Lomalle Mallorcalle.Kokemuksia.

minä ja morris

Olemme menossa mieheni kanssa kahdestaan Mallorcalle. Kuulisin mielelläni kokemuksia kyseisestä lomakohteesta. Majaudumme Playa de Palmaan ja tarkoitus olisi viettää sekä ranta- että kaupunkilomaa. :)

6

2021

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • don luis

      on ehkä yksi kuvaavimpia sanoja mallorcasta.on rantoja,kaupunkeja, kyliä, maaseutua , vuoristoa,luolia,huvittelupaikkoja,j.n.e.paljon riippuu siitä mitä lomaltanne odotatte.autonvuokraus on edullista ja lisää mahdollisuuksia tutustua monipuolisesti eri puolelle saarta.tervetuloa mallorcan ystävien pariin.

    • :-)

      Hola :) Minä olen viettänyt monta ihanaa lomaa Ca´n Pastillassa eli ihan Playa de Palman vieressä, nämä paikathan ovat ns. yhteenkasvaneita eli kävelyetäisyydet ei päät huimaa :)

      Aloitetaan lentokentältä eli se sijaitsee lähellä Playa de Palmaa, taksimatka ei pitkä ole, kymmenessä minuutissa olet jo hyvin tod.näk. hotellissasi ellet nyt pahimpaan ruuhkaan joudu.

      Palma de Mallorcalle pääsee nopeasti ja käteväti bussilla, joita menee todella tiuhaan tahtiin molempiin suuntiin ja suunta maksaa reilun euron. Bussilla liikkuminen on muutenkin todella helppoa Mallorcalla. Joskus on ruuhkia, mutta seuraavaan tai sitä seuraavaam bussiin mahtuu jo varmasti :)

      Rantaa riittää Playa de Palman kohdalla hyvin ja ranta on hoidettu hyvin ja mitään suurempia roskia rannalla ei ole.

      Ruokapaikkoja löytyy joka lähtöön, on espanjalaisten suosimia pieniä ravintoloita Ca´n Pastillassa, löytyy pizzaa, pastaa ja salaatteja. Paellaa, lihaa ja kalaa. McDonalds, Burger King ja KFC. Rannan kioskeista saa pikkupurtavaa.

      Palma de Mallorcaan kannattaa tutustua ajan kanssa, se on valtavan hieno kaupunki. Vanhakaupunki ja katedraali ovat nähtävyyksiä jo itsestään. Arkkitehtuuri ympäri kaupunkia on todella kaunista ja siinä kävelyn lomassa on mukava istahtaa punaviinille johonkin terassille.

      Palma de Mallorcasta löytyy myös upeita kauppoja ja mm. El Corte Inglesin tavaratalot ja St. Miguelin kadulla on paljon ihania putiikkeja. Löytyy myös New Yorker, Pull & Bear, Mango, Zara, Massimo Dutti...

      Itse vietän lomani pyöräillen ja tutustuen saaren upeisiin paikkoihin. Bussille pääsee vaikka Porto Pi ostoskeskukseen kun tekee mieli shoppailla :) kulttuuria ja iltaelämää, Palma de Mallorca on Barcelona pienoiskoossa, minun mielestäni.

      Minä jo lasken aaumuja seuraavaan reissuuni Mallorcalle :) Oikein hyvää lomaa myös teille ja toivottavasti viihdytte siellä hyvin.

      • Olen kirjoitellut enemmän Kanarian saarten palstalle, mutta myös Mallorcan ystävänä päätin käydä piipahtamassa palstalla. Kuvasit Palman kaupunkia todella hyvin. Me olemme aina asuneet ihan kaupungin tuntumassa, mistä on kiva kävelymatka nähtävyyksiin ja siihen keskustan sykkeeseen, shoppailemaan ja nähtävyyksiä katselemaan.
        Saari sinällään on tullut nähtyä lukuisia kertoja, mieliinpainuvimpia kokemuksia ovat olleet tippukiviluolat, Valldemosan luostari, Formentor ja iki-ihana pikkukaupunki Sa Coma. Alcudia jätti vähän kylmäksi, vaikka rannat olivatkin hienot. Muutoin liiaksi pelkästään turistipaikka. Mutta sopi hyvin perhelomailuun.
        Ja tietysti se pakollinen käynti helmitehtaalla, josta yhdet hyvälaatuiset killuttimet on vieläkin käytössä.
        Summa summarum, ihana saari ja Palma on erinomainen lomakohde joko kaupungissa tai sen liepeillä asuvalle.


    • nippe

      Alcudian mahtavat rannat,mutta muuten aivan törkeän kallis paikka tyyliin turisteilta rahat pois ruoka ja juoma aivan törkeän kallista,mutta ei voinut muuta kuin kiltisti maksaa,kun e i taksillakaan viitsinyt päivä ajella muihin kaupungeihin syömään.

      • ollukeväällä

        no ei minusta ollut sen kalliimpaa kuin muuallakaan. ja onhan siellä varsin hyviä ruokakauppoja ,josta voi ostaa monelaista ja kokkailla vaikka välillä kämpillä.


      • monenlaista asiaa
        ollukeväällä kirjoitti:

        no ei minusta ollut sen kalliimpaa kuin muuallakaan. ja onhan siellä varsin hyviä ruokakauppoja ,josta voi ostaa monelaista ja kokkailla vaikka välillä kämpillä.

        Ei minustakaan Alcudia erityisen kallis paikka ollut. Hinnat tietysti ravintolan laatutason mukaan. Ja pikkuisen kun viitsi kävellä satamasta rantaa "eteenpäin" ruokien, varsinkin lounaan hinta laski.

        Ja Dakotan ribbsit...nam nam.... olivatpa kerrassaan hyviä!

        Tästä linkistä löytyy paljon Mallorca asiaa

        http://www.mallorcatour.net/fi/

        Hyvää lomaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      27
      1652
    2. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1147
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1130
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1097
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1029
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      960
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      955
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      942
    9. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      887
    10. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      114
      878
    Aihe