Olen ollut kolme päivää SM-megalla, RuSua myynyt toistaiseksi passiivia ja näytenumeron saaneille, joka päivänä olen myynyt yhden lehden, 2x6kk ja yhden 12kk.
Kannattaako vielä säikähtää, ettei minusta ehkä ole tekemään tulosta myynnillä, vai missä ajassa yleensä myyntitaidot teillä puhelinmyyntityötä tehneillä on tulos alkanut paranemaan?
Ja jos joku olisi niinkin ystävällinen, että voisi antaa pieniä ensiapuohjeita, kuinka parantaa näinkin surkeaa myyntiäni, olen melko motivoitunut ja haluaisin vähintään tekeväni sen verran myyntiä, että saan pidettyä työpaikan ja tienaavani sen 4e tuntipalkan mitä megalla saa 5 päivän jälkeen.
Kannattaako vielä säikähtää, ettei minusta ehkä ole tekemään tulosta myynnillä, vai missä ajassa yleensä myyntitaidot teillä puhelinmyyntityötä tehneillä on tulos alkanut paranemaan?
Ja jos joku olisi niinkin ystävällinen, että voisi antaa pieniä ensiapuohjeita, kuinka parantaa näinkin surkeaa myyntiäni, olen melko motivoitunut ja haluaisin vähintään tekeväni sen verran myyntiä, että saan pidettyä työpaikan ja tienaavani sen 4e tuntipalkan mitä megalla saa 5 päivän jälkeen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
että en tosiaan kaipaa näitä.. "olin yhden päivän töissä, vittuako sinäkään saat siellä mitään myytyä"... Tai etenkään heitä, ketkä eivät ole edes kokeilleet puhelinmyyntiä. Työpaikallani on monta, ketkä pääsevät päivittäin reilusti provikoille, ja joitain ketkä tekevät melko suurtakin tulosta, minulla vaan ei vielä luonnistu.
Aikoinaan kokeilin minäkin puhelinmyyntiä kuukauden verran, lopetin kun en saanut juuri mitään aikaiseksi. Yritin kyllä mutta ei niin ei. 20 e tienasin, mutta sitäkään eivät maksaneet. En kylläkään ollut Megalla. Aika harva pärjää hyvin puhelinmyynnissä, mutta kokeile nyt esim. kuukausi, sekin jo näyttää onko susta siihen hommaan. Muutaman päivän perusteella ei vielä mitään osaa sanoa.
Olet ollut töissä kolme päivää ja haluat onnistua! Nyt tarmoa ja uskoa itseesi. Itse ole b2b -myynnin esimiehenä 30 myyjän tiimissä ja monen vuoden kokemuksella (satoja kouluttaneena) voin kertoa että harvalla lähtee kolmessa päivässä kulkemaan. Usein on hyväkin jos alku ei ole liian helppo. Puhelinmyyntiin mennään usein ilman aiempaa kokemusta. Mihin ammattiin olet valmis kolmessa päivässä?
Ota kaikki neuvot vastaan ja näytä positiivista asennetta niin esimies auttaa mielellään jos haluat onnistua. Kenellekään ei ole alussa helppoa, mutta myynnissä menestymisen ratkaisee kuka on luovuttajatyyppiä ja kuka ei. Alussa et pääse välttämättä hyville palkoille mutta kun opettelet ja toistat juuri vaikeita asioita, kehityt. Sanoisin että jos et 2-3 viikossa pääse yli vähimmäisrajan niin sitten kannattaa miettiä onko kyseessä sun juttu. Itselläni on myös face to face myyjiä ja kaikissa lajeissa alku on huipuilla usein vaikea mutta sinnikkyys palkitaan ammattitaidolla ja ajan kuluessa kohtuullisella palkkatasolla.
Kuuntele näiden huippujen puheluita ja myös firman surkeimpien niin kuulet eron. Jos mahdollista niin pyydä näitä huippuja kuuntelemaan 2-3 sun puhelua. Jos heillä on ammattiasenne kohdallaan, auttavat "kisälliä" mielellään.Varmasti ovat nähneet myös monta valittajaa ja asennevammaista ilmapiirin tuhoajaa ja auttavat mielellään kun porukkaan tulee joku joka haluaa OIKEASTI oppia homman.
Tsemppiä! Kerro myöhemmin täällä miten pärjäsit...
Minkä kaupungin toimistossa muuten aloitit?
tsemppaat itseäsi voit jopa voittaa sen kesäkassin jonain päivänä. kassi sisältää tusinatuote aurinkolasit, halpaa aurinkovoidetta ynnä muuta rihkamaa, noilla kassin tarjoamilla eväillä saat ravintosi varmasti viikon ajalle.
muilta osin näinä päivinä saat todellakin soittaa soittaa soittaa ja vielä soittaa näitä turhia puheluita, kellään ei ole varaa ostella / tilata mitään.