Niskalukot!

väsynyt79

Mikä teillä on ollut diagnoosina totaali niskalukon iskiessä päälle?Ja miten hoidettu ja mitkä lääkkeet?

Itselläni nyt vuoden sisällä ollut 4krt,pääsiäisen jälkeiselleä viikolla kaksi.Ovat lukittuneet lapsen nostamisesta mm. ja viimeksi kun yskäsin kovempaan niin silloin jysähti.

Ja kipuhan on aivan hirvee.ei pysty syvään hengittämään ku pistää lavan läpi rintaan niin kovaa ja sängystä ei ylös pääse ja pää jumittaa paikallaan ja kädessä kova kipu ja puutuminen.

Joka kerta kaksi kipupiikkiä(voltaren ja norflex) persaukseen ja suun kautta diapam 5mg ja panadol ja silti ei meinaa laueta.Ja sit hirveellä diapam kuurilla laitetaan kotiin.Arvausdiagnooseina ollut fasettiperäinen TOS,torticollia ja kaula-rintarangan välilevytyrä.

Nyt pääsen heinäkuussa ja elokuussa polille tutkimuksiin mutta kyllä kesti!Mahtuu toistakymmentä lekurikäyntiä tähän väliin.

Öitä nukun vaan pätkissä,joka aamu yhtä kipeenä niska ja voimat käsistä pois.Rupee jo syömään naista.

Millasia kokemuksia teillä?

5

3653

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tottakin?

      > Nyt pääsen heinäkuussa ja elokuussa polille tutkimuksiin mutta kyllä kesti!
      Mahtuu toistakymmentä lekurikäyntiä tähän väliin.

      Toistakymmentä lekurikäyntiä eikä mitään selvyyttä vaivasta.
      Vasta pääsy tutkimuksiin!

      - Mistähän ne pitkät odotusajat ja jonot voisivat johtua ja syntyä joista aina valitetaan?

      Onko kysymyksessä kipupoli?

      Kokemuksia on.
      Pillereitä määrättiin. Uusimpia ja kalleimpia.
      Kipujen syiden selvittäminen tuntui kiinnostavan vähemmän.

    • ei hoidettu

      hei sellaista ei ole olemassakaan kuin fasettiperäinen tos. Luulisin että välilevytyrä on ja sellaista ei saa manipuloida voi käydä huonosti. Käy hyvällä hierojalla mutta älä missään nimessä millään jäsenkorjaajalla. ovat huijareita

      • väsynyt79

        Fysiatriselle ja neurolle lähetteet, maaliskuussa laitettiin ja nyt vasta kutsu tuli.Viime vuoden toukokuusta asti oon kärsiny ja nyt vasta rupee tapahtumaan.Tää o yhtä helvettiä kyl ollu.Välil joutunu diapamia ottamaan 3kpl ja norflexia 2kpl saman pvn aikana sillo ku on lukittunu.Eikä ne enää tutkikkaa mitää ku oottavat vaa että polille joudun.On se mukava ollu nyt joka aamu itku silmässä nousta ylös ku koskee,voimat pois,puuduttaa ja huimaa kokoajan,ei saa öitä nukuttua ja pitäs jaksaa lapsen kanssa olla..

        Syksyllä kävin 15krt hierojalla.Pikkasen oli apua,mut edelleen vaivas oireet ja kaatava huimaus vsasemmalle jota jatkuu edelleenkin.

        Ja lääkäri se vaan sanoi kun soitin röntgeni tuloksista että "ryhtivirhettä vaan,ei meistä kukaan oo täydellinen,mee hierojalle ja kuntosalille ja tangossa roikkuminen vois olla hyväks,ei meistä kukaan oo täydellinen.Se on vähä niiku että JOTKUT MEISTÄ ON OIKEEKÄTISIÄ JA JOTKUT VASENKÄTISIÄ"

        Voi hyvänen aika,veit kyllä sanat suustani!Ja sitten kun kysyin että saanko taas lähetteen fysikaaliseen(kun hierojaa ehdotti) niin sano"eiku iha oma-alotteisesti nyt alat salilla käyä ja roikut tangossa.

        Jep kiitosta vaan......


    • Paniikkipalvelu

      vaikuttaisi siltä, että käytät kofeiinia.

    • työkaverilla oli

      Työkaverilla meni niska ihan lukkoon, kun nukkui huonossa sängyssä ja tyynyllä sairaalassa.

      Kävi kiropraktikolla, joka hoisi niskan kuntoon.

      Sitä ennen ei pystynyt nukkumaan, ei seisomaan eikä juur makaamaankaan. Oli kovat kivut.

      Hänellä selkä ihan kiero, mikä altistaa hänellä rangan lukkoihin.

      Mutta ei ne millään lääkkeillä aukea.

      [http://www.kiropraktikkoliitto.fi/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2119
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1557
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1339
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      239
      1224
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1180
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1096
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1051
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      253
      1016
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      926
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      901
    Aihe