krabi la playa resort

Olisi kiva kuulla kokemuksia tästä hotellista. Varaus tehty ensi talveksi. Sijainti kuitenkin vähän mietityttää. Onko liian sivussa? Allasalue ainakin näyttää kuvissa hienolta. Millaisia huoneet? Meillä varaus yläkerran huoneeseen. Matkaa rannalle sanotaan olevan 400 m. Onko lähistöllä hyviä ruokapaikkoja? Muitakin kokemuksia Ao nangista kuullaan mielellään. Ja tietoa saariretkistä, mitä suosittelette, mitä kannattaa jättää väliin.
4452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Oikein hyvä sijainti on, ei ole ollekaan sivussa.
Allasalue on vielä parempi kuin kuvissa näyttää.
Huoneet on hienot ja kivat.
Lähistöllä on hyviä ruokapaikkoja.
Hyvää ja aurinkoista matkaa.

Äänestä

Hotelli ei ole liian syrjässä. Hotellilta pääsee molemmille rannoille (Ao Nangin rannalla lähes kaikki palvelut, Nopparathara rauhallisempi) helposti ja ruokapaikkoja on lähellä. Ao Nangin rannan alueella on suurin osa kaupoista ja ravintoloista ja ne on nopean kävelymatkan päässä.

Hotelli oli mielestäni (ainakin 2007, jolloin siellä kävin) todella viihtyisä. Allasalue oli väliin melko täynnä, mutta aina sieltä oman aurinkotuolin löysi. Aamiainen oli kattava, mutta alkoi jo toisella viikolla maistumaan puulta. Ruisleipää olisi kaivannut niin olisi ollut täydellinen. :) Kerran söin hotellin ravintolassa ja ruoka oli todella hyvää. Kannattaa kuitenkin suosia ulkopuolisia ravintoloita, koska ruoka niissä on puolet halvempaa.

Suosittelen lämpimästi käymään loman aikana mahdollisimman monella rannalla/saarella. Pitkähäntäveneitä lähtee saarille ja rannoille Ao Nangin rannan molemmista päistä pitkin päivää. Myös retkillä (saarikierros, snorklaus, Khao Sokin kansallispuisto...) kannattaa käydä. Krabin kaupunki on myös tutustumisen arvoinen. Kaupunkiin pääsee n. eurolla bussin kyydillä (kulkevat tiheään rantatien ohi). Jos haluaa käydä Tesco Lotus kauppakeskuksessa, pitää mennä taksilla, joka maksaa meno-paluu n. 20e. Tekemistä riittää Krabilla. Hyvää lomaa, viihdyt varmasti!

Äänestä
  • Kiitoksia paljon vastauksista. Valitsemme tämän hotellin kolmen viikon reissumme ajaksi. Kunpaa suosittelette parin päivän reissu kohteeksi Koh Lantaa vai Phukettia? Vai jotain muuta? Vinkkejä ja kokemuksia otetaan myös Krabin seudulta edelleen kiitollisena vastaan.

    Äänestä

  • oudou kirjoitti:

    Kiitoksia paljon vastauksista. Valitsemme tämän hotellin kolmen viikon reissumme ajaksi. Kunpaa suosittelette parin päivän reissu kohteeksi Koh Lantaa vai Phukettia? Vai jotain muuta? Vinkkejä ja kokemuksia otetaan myös Krabin seudulta edelleen kiitollisena vastaan.

    Kolmessa viikossa kerkee käydä vaikka molemmilla. :) Shoppailun kannalta Phuket vois olla ihan kiva paikka käydä, koska Krabin ostosmahdollisuudet ovat kuitenkin aika rajalliset. Lanta on tietääkseni aika pieni paikka, joten se olisi rauhallisuutta etsiville hyvä kohde. Ao Nangista pääsee päiväseltään käymään pienillä saarilla/rannoilla (kuten Koh Poda, Koh Tub, Chicken Island, Railay beach, Phra Nang jne.), joten minä varmaan valitsisin Phukettiin parin päivän reissun ja muuten kävisin paratiisirannoilla päiväseltään. Phi Phille järjestetään myös sekä päivän, että kahden päivän reissuja (vaihtoehto Phuketille ja Lantalle). Snorklausta suosittelen harrastamaan Krabin seudulla. Jos haluaa retkelle suomalaisten opastamana niin Ao Nangissa toimii suomalainen Raya Divers.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


oudou kirjoitti:

Olisi kiva kuulla kokemuksia tästä hotellista. Varaus tehty ensi talveksi. Sijainti kuitenkin vähän mietityttää. Onko liian sivussa? Allasalue ainakin näyttää kuvissa hienolta. Millaisia huoneet? Meillä varaus yläkerran huoneeseen. Matkaa rannalle sanotaan olevan 400 m. Onko lähistöllä hyviä ruokapaikkoja? Muitakin kokemuksia Ao nangista kuullaan mielellään. Ja tietoa saariretkistä, mitä suosittelette, mitä kannattaa jättää väliin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu