevasta ystävästäsi joka on(sanojesi mukaan) kehitysvammaisen tasolla. Niin..
Onko omakohtaista kokemusta päihteiden käytöstä? Haluaisin kuulla sinun selviytymistarinasi?? Viinaa, lääkkeitä,huumeita?? Hieman empatiaa...
empatiaa jatkaakseen päihteiden käyttöä vaan tarvitsee asiallista tietoa.
onko hänellä halu ottaa sitä vastaan on ihan hänen oma juttunsa.
valitettavasti käytännössä päihteidenkäyttäjä on ulkoistanut tuon oman juttunsa perheelleen.
viimeistään siinä vaihteessa päihteilijä pitäisi itse ulkoistaa pysyvästi ,jotta lapset ja puoliso saisivat elää normaalisti.
empatiaa ja tukea hän tarvitsee selvänä elämiseen.
kirjoittaja, jota arvostelet lienee asiallisin ja neuvovin palstalle pitempään kirjoittajista :)
Olkoon sairaus ihan mikä tahansa, tärkeintä on alkaa hoito mahdollisimman varhaisessa vaiheessa. KAIKKI apu on tarpeen, jostain syystä jotkut kieltävät kaikenlaisen henkisen avun tarpeen, tilalle tarjotaan liian usein vain PARANEMISEN jälkeen tarvittavaa loppuhoitoa.
Kunnolla puliutuneella EI ole mitään perhettä tai tai lapsia. Toisekseen asiassa ollaan taaskin puusilmiä. Suuri osa suomalaisista on SINKKUJA, ihan ilman alkoholiongelmiakin. Eli ovat yksin. Se voi olla myös eräs syy liialliseen päihteiden käyttöön, paarissa on juttukamuja kun kotona ei ole.
Saarnaamisesta ja viime vuosituhannelta peräisin olevien "tietojen" julistaminen on lähinnä naurettavaa. Maailma pirtstaloituu koko ajan, ei ole olemassa mitään homogeenistä alkoholiriippuvaisten joukkoa, kaikki ovat yksilöitä, ovay ain olleetkin.
Takapuoli edellä mennään taas puuhun, kaikki tuntuu keskittyvän ainoastaan taudin hoitoon, ei sen ehkäisemiseen tai kuten kaikissa muissakin sairauksissa on, auttaa ihmistä edes elämään säällistä ja ihmisarvoista elämää sairaudesta huolimatta.
juoppouteesi.
minä alkoholistina olen itse elänyt sen mistä kirjoitan.
silloin juovana olin tietenkin ihan eri mieltä eli samaa kuin sinä nyt. tai sen vähän mitä tuosta juomapuheesta ymmärsin.
Kun totuus tuli vastaan, aloit solvaamaan. Tämäkö on tapanne toimia.
Voin kertoa, ei toimi enää tässä ajassa olevalle ihmiselle.
Säälipisteitä ei heru kommentista, mitään asiaahan siinä ei ollut.
Eikö niin?
Empatia ei auta.
Jos joku on katkaissut jalkansa, ei siinä auta empatia vaan jotain tarttis tehdä sille jalalle.
On omakohtaista kokemusta alkoholista, mutta en ole käyttänyt enää vuosikausiin. Mieheni on päivä kerrallaan raitis alkoholisti ja oma satunnainen alkoholinkäyttöni loppui, kun aloimme olla yhdessä.
Alkoholi ei ole ollut minulle ongelma, mutta tiedän kyllä miltä tuntuu olla humalassa ja krapulassakin, sen verran tuli nuorena asiaan tutustuttua. Sammunut en ole koskaan, en pystynyt juomaan määrääni enempää, vaan jossain vaiheessa iltaa tuli vain stoppi.
Oma selviytymistarinani alkoi, kun pääsin Al-anon -toveripiiriin mukaan.
Olen elänyt lasista lapsuutta isoisäni ja mamman hoivissa, myöhemmin äitini tuli riippuvaiseksi lääkkeistä ja sekoili pahasti niiden kanssa - katkeraan loppuun asti, eli tappoi itensä kun ei päässyt lääkkeistä eroon. Hän oli vieroituksessakin, mutta sortui uudelleen eikä saanut palata työhön ennen kuin olisi pystynyt antamaan puhtaan näytteen. Valitsi sitten sen yhden tavallisimmista päihderiippuvaisten lopuista.
Päihdeongelmaisen ympärillä huononee keskimäärin 20 muunkin ihmisen elämänlaatu. Perheenjäsenten eniten, mutta myös ystävät, naapurit, työtoverit, harrastustoverit ja sukulaiset huolestuvat, ahdistuvat, alkavat pelätä juovan/narkkaavan puolesta. Al-anonissa olen oppinut irtautumaan toisten ongelmista. Olen lopettanut päihteidenkäytön mahdollistamisen.
En siis koskaan lainaa rahaa, toimi juoppokuskina, selitä juiomarin poissaoloja mihinkään suuntaan, siivoa oksennuksia tai korjaa rikottuja paikkoja (näitä kaikkia olen aikaisemmin tehnyt). Ambulanssin soitan, jos sitä tarvitaan, mutta siinä ainoa apu mitä minulta heltiää.
Ei siis synmpatiaa, empatiaa eikä sääliä. Ne eivät auta, vaan pahimmillaan vain helpottavat hetkeksi oloa niin, että jaksaa vielä jatkaa entiseen malliin.
Tunnen paljon raitistuneita alkoholisteja ja heidän perheenjäseniään ja tiedän sekä alkoholismista että läheisten mielen järkkymisestä ja stressin aiheuttamista ruumiillisistakin oireista tarpeeksi kirjoittaakseni tälle palstalle.
Minun kanssani saa vapaasti olla eri mieltä. En minä siitä rikki mene. Paljon, kovin paljon pahempaakin, olen kohdannut alkoholistien ja päihdeongelmaisten kanssa eläessäni. :)
Miten itse autat lähelläsi olevia päihdeongelmaisia elämään säällistä elämää?
Vippaat rahaa kaljapulloon, siedät kännissä metelöiviä naapureita ja tarvittaessa kuskaat juopuneen kotiinsa omalla autollasi?
Mikäs siinä, jos aikasi sellaiseen riittää.
Kun sinulla tuota hyvää auttamistahtoa riittää, niin oletko priorisoinut sen nimenomaan päihderiippuvaisiin?
Riittääkö sinulta aikaa ja emptatiaa myös ulkoiluttamista tarvitseville vanhuksille, oletko mukana mielenterveyskuntoutujien ja maahanmuuttajien ystävätoiminnassa, teetkö vapaaehtoistyötä jossain lasten ja nuorten harrastustoiminnassa turvallisena ja iloisena aikuisena?
Avun tarvitsijoita on paljon.
Minulla vapaaehtoisesti itsensä toistuvasti huonoon kuntoon juovat täysi-ikäiset eivät ole ykkössijalla.
Jokainen tietysti tekee sitä, mikä eniten inspiroi. Jokaisessa tuppukylässäkin on huutava tarve sinunlaisillesi juoppojen hyysääjille.