Palma, Cala Mayor, Santa Ponsa vai Playa de Palma?

mirella3

Olen lähdössä heinäkuussa Mallorcalle. Kertokaa kokeneemmat, missä näistä on vähiten niitä kuuluisia britti- ja saksalaisturisteja: Cala Mayor, Santa Ponsa, Palman kaupunki vai Playa de Palma?

Missä näistä on parhaat mahdollisuudet kävelyyn ja pyöräilyyn? Onko Santa Ponsasta helppo tehdä päiväretkiä Palman kaupunkiin, joka myös kiinnostaa kovasti? Haluaisin yhdistää rantalomaan shoppailun, kulttuurin ja retket muuallekin Mallorcalle. Mitä kohdetta suosittelette? Olen kiitollinen vinkeistä!

5

1681

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei pääse eroon

      oikein missään, mutta onneksi he viihtyvät brittipubeissa ja burger-kingissä joten ainakin saat syödä rauhassa:) Saksalaisia ei ainakaan "meidän" alueellamme ollut lainkaan, vain skandeja.

      Me olimme majoittuneena ihan toisella laidalla Cala d'Orissa mikä oli ihanan rauhallinen paikka, upeat rannat ja pikkukylät! 1 yö oltiin Palman kaupungissa, oikein kaunis kaupunki!

    • Huevos con gas

      Palma novassa on kiva kävellä ja kun menet siellä syömään Meson son caliumiin niin et törmää britteihin tai ainakaan häiritsevissä määrissä. Ravintola sijaitsee oikeastaan Son caliussa, Palma novan Palman puoleisessa päässä puoli kilsaa.
      Palmassa ja varsinkin vanhassa kaupungissahan kivoja kavelypaikkoja riittää, kannattaa käydä myös "Bellervon linnassa" sinnekkin pääsee näppärästi kävellen Terrenon kaupungin osasta. Cala mayor alkaa olla jo hieman pieni "tunkkainen" paikka, itse rantahan on aivan mahtava, kuningaskin perheineen hengailee siinä ihan nurkilla. Santa ponsaan olemme itse nyt menossa ( käyty läpi Palma nova, Magaluf ja Cala mayor) ja siellä ehkä pyöräilyyn parhaimmat antimet. Santa ponsa on rauhallinen paikka, niin myös Palma nova ja magaluf taas sitten oikein irroittelu paikka. Vuodesta 75 olen Mallorcaa kierrellyt ja on oikeastaan vaikeaa eritellä mikä kenellekkin käy koska makunsa kullakin, nähtävää ja koettavaa Mallorcallahan rittää.

      • don luis

        aloitin minäkin,jostain syystä arenal/can pastilla suunnalta.toki terrenon kulta-aikaan myös siellä.sittemmin paljon alcudiassa.nyt taas playa de palmaan heinäkuussa.


    • pmi

      Mallorcalla tuskin pystyy välttämään niin britti- kuin saksalaisturisteja, josko sieltä edes löytäisi paikkaa mihin turistit eivät olisi jo eksyneet. Jos todella haluat välttää pahinta brittiturismia niin palma nova/magaluf ovat ne pahimmat. Santa Ponsa on pääosin Irkkujen kansoittama, mutta kuitenkin suhteellisen rauhallinen kuhan hotelli ei satu baarikadulle. Cala Mayoria en valitettavasti tunne hyvin joten siitä en osaa sanoa juuta enkä jaata. Playa de Palma, noh se on ainakin Palman läheisyydessä.

      Kävelyn kannalta suosittelisin ehdottomasti Santa Ponsaa, vaihteleva maasto ja paljon mäkiä. Pyöräilyyn en sitä kyllä suosittele. Alcudia taas on suosittu pyöräilykohde, siellä käy paljon pyöräilijöitä keväsin treenailemassa, on ne sitten harrastelijoita tai ammattilaisia sitä en tiedä.

      Santa Ponsasta on loistavat yhteydet bussilla Palmaan ja todellakin Mallorca on saari jossa voit yhdistää niin rantalomailun, shoppailun ja kulttuurin. Mallorca on saari missä ei todellakaan kannata muodostaa mielipidettä turistikohteiden perusteella...niiden ulkopuolella on vasta se aito ja monipuolinen Mallorca. Ja jos vaan mielenkiintoa, energiaa ja aikaa on niin kannattaa lähteä kiertelemään saarta. Pidän itse Mallorcasta juuri sen monipuolisuuden takia.

      • mirella3

        Kiitos hyvistä vinkeistä! Matka Santa Ponsaan varattu :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      90
      7177
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7099
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      118
      6320
    4. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      97
      5428
    5. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5245
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      42
      5141
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4625
    9. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      3
      4134
    10. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3655
    Aihe