Kuka on historian tunnetuin porilainen ?
Mitä on saanut aikaan - taikka tehnyt ?
Mitä on saanut aikaan - taikka tehnyt ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
No sehän on bingolappu simo tai pietilän sulo. Myös aksu,pitkänhuiskea kävelijä poutanen sekä ahlaisten heikki olivat maailman kuuluja ainakin porilaisten mielestä.
asustelee nykyisin Nakkilassa "hoivakodissa". ;D, näin olen kuullut.
Bingolappua ei tunneta juuri Porin ulkopuolella. Ihan äimänä ollan tämmöisestä miehestä.
Sen sijaan Neumanin muistavat kaikki.
onko joku mustalainen?vai mikä???
jotka porilähtöisiähän riittää , eikös toi Grönin Eikka ole ihan maailmankuulu, kun asuu Floridassa ja pistäytyy vaan sillon tällön reposaaren "mökissään".
On niimpal seilannu että ei kukaan muu.
Mulllekin tuli ekana mieleen tämä Dingon sankari. Mutta, joo, Eino Grön saattaisi jopa ohittaa Neumanin.
Olin viitisen vuotta sitten Uppsalassa kirppismarkkinoilla ja lähtiessäni junalla Tukholmaan kävin ensi kakkalla Uppsalan rautatieaseman vessassa. Siellä jossa on siniset valot ettei saa piikitettyä. Vessan seinässä luki isoilla mustilla kirjaimilla että BINGOLAPPUSIMO KÄVI TÄÄLLÄ PASKALLA. Ja Suomeksi. niin onhan se aika internationaalista.
Bingolappu simohan tunnetaan kaikissa porista lähtevien valtateiden varrella olevien ravintoloiden yleisövessoissa. Kuulemma myös välimeren lomakohteissa. Ja villimmät huhut väittävät simon olevan tunnettu lumilintujen maassa sekä eteläamerikassa ja australiassa.
Revi siitä. Kuka on neumann?
merikarhujen merikarhu banaani laivalla ja kaikkee =P
Miten se kaveri joka on astronautti koulussa ?
Voi nimittäin olla ensimmäinen porilainen joka kävelee vielä kuussa !
kuu-ukko röhnin päihittää, ei lorida oo mittää kuuhu verrattun.
Eihän se jannu astronautti koulussa ole vaan nasassa. Kouluttaa kuulemma astronautteja vesitankissa laitteiden käyttöä kun sukeltaja on vai miten se nyt olikaan..ö.ö
Eikö sen astronautti kaverin nimi ollut joku Nieminen ?
Eikö Dingo Neumann ollut aikaisemmin myös Nieminen ?
aikaisemmin, vaan on oikealta nimeltään pertti nieminen ja kotoisin kuuluisasta porkasta.
Neumann on ihan maistraatissa muuttanut nimensä eli Neumann on virallinen sukunimi nykyään.
Tiedätkö että onko etunimi nykyään DINGO ?
Miten Ässien # 4 Arto Javanainen ?
Hän pelasi tasaisia otteluita koko 80 - 90 luvun
ja kaapitti ennätyksen jota kukaan ei ole rikkonut senjälkeen.
paskahuussin seinässä: Bingo-lappu Simo iski jällee, paluumatkalla sama luki lentokoneen huussin seinässä.
Kuka hitto on neumann?
Ketolan Vellu.
pertti nieminen
halli-harri :)
oma persoona!70 luvulla jo kova"agostini"fani!!(agostini=moottoripyörät)!!
Se o kaatanu naisia varmaa enemmän ku kukaan muu sille pitääs tehdä patsas ku o viäny poria mailman kartalle,.,.
Valitettevasti ko ansioista ei koskaan ole pystytetty
patsasta - ei missäänpäin maailmaa.
Rasputin - CasaNova - Kama Sutra ei ole saanut omaa patsastaan -
joten asia lienee pois päiväjärjestyksestä ?
Pohjanmaalla muistaakseni Kärsämäelle tultaessa luki erään valtatien vierellä olevan kahvilan WC:ssä "BINGOLAPPUSIMO KÄVI TÄÄLLÄ".
Tunnettuja henkilöitä ei ole, jääkiekko ja muut laulamiset saa heti unohtaa.
Reposaaren isopääkään ei osaa laulaa, ehkä just Eikka on se silti, hyvin
huijas aikoinaan merikarhujen tyhmiä päitä.
Terveisiä sinne Reposaareen, onko vesi paskastunut, isopäät.
porilaisena egona tunnen aina mahtavaa sontaa"missä" kuljen!!!!!!!
Miten MAMBAN Tero Vaara ?