Sorruin kerran oman käden oikeuteen

Sortuja

Kerran olen sortunut oman käden oikeuteen.

Se oli eräänä vapun aattona 90-luvulla. Olin tulossa töistä illalla kotiin ja väsytti ja vitutti. Vastaan käveli kolme hulttiota, jotain teinejä ne oli.

"Kattokaa mikä läski", sanoi joukon henkinen johtaja. Kävin mielessäni pikaisen oikeudenkäynnin ja langetin herralle tuomion kunnian loukkauksesta.

Vaikka painoa onkin kertynyt aika paljon, on siitä joskus hyötyä. Tällä kertaa ylipaino oli ylivoimaa. Otin herjaajaan pään sukkelasti kainalooni ja vähän puristin. Ravistelin sen jälkeen pahaa henkeä pois hetken ja kehotin varovaisuuteen vastaisuudessa. Tyypin kaverit olivat sen verran fiksuja, että älysivät juosta matkan päähän katselemaan. Vaan eivätpä nekään huudelleet herjoja.

Päästin sitten poikasen jatkamaan matkaansa ego hieman pienempänä.

Veikkaan, että tähän tulee nyt taas tyypilliset vastaukset, mutta ei se minua haittaa. Tulen toimeen itseni kanssa toisin kuin jotkut.

3

721

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teit

      Ei ne pennut opi ellei niitä vähän kouluta. (Sopivissa määrin tietenkin)

    • ;)

      niin sitä pitääkin!! oikein teit... ärsyttäviä noi aukovat teinilaumat, tulisivat yksitellen...

    • kasvata-

      Sorruit oikeus hyveen käytöön mutta et vaan rikokseen mitä sanotaan oikeus hyveen liioitteluun ( oman käden oikeueteen ) .
      Sinua ei uhannut fyyssinen väkivalta joten oli tarpeetonta otaa häntä kaulasta kiinni joka on erittäin törkeä teko .
      Kun syyllistyit oikeus hyveen väärinkäytöön ( omankäden oikeuteen ) sinulle voisi määrätä rangaistus .

      Ota oppia itse vaikka sinua huudeltiin mutta kasvata hiukan itseäsi ettet tule tuomituksi .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      124
      5938
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4326
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      58
      2741
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2558
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1855
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1524
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      34
      1382
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      24
      1331
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      26
      1157
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1111
    Aihe