vuosangan ampuma-alue

jejeaah

laajenee. mehtää on hakattu. mitäpä tuumitte vieksiläiset siellä ylläällä? hehe teällä allaalla on mukava kuunnella jytinää.

kainarissa prikaatin ukko höpisi että pauke vähenee jos aluetta saadaan laajennettua, kysympä vaan että miten vitussa se on mahdollista??! jos nykyselläänki ääni kuulluu taajaman laitaan nii jos aluetta laajennetaan, ei kai se tykin ääneen vaikuta, ellei sitten kaipri aijo rakentaa semmosta äänieristettyä kupua alueen ympärille.

12

1285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .tietomies

      Kanuunoihin tullaan laittamaan suujarrun tilalle ihan uusinta mallia olevia äänenvaimentimia. Suomalaista huippuosaamista.
      Lukekaapa tuolta
      www.mil.fi

      • kiissellie

        Tiijä häntä, aenahi meille ne syötti jarruo, jotta putken peähän ei tarvinnu panna mittää.


      • Kehtaatko pistää suoran linkin?


      • Upsermies
        k0rh0nen kirjoitti:

        Kehtaatko pistää suoran linkin?

        Korhonen:
        Asento!
        Olalle vie!
        Käännös oikeaan, päin!
        Tahdissa mars!
        Osasto seis!
        Taakse poistu!
        Maahan!
        Ylös!
        Puuhun nouse!
        Puusta hyppää!
        Kasarmi kontaten kierrä!


    • kuule kuule

      jos oot niin varma että ei tuiskupäeveä ei kuura-oamuo enämpi tule nin hävitäppä kaikki pitkähihaset ja -lahkeiset kamppeesi,karvalakkisi ja varsikenkäsi, pirruoko nuita vielä suotta tallehit? Ja sitte menet ja kyselet kylillä jotta mitä tämä meinovaa.

    • Kait se on parempi, että jyske kuuluu luoteesta kuin idästä.

      • ei lännestä

        Joo, luoteesta parempi.
        Joulua toivottaa,
        Kajaanin Korohoro


    • ihan sovussa

      Jollei Vuosankaa laajenneta, ampuma-alue pitää siirtää kokonaan Kajaanin etelä-osaan, Kassunkurun jatkeeksi.

      Ampuma-alueita ei kannata siirrellä. Olemassa olevalle paikalle on rakenteet tehty, niin on tehty myös ammunnan jäljet maastoon. Miksi maksaa rakenteet uuteen paikkaa, miksi tehdä jäljet kahteen paikkaan?

      Kajaanin etelä-puolella metelistä valittajia olisi liki 4 kertaa enemmän kuin Kuhmossa on yhteensä asukkaita. Vuosangassa meteli koskettaa hyvin pientä joukkoa. Väitän, että sen tosiasiallinen haitta on perin pieni.

      Onhan harjoitusalueita toki myös isojen asutuskeskusten kupeessa. Kun Isosaari ampuu ja varsinkin kun Katajaluodon koeampumalaitos ampuu, eteläisimmässä Helsingissä helisevät ikkunat ja ammunnan äänet kuuluvat pitkälle Kallion pohjoispuolelle ja lännessä Espooseen saakka. Ammunnan kuulee 300 000 - 400 000 ihmistä, ehkä useampikin.
      Kun Santahaminassa rätisevät jalkaväkiaseet ja pikatykit, se kuuluu kautta Laajasalon ja Vuosaaren. Sitä kuuntelee vähintäin 100 000 ihmistä, enemmän kuin Kainuussa on ihmisiä.
      Näistä valitetaan hyvin vähän. Useimmat tuumaavat tyytyväisinä: "Omat ampuu..."

      Niin että älkää vikiskö Vuosangassa. Sen myönnän harmilliseksi haitaksi, että marja- ja sienimaita jää aidan taakse. Sille vain ei voi mitään.

      Olisi suotavaa, että laajetessaan Vuosangan alueella otetaan täysimääräisesti huomioon myös ammunnan harrastajien tarpeet. Silloin voidaan todeta, että laajentamisesta on kuhmolaisille hyötyä.

    • maketsuuka

      Ampuma alueesta ei ole haittaa ihmisille ninkään paljoa kuin eläimistölle.
      Vuosanka on kainuussa yksi kolmesta metsäpeuran pääalueista ja kanta on vähentynyt merkittävästi johon jollaintavalla voi olla syynä ampuma alue.

      • pirkko-liisakko

        Mäneppä ja köytä ihtes sinne ampuma-alueelle johonkin vielä pystyssä olevaan karahkaan. Loppuu ahistus.


    • Ei mitään hätää..

      Saattaa niistä peuroista ja susista enempi haittaa tulla. Armeija on omalla alueellaan, mutta peurat on pellolla ja suset niitten kintereillä, tai talojen pihassa.

      • Hyvä prikaati

        Ampumarata ei haittaa paikallisia juuri mitenkään. Olen Vieksillä kesäisin paljon, myöskin talvisin viihdyn maisemissa. Näyttää siltä, että tämä on pienen joukon taistelu ja peuraa käytetään aseena.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      77
      3184
    2. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      49
      2400
    3. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      32
      2117
    4. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      481
      2112
    5. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      137
      1879
    6. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1745
    7. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      29
      1731
    8. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      10
      1569
    9. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      5
      1290
    10. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      1254
    Aihe