Poika käytti hyväkseen

tyttö ja nainen

Olen jo kolmekympin paremmalla puolella, mutta ensirakkauteni ei silti haihdu mielestäni koskaan.

Tilanne oli se, että minä rakastuin ja kuvittelin aluksi pojankin rakastuneen, koska hän niin sanoi. Huomasin, että hän rakasti yhä omaa ensirakkauttaan. Poika vei neitsyyteni ja jätti minut selittämättä, sanoi vain ettei rakastanut enää. Tuskin oli koskaan rakastanutkaan. Emme milloinkaan puhuneet asioista, sillä häntä ei kiinnostanut.

Miksi juuri minä. Miksi hän halusi niin satuttaa. Eron jälkeen hän puhui kaikille millainen huora jne olen. Vaikka en ollut ennen häntä seurustellut tai harrastanut seksiä kenenkään kanssa.

En tiedä tarvitsisinko terapiaa. Mitä he voisivat minulle tehdä, miten auttaa. Ongelmani on se, etten edelleenkään pysty luottamaan enkä rakastumaan miehiin. Rakastan yhä ensirakkauttani vaikka hän teki minulle niin. Hän on mielestäni maailmankaikkeuden komein ja seksikkäin mies, enkä usko koskaan löytäväni ihanampaa.

Mitä voisin tehdä unohtaakseni hänet?

Taphtuneesta on yli kymmenen vuotta ja ajattelen häntä yhä päivittäin. Hän kummittelee mielessäni ja unissani painajaisina.

3

905

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuollainen

      turhan haahuilu. Et tarvitse terapiaa vaan otat järjen käteen. Olet aikuinen ihminen, joten ala käyttäytyä niin. Unelmasi on kuin murkkuprinsessalla, yök. Lakkaat haaveilemasta tuollaisesta miehestä, et tekis hänellä mitään, et tehnyt silloinkaan ja nyt hän on jo toinen ihminen, elänyt elämäänsä, kun sä taas olet valinnut itsesäälissä piehtaroinnin ja juuttumisen tuollaiseen sikaan.

      Tapaus oli ikävä, mutta niitä tulee melkein kaikille meistä elämässä. Normaalisti ihminen vain suuntaa eteenpäin eikä juutu tuollaiseen. Tapahtuma on syönyt perusluottamustasi, mutta silti sun täytyy itse tehdä peli selväksi itsesi kanssa, haavemaailma missä kohtaisitte ja hän pyytäisi käytöstään anteeksi ja nostais sut vahvoille käsivarsilleen ja ratsastaisitte yhdessä auringonlaskuun EI TULE toteutumaan. Tiedät kyllä itsekin.

      Sen sijaan että haaveilet turhan aikaista sontaa käytä energia siihen, että alat tutustumaan miehiin, heistä melkein jokainen on parempi kuin kuvaamasi poika. Jatka elämää ja etsi onnesi ja pidä huoli, että opettelet jättämään asiat taaksesi, tuosta ei hyvää seuraa, jos tuo on tapasi käsitellä (= juuttua eli ei käsitellä) asioita.

    • hutihutihuti

      Eli olet nostanut tuon yhden muiston ja kiinnittänyt siihen tarroja sun muuta ja pitänyt sitä kuvana sille, mitä sen pitää olla.

      Nyt laske kuva pöydälle mielessäsi. Näet, että se on pelkkä valokuva ja siinä on kaikenlaista tuherrusta. Laitat sen laatikkoon ja laatikon kiinni.

      Katsot ympärille. Maailma on täynnä uusia ihmisiä joissa on syvyyttä ja värejä. He eivät ole valokuvia.

    • a

      Kyllä minusta tuo edellisen kirjoittajan arvio osuu oikeaan: sinä rakastat sitä nuoren tytön luomaa ihannekuvaa ja haluaisit kokea nuoruuden ensirakkauden täyttymyksen.

      En osaa paremmin neuvoa kuin että hyväksy tilanne ja faktat. Sinä tiedät todellisen tilanteen: oliko hän oikeasti niin ihana? Pyri erottamaan todellisesta tilanteesta ne tunteet, mitä sinä olisit halunnut kokea. Kirjoita vaikka paperille miehen käyttäytyminen sinua kohtaan, niin ehkä silloin hyväksyt faktat paremmin.

      Aloita tutustuminen miehiin vähän kerrallaan. Ei heti tarvitse hypätä sinne rakkauden huumaan mutta samoja asioita pyörittelemällä hukkaat vain lisää vuosia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3343
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1843
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      28
      1517
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      82
      1369
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      994
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      64
      829
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      766
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      697
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      676
    Aihe