Aura kristinuskossa?

Kuuluuko oppi jonkinlaisesta aurasta, eli ihmisen ruumista ympäröivästä voimakentästä kristinuskoon?


Mark.5:30

Ja heti kun Jeesus itsessään tunsi, että voimaa oli hänestä lähtenyt, kääntyi hän väkijoukossa ja sanoi: "Kuka koski minun vaatteisiini?"
6552
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Luuk.6:19

"Ja kaikki kansa tahtoi päästä koskettamaan häntä, koska hänestä lähti voima, joka paransi kaikki."

Äänestä
  • eikös toi Jeesuksen sädekehä viittaa jotenkin auraan? aina epäillyt sitä

    Äänestä

Hmm. Aurat eivät oikeastaan kuulu kristinuskoon, eivät ainakaan siihen kristillisyyteen jonka minä tunnen. Mitä nyt tuolla tavalla Raamatun kautta... mutta tuokin mitä Jeesuksesta sanotaan, en tiedä voisiko kukaan kuvitellakaan että jollakin "tavallisella ihmisellä" voisi olla tuollaista kuin Jeesuksella. Tässä mielessä kristinusko on hyvin materialistinen uskonto. Jos ihmiset saavat jostakin tietoa ihmisen energiajärjestelmistä, auroista tai chakroista, se tulee kyllä melkein taatusti muualta kuin papeilta... joiden pitäisi periaatteessa olla korkeimman hengellisen/henkisen opetuksen mestareita...

On toki kristittyjä jotka tietävät auroista, jotkut myös näkevät ja tuntevat niitä. Mutta näistä jutuista ei normaalisti kuule muualla kuin arkielämässä.

Äänestä
  • ihmiset, jotka ovat todella henkisiä (=heillä on ns. yliluonnollisia kykyjä ja yhteyksiä henkimaailmaan) ovat huomanneet, että useimmat papit eivät ole tippaakaan henkisiä. näin varmasti onkin. henkinen ihminen pystyy tuntemaan ihmisen auran, ja mitä kauempaa sen tuntee, niin sitä henkisempi kyseinen ihminen. papeille on tehty myös tällaisis "testejä" ja papin ja henkisen kädet ovat saaneet mennä yhteen ilmaan minkäänlaista tunnetta aurasta. että näin.

    Äänestä

  • anne kirjoitti:

    ihmiset, jotka ovat todella henkisiä (=heillä on ns. yliluonnollisia kykyjä ja yhteyksiä henkimaailmaan) ovat huomanneet, että useimmat papit eivät ole tippaakaan henkisiä. näin varmasti onkin. henkinen ihminen pystyy tuntemaan ihmisen auran, ja mitä kauempaa sen tuntee, niin sitä henkisempi kyseinen ihminen. papeille on tehty myös tällaisis "testejä" ja papin ja henkisen kädet ovat saaneet mennä yhteen ilmaan minkäänlaista tunnetta aurasta. että näin.

    2/3 henkiolennoista on Jeesuksen johdossa.

    1/3 on perkeleen apulaisia.

    Kummat tunnet paremmin?

    Äänestä

Kristinuskon pakanallisissa temppeleissä olevissa kuvissa on esitetty pyhimysten ja muiden vastoin tahtoaan palvottujen ihmisten ylin chakra auenneena, näkyen sädekehänä pään ympärillä. Sitä voinee kutsua myös auraksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


teologi kirjoitti:

Kuuluuko oppi jonkinlaisesta aurasta, eli ihmisen ruumista ympäröivästä voimakentästä kristinuskoon?


Mark.5:30

Ja heti kun Jeesus itsessään tunsi, että voimaa oli hänestä lähtenyt, kääntyi hän väkijoukossa ja sanoi: "Kuka koski minun vaatteisiini?"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu