Tietäskö kukaan mikä on ongelman nimi? Lääkäritkään ei tiedä.
Käsivarsien takana, siis alueella missä ihokarvat kasvaa, on pieniä näppyjä, ja kun ne puristaa, tulee valkoista töhnää.Ei rasvaa.Lähinnä nestemäistä.Itse ajattelin että se on karvatuppeen tai ihohuokoseen liittyvä juttu.Säärien ulkonurkka on myös täynnä jälkiä.Vanhemmittaan ongelma vaan laajenee.Kylmällä ilmalla näpyt sinertää.17 vuotiaalla tytölläni on myös tulossa sama ongelma, samoin aikuisella pojallani.
Olen nyppinyt näitä välillä, ja on tullut pahoja arpia.Niinpä en voi käyttää lyhythihaisia paitojakaan.
Kuivaharjaus auttaa jonkin verran, eli kaikki mikä oistää verenkiertoa liikkeelle.Iho on kuin sarveistunut, parkkiintunut.Väri ei ole terve.
Eli näppy alkaa aina karvatupesta.Tietääkö joku?
Käsivarsien takana, siis alueella missä ihokarvat kasvaa, on pieniä näppyjä, ja kun ne puristaa, tulee valkoista töhnää.Ei rasvaa.Lähinnä nestemäistä.Itse ajattelin että se on karvatuppeen tai ihohuokoseen liittyvä juttu.Säärien ulkonurkka on myös täynnä jälkiä.Vanhemmittaan ongelma vaan laajenee.Kylmällä ilmalla näpyt sinertää.17 vuotiaalla tytölläni on myös tulossa sama ongelma, samoin aikuisella pojallani.
Olen nyppinyt näitä välillä, ja on tullut pahoja arpia.Niinpä en voi käyttää lyhythihaisia paitojakaan.
Kuivaharjaus auttaa jonkin verran, eli kaikki mikä oistää verenkiertoa liikkeelle.Iho on kuin sarveistunut, parkkiintunut.Väri ei ole terve.
Eli näppy alkaa aina karvatupesta.Tietääkö joku?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kyseessä on ilmeisestikkin karvatupen tulehdus eli follikuliitti!Näppyjä tulee silloin jos:
1.Käyttää liian kauan samaa ihorasvaa
2.levittää rasvan hankaamalla ihoon
kuinka voit päästä näpyistä?
1.vaihda rasvaa
2.Levitä rasva aina ihokarvojen suuntaisesti eli vältä hankaavia tai pyöriviä liikkeitä koska ne tukkivat ihohuokoset!
3.Käytä näppäyihin esim.duocorttia tai jotain miedompaa kortisonia esim.hydrocortison
4.Jos noista ei oo apua niin eikun ihotautilääkärin pakeille ja valoihin!
Oliko apua?!
Kyllä olen huomannut että osaksi on kyse tästä.Iho ei ole kuitenkaan tulehtunut.Iho on kovettuneen,ja elottoman näköinen, ja näpyt ovat mannaryynimäisiä.Luulen että tämä liittyy jotenkin hormoonitoimintaan, koska lapsilleni tuli tätä murrosiässä.
Merkille pantavaa on se että karva on jäänyt kippuraan näpyn sisään, ja kun puristan näpyn, sisältä tulee nestettä, ja karva pulpahtaá pintaan.Enkä ole ajellut karvoja, että iho olisi siitä ärtynyt.Iho on kuivan, ja elottoman oloinen.Kuivaharjaus parantaa vähän kyllä ihoa.
No huh.huh-ai että liian kauan samaa rasvaa??Varmaan ainaki yli 10vuotta oon suosinut yhtä ja samaa voidetta-joka on pitänyt ihon silosena ja pehmeänä!!Ja ei kukaan hankaa voidetta...kuulosti jotenkin hassulta toi ilmaisu...
Voisko se söherö johtua kuivuudesta?Jospa kevyt kuorinta ja sitkeä kosteutus auttaisi-ja ilmakylvyt!
Olen huomannut että aurinko auttaa kesällä, ja kuivaharjaus,sekä selluliittigeelit.Luulen että ihottuma on aineenvaihdullanin häiriö.Johtuisko korkeasta kolestrolista, mikä on sukuvika? Iho ei ole kuiva ollenkaan.Ja sitten vielä sekin, että sitä esiintyy vaan käsien ulkonurkassa, ja jalkojen.Eli paikassa, missä ihokarva kasvaa.Ja sitten kun näpyn sisältö on valkosta töhnää, herää kysymys mikä se voi olla? Kasvoissa on hyvä iho, eikä muuten ole koskaan ollut iho-ongelmia, paitsi tää.
Unohdin mainita tuossa edellisessä viestissäni,että kaikien ihmisten iho ei välttämättä kyllästy yhden voiteen käyttöön mutta jollain saattaa käydä niin kuten esim.minulla!
Itse monta vuotta atooppista ihottumaa sairastavana on käynyt usein niin ,että olen jatkuvasti käyttänyt vain yhtä ainoata rasvaa monta kuukautta putkeen enkä ole tajunnut vaihtaa rasvaa ja sitten iho on kyllästynyt ja tullut näitä näppylöitä!
Muuten näppy oletko testannut valohoitoa noihin näppylöihisi?Nimittäin kerran jos aurinko auttaa niin kannattaa näin talvi aikaan käydä hakemassa lähete valohoitoon ihotautilääkäriltä!
kiitos vinkeistä! En ole allerginen enkä atooppinen ollenkaan.Mun iho on ns. kananlihalla. Tää alko jo 12 vuotiaana, mutta nyt se on jo suuri kosmeettinen ongelma, koska pahenee ja leviää.Lääkärit vain ihmettelee, mitä ne on .Olin kuntokurssilla vuosi sitten.Lääkäri otti puheeksi, kun näki käsivarteni.Hän meinasi lopulta, ettei se ole kun kosmeettinen haitta, kun kysyin jotain hoitoa siihen,Pitäs varmaan mennä ihan ihotautilääkärille.
...
Mul on samanlaisii näppyjä mut reisissä. Miust tuntuu et se on jotain verenkiertoon liittyvää tai sit se on jtoain talia, vähään niinq finnit.
Joo, vaikuttaa samalta, mutta kukaan ei tunnu tietävän mitä se on.Kasvoissa ei koskaan ole ollut finnejä, mutta käsien ja jalkojen iho on kamalan näköinen.Onko sulla ollut mitään hoitoo niihin? Mikä auttaa?
jos vaivasi on sama kuin minulla niin itselläni auttoi apteekista saatava voide joka sisältää Retinolipalmitaattia (vastaa A-vitamiinia), pyridoksiinia, karbamidia, dekspantenolia ja triklosaania!
Valmiste kuorii kevyesti ihoa ja tasoittaa sen väriä, samalla näpyt käsivarresta kuivuivat pois, nyt kehtaan taas käyttää hihattomia toppeja!
Mutta tuotetta ei kannata tuon retinolin takia käyttää silloin kun altistut auringonvalolle. No, apteekissa he osaavat varmasti auttaa..
Harmi, että löysin keskustelun vasta nyt. Kyseessä on suvussa kulkeva vitsaus: keratiinin liikamuodostuminen. Siihen ei ikävä kyllä ole lääkettä. Itselläni sitä on vain käsivarsissa, mutta sukulaistytöllä myös kasvoissa.
siiis eiks tähän jumalauta oo mitää lääkettä!! eihä tuo enää ikinä kehtaa kesällä kävellä alasti :( keksikää ny saaamari jotain!
http://www.helpforkp.com/keratosis_pilaris_about_kp.html
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00576