On sanonta, että "maailma muuttuu Eskoseni..." ja niinhän se on.
20 vuotta sitten idässä oli diktatuuri, Neuvostoliitto,jossa yksityinen aseenomistus oli käytännössä kielletty, vain harvat ja valitut saivat luvan baikal-haulikkoon, mutta muut aseet olivat tavalliselta kansalta kielletty.
Nyt Venäjä on vapaa, aseita siellä saa kansalaiset, kun taas EU alkaa näyttämään diktatuurin kasvonsa.
Luuletteko, että on sattumaan, että ympäri EU-maita kiristetään aselakeja, ja riisutaan kansaa pikkuhiljaa aseista?
Juuri mm. Saksan liittokansleri Angela Merkel esitti viimeisen Saksan kouluampumisen jälkeen, että viranomaisilla tulisi olla oikeus tarkastaa aseiden oikeaoppinen säilytys kodeissa, siis juuri sama ehdotus, mitä ollaan ajamassa nyt suomeen.
Tälläkin palstalla on moni valitettavan hyväuskoinen hölmö, ei siis tyhmä, mutta hyväuskoinen.
Esim. nimimerkki Korhonen näyttää olevan täysin pihalla, mistä tässä kaikessa on kysymys.
Diktatuureissa on ensiarvoisen tärkeää, että kansalla ei ole mitään aseita.
Historia on tämän todistanut, diktaattorit ovat aina riisuneet kansan ensin aseista, milloin mihinkin vedoten, yleensä turvallisuuteen.
Neuvostoliitossa mustat autot tulivat keskellä yötä hakemaan ihmisiä, ja näistä ihmisistä ei sen jälkeen kuultu enää mitään.
Kymmeniä miljoonia kuoli työleireillä vielä ihan vähän aikaa sitten.
On suurta typeryyttä ajatella, että ei enää voi tulla diktatuuria.
Katsotaanpa mitä maailma oli 20 vuotta sitten.
Suomi oli itsenäinen, eli ei EU:n osavaltio, oli oma keskuspankki ja oma valuutta.
Suomalaiset luovuttivat oman valuuttansa ilman kansanäänestystä.
Oma valuutta on yksi itsenäisyyden ja itsemääräämisoikeuden kulmakivistä.
-80 luvulla suomessa oli paljon parempi sosiaalinen turvaverkko, eikä massatyöttömyyttä eli ihmiset voivat paljon paremmin kuin nyt, pahoinvointi suomessa.
Tämä näkyi myös siinä, että ei ollut niin paljon häiriintyneitä nuoria.
Tämä kotien asetarkastus ei mitenkään edistä turvallisuutta, vaan se on vaan keino hävittää ihmisen oikeusturva ja oikeus yksityisyyteen.
Jos tuo asetarkastus menee lävitse, niin nämä hyväuskoiset hölmöt luulevat, että asia jää siihen, eikä tiukennuksia enää tule.
No, näin ei ole.
Vaan kun annat pirulle pikkusormen, vie se koko käden.
Mitäs kun tapahtuu taas joku yksittäinen känniläisen tekemä ampumatapaus, niin media alkaa hysteerisenä huutamaan, "jotain on tehtävä, näin ei saa jatkua", ja sitten on taas luvassa lisää kansalaisoikeuksien kavennusta, sekä valtion asetakavarikointia kansalaisilta, ties millä tekosyillä.
Surullista, että aseharrastajat ovat näin hyväuskoisia.
Nyt on siis jo kohta tilanne, että Venäjä on paljon vapaampi valtio, kuin EUvostoliitto, mihin Suomi kuuluu.
Suomalainen orjamentaliteetti
5
320
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo vertaus Venäjään ikääntyi kuin vanha maito konsanaan :D
- Anonyymi
"nyt on siis jo kohta tilanne, että Venäjä on paljon vapaampi valtio"
Ei kannattaisi julistaa - Anonyymi
Kipin kapin lääkäriin ja annostus kohdilleen
- Anonyymi
Eli kun joku on eri mieltä kun sinä tai politikot on automaattisesti hullu?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli kun joku on eri mieltä kun sinä tai politikot on automaattisesti hullu?
Ei hullu, mutta lapsellinen. Jos ei ymmärrä miten demokraattisessa yhteiskunnassa kansanedustus-, oikeuslaitos ja toimeenpano alta toimivat, niin helposti uskottelee poliisin kiusaavan. Pitäisi sen verran kyetä ajattelemaan, että demokratiassa valta on kansalla ja viranomaiset vain toimeenpanevat yhteisesti päätettävä asioita. Jos jokin asia ei mene, niin kuin itse haluaisi, niin poliisilla ei ole asian kanssa juuri mitään tekemistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64125Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va952253Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J59964- 47834
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va37833Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?185820- 34811
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35772Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119755- 35754