Teen kotisivuja netscapen composerilla...mutta
miten saan sivut näkymään samanlaisena
Explorerissa... Tekstit siirtyy jne...???
miten saan sivut näkymään samanlaisena
Explorerissa... Tekstit siirtyy jne...???
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Käytät standardia HTML:ää, niin sivut näkyvät molemmissa selaimissa samalla tavalla.
Unohda siis Composerit ja FrontPaget!
Siis kotisivut Front Pagella, ja hyvin näyttävät toimivan.
Eihän siinä ole kaikkia tekniikan hienouksia, mutta jos tekijällä on luovuutta, niin silläkin editorilla pärjää ihan hyvin.
Ei noilla FP ym. editoreilla saa mitään muuta aikaa kun epäsiistiä koodia. Opetelkaa HTML-kieli niin tulee paljon siistimpää jälkeä!!!
tai jos välttämättä haluatte käyttää apuohjelmia niin Macromedialta löytyy Dreamweaver, joka tekee kohtuu "puhdasta" koodia.
Macromedian Dreamweaver on ehdottomasti paras html-editori. Kyllä editoreilla muutenkin pärjää, mutta siihen saa varautua, että sivut eivät näykään selaimessa juuri sellaisina kuin editorin näytössä. html kannattaa opetella, sillä se käy parissa päivässä ja helpottaa oloa kummasti.
voidakseen ajaa autoa?
Noilla snobahtavilla nettimaakareilla tuntuu olevan käsitys, että pitäisi osata koodata tehdäkseen nettisivuja ja se on ihan sama asia.
Kyllä jokaisella on oikeus julkaista netissä ja siihen kuuluu oikeus vaatia sellaisia työkaluja, joita osaa käyttää tavallinen virtanenkin tuntematta hoo-tee-äm-ällää.
Opettele käyttämään vaikka FrontPage Express ohjelmaa: se on erittäin hyvä karvahattumallinen sivueditori. Tee yksinkertaisia sivuja aluksi ja jos tekniikka kiinnostaa niin "kurkista sitten konehuoneeseen" eli katso millaista koodia ohjelma on vääntänyt sivusi aineksista.
Myös vakoilu on sallittua: jos näet mieluisan sivun internetissä, voit tutkia senkin lähdekoodia ja opetella sieltä joitain kikkoja.
Älä usko kaikkea mitä "viisaat" neuvovat.