joko te ootte kyllästyny näihin juttuihin?
missä kaikki
oikeat merimiehet?
171023
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tosi merimiehet istuu kaljalla,itse olen vasta lähdössä.Hauskaa illan jatkoa juni-
oreille.
rantsus tuijottamas merta ja muistelemas entisaikoja,paattejaan fiksaamas,olutta hörppimäs sit välil käydään merel ajeleen,siin kesä vierähtää.
Hyvää kesää kaikille.
muutama on putkassa.
rannal,katselevat merel,tost sit pääsis vaikka Riioon,Santokseen,Bonikseen siit sit mentiin maailmalle silloin. Nyt ympyrä on sulkeutunut, mut muistot jäljel vain.
Tälle palstalle , ai tyssätty . Aloitin 1951 ja lopetin 1985 . Ollut kyllä maissa ja koulussakin , mutta luulen kuuluvani tälle palstalle .
Oletko Al:n miehiä?
Boniksesta on hyvät muistot,tyttö en muista niemeä,mut sanoin et en enään tule tänne,leikkas letit muistoks. Tääl ei kukaan uskonut niitä naisen tukaksi,olivat niin paksut,mustat kiiltävät.sanoi et ne tuo sul onnea.
Mikä näistä AL:n laivoista oli samanlaisia,kuin Atalaya? Saman näköisii noin yht äkkii katsottuna. Hyvää kesää sinne.
Beneta - tarjoilija . Oli minulle mustankipee kun jostain oli saanut tietää olleeni Londonbaarissa jonkun tytönkassa . Tämä Baarihan on ihan pitkänmatkanpäässä ,tuskin heillä oli puhelinta .( Molemmista tytöistä on valokuvat , tummia ja kauniita
olin 18 v " rakkautta" ja sympatiaa )
Hän osti minulle huoneen hotelista kun otti Jenkin kotiinsa ( kävi sitten nukuttamassa minut)
M/S Atlanta oli tuolloin ensimatkalla , kävimme kylässä .Itse olin Bore Vlll
Onko tuttuja , läksimme Japaniin ( ensimmäinen Suomilaiva sodanjälkeen Japanissa)
Bore Vlll oli AL - korsteenissa olin siinä 1v 8 kk
tytöt oli tosi ärhäköitä jos valitsit yhden,ei olut menemistä toisen kans.Lähdin kerran yhden tytön mukaan sin laitakaupunki alueelle,muut kyl varoitteli menemästä sin et huonosti käy,oli toi juoma ja kaunis nainen sokaissut,menin varoituksista huolimatta.
Otettiin juomaa ja safkaa mukaan,oli siel majassa iso porukka,vähän pelotti aluksi,mut hyvin meni,järjestivät oman sopenkin ja aamul toimittivat satamaan.
Skandinavia baarista oli kanssa reilu nainen. Kerran olin aivan rahaton ja ketään tuttuakan ei ollut paikalla. Sandra antoi jääkulhon syliin ja pyysi mukaansa juhliin kotiinsa. Kotiovella oli kaksi isoa ukkoa tupakalla. Sandra esitteli että tämä veli on poliisi ja toinen on sutenööri. Hienot juhlat hyvä meininki. Sandra on jäänyt mieleen olin välillä päivätolkulla hänen kanssa pois sieltä rannasta camarolta.
Alkutilannetta en muista , mutta edessä jokunen vapaapäivä .
Saimme naiset ja tarkoitus oli lähteä heidän " kämpille" jonne oli matkaa ( liikaa) olimme jalkamiehinä , meillä eväät ja niitä maisteltiin .
Niin tytöt ainavaan eteni ja me jäimme , kunnes käännyimme takaisin . Nyttemmin jälkeenpäin ihmettelen kuinka nuorimies tuollatavalla jättää naisen ( taisi siinä olla jo jotain kyllästymistä ??)
Saattaapi olla myös se epävarmuus mihin joutuu , Olihan Mauritus erilainen Santokseen verrattuna.
Luojan kiitos! Tytöt siellä opettivat nussimaan ;-*
"Golden Moon" oli ihan kiva mesta .-
Matkustin Japanin Jokohamasta , Indoneesian Jakartaan .
Menin tietysti heti naisiin , rahaa tosin en viellä ollut saanut.
Mutta sain Hotellin kaukana satamasta , jäin odottamaan aamua.
Aamulla tulikin kiire lentokentälle ja matka Surabajaan .
Tuo lento oli kokemus , sotaikanen DC-3 istuimet seinostoilla , tavarat keskillä
Onhan tuo aina silontällöin tullut mieleen SUOMALAINEN kun oon.
kun mies on ollut jo 53 isoympyrä purjehduksen seilannu ja vielä on mukana se on kova homma! hyvät kesät sulle mä nimittäin synnyin vuotta aikaisemmin t,j
Ya viene la madrugada :)
riittää. Varmasti merimiehillä on paljon mielenkiintoista kerrottavaa
tapahtumista muualla, kaukana ja vähän lähempänäkin.
Mukava niitä on eläkepäivillä lukea ajankuluksi.
Mutta, kas kummaa, äkkiä tulee taas mieleen merimiehillä
suru ja murhe siitä että varmaan ainakin ennen vanhaan
ala oli kovin miesvaltainen javastakkaista sukupuolta tuli ikävä.
Ja sitä ikävää paikkailtiin jutuilla, jotka ovat edelleen melko
vastenmielistä luettavaa.
Ihan tuntuu siltä että jos vanha merimies vastaan tulee
niin parasta olisi siirtyä kadun toiselle puolen, siis
vastakkaisen sukupuolen edustajan.
olen seilannut kymmenillä laivoilla. Vielä ei ole tullut vastaan merimiestä, jolle naisissa käynti olisi surua ja murhetta.