Tietoa Azoreista?

tuolta löytyy

3

866

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Netissä on Azoreista tietoa runsaasti eri kielillä. Useimmissa niissä lienee epätarkkuuksia, niin näissäkin sivuissa, joihin keskustelija viittaa. Jokaisen epätarkkuuden kommentoiminen veisi liikaa tilaa ja kaikki epätarkkuudet ja virheet eivät matkailijan lomanvieton kannalta ole olennaisia, vaikka ne kuvaa saarista vääristäisivätkin. Kuinkahan moni matkailija matkanjärjestäjän sivujen tekstejä lukee huolellisesti?

      São Miguelin saaren lämpötila vaihtelee vuositasolla keskimäärin haarukassa 11 C-25 C. Näistä 11 C on yölämpötila, sillä vuoteen mahtuun normaalisti parisen vuorokautta, jolloin päivälämpötila ei nouse 11 C korkeammaksi. Viime talvena São Miguelilla oli yksi vuorokausi, jolloin päivälämpötilaksi mitattiin maksimissaan 11 C, yöllä oli silloin minimissään 7 C.

      Vuoden kylmin kuukausi on helmikuu, jolloin yölämpötilojen minimi Ponta Delgadassa on keskimäärin 11 C päivälämpötilojen keskimääräisen maksimin ollessa aavistuksen vaille 17 C.

      Elokuun, vuoden lämpimämmän kuukauden maksimipäivälämpötilojen keskiarvo on runsaat 25 C, yön alin keskimäärin runsaat 18 C.

      Meriveden lämpötila São Miguelilla vaihtelee vuositasolla haarukassa 16-24 C.

      Rapu- ja simpukkalajeja ei ole satoja, kalalajeja on runsaasti, mutta matkailjija ei niitä kohtaa satoja.

      Saarien pääelinkeino on maidon ja maitotuotteiden tuotanto, toisena on kalastus ja kolmantena turismi.

      Juhlista kertovat kappaleet vaatisivat remonttia. Esim. Pyhän hengen juhlien kausi alkaa pian pääsiäisen jälkeen ja jatkuu kesän lopulle. Parhaillaan, helluntain mentyä, näitä juhlia ovat kylät tulvillaan. Tekstissä mainitut "kulttitemppelit", pienet kappelit, eivät suinkaan ole mennyttä aikaa, vaan niitä käyttävät Pyhän Hengen juhlia järjestävät veljeskunnat, imperiot, tänäkin päivänä ja niitä rakennetaan silloin tällöin uusia.

      Ns. kansanjuhlia, festas populares, on Azoreilla jonkun verran ympäri vuotta, mutta niiden sesonki on kesällä ja huippu saavutetaan ajalla heinäkuun puoliväli - syyskuun alku.

      Kehotan matkailijaa lukemaan Azoreista eri lähteistä. Ehkä matkailija näin saa keskimäärin oikeampaa tietoa.

      • azorien matkaaja

        Sivusto antaa mielestäni hyvän kuvan Azoreista. Mikäli lämpötiloissa on asteen heittoja todellisuuteen, ei siitä kannattaisi koko sivua kirjoittaa, kuten tuossa vastaaja on tehnyt.

        Asialliset sivut, paljon tietoa ja piste.


      • azorien matkaaja kirjoitti:

        Sivusto antaa mielestäni hyvän kuvan Azoreista. Mikäli lämpötiloissa on asteen heittoja todellisuuteen, ei siitä kannattaisi koko sivua kirjoittaa, kuten tuossa vastaaja on tehnyt.

        Asialliset sivut, paljon tietoa ja piste.

        São Miguelilla asuvana tunnen oman kotisaareni keskimäärin paremmin kuin matkailija ja jonkin verran tiedän myös muista kahdeksasta saaresta. Tällä palstalla sana on vapaa. Jokaisen viestin merkkimäärä on rajoitettu 5000:een.

        Azoreista kirjoitetaan paljon puppua eri kielillä. Internetissä vastuu on lukijalla, ei tekstin tuottajalla. Minulla on oikeus ja vapaus reagoida tietoihin, joiden tiedän olevan harhaanjohtavia. Tarkoituksenani on helpottaa matkailijan elämää mahdollisimman oikeilla tiedolla.

        Matkaililja itse päättäköön, kumpaa hän uskoo: saarella asuvaa suomalaista vai matkailuteollisuuden puhdasta myyntipuhetta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      273
      5122
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      53
      4221
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      93
      3609
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2719
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      20
      1909
    6. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1863
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      111
      1725
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      98
      1501
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1095
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      146
      1073
    Aihe