Air China (Finnair?)

Kuinka voi olla mahdollista, että ostin liput Air Chinan lennolle Helsinki-Shanghai-Helsinki, vaikka Air China ei ylipäätään lennä edes kyseiseen kohteeseen? Tyhmänä ymmärrän asian niin, että Air China on ostanut Finnarin lennolta omia kiintiöpaikkoja, joita se voi myydä eri hintaan kuin Finnair. Ilmeisesti yhtiö ei nää vielä järkevänä avata omaa liikennettä linjalle. Kuinka yleistä tälläinen on?
32674
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tämä on ihan yleistä , kutsutaan yhteistyö- tai code share lennoiksi. Samassa koneessa istuvat niin Finnairin (ehkä kalliimmat) kuin Air Chinan (yleensä halvemmat) liput ostaneet immeiset sulassa sovussa vierekkäin. Kumpikin yhtiö myy lennolle lippuja omilla tunnuksillaan ja omilla hinnoillaan. Air Chinan lipuilla matkustavat laiettaan ehkä yleisemmin koneen takaosaan...?

Äänestä
  • Varasin lennot Helsinki-Peking-Helsinki Air Chinalta hintaan 630 EUR kun taas Finnairin liput samaan aikaan, samaan koneeseen olis ollut 2027 EUR. Kannattavaa. :)

    Äänestä

  • -Kami- kirjoitti:

    Varasin lennot Helsinki-Peking-Helsinki Air Chinalta hintaan 630 EUR kun taas Finnairin liput samaan aikaan, samaan koneeseen olis ollut 2027 EUR. Kannattavaa. :)

    Ostin jo toukokuussa lentoliput Hel-Paris-Shanghai-Paris-Hki Air France'lta 475e kaikkineen kuluineen AirFrance'n kk-flash prices tarjouksesta jäsenille.
    Kokon matka-aika 15,50t/suunta, kun Pariisin kentällä vaihtoaikaa pari tuntia ja siellähän on kiva katsella muodikkaita ihmisiä?
    Olen joskus Hgin Matkamessuilta sattumalta liittynyt Air France'n (Sky Team) kanta-asiakasjäseneksi joskus 5v sitten (harmi etten jo ennen).
    Sky Team jäsen voi kerätä lentomaileja (pisteitä)
    mm Air Francen, KLM, CSA, China Southern Airlines (Kiinan suurin lentoyhtiö laivaston koolla ja matkustajien määrällä mitattuna) lennoilta.
    Tästä kaikki l-yhtiöt, joilla maileja voi kerätä:
    http://fi.wikipedia.org/wiki/Flying_Blue
    Olen jo kerran lentänyt "pisteillä" Business-luokassa Hel-Par-Cairo-Par-Hel (30,000 pistettä)- upeeta oli! Ja nytkin taas jo uudestaan 26,000 pistettä koossa ennen tuota Kiinan matkaa.
    Suosittelen paljon matkustaville !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uusitalo74 kirjoitti:

Kuinka voi olla mahdollista, että ostin liput Air Chinan lennolle Helsinki-Shanghai-Helsinki, vaikka Air China ei ylipäätään lennä edes kyseiseen kohteeseen? Tyhmänä ymmärrän asian niin, että Air China on ostanut Finnarin lennolta omia kiintiöpaikkoja, joita se voi myydä eri hintaan kuin Finnair. Ilmeisesti yhtiö ei nää vielä järkevänä avata omaa liikennettä linjalle. Kuinka yleistä tälläinen on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu