Moottoripyörällä Kapellskär - Haaparanta

Vaimo ja sen mies

Olisiko jollain antaa vinkkejä nähtävyyksistä / hyvistä majoituspaikoista matkalle pitkin Pohjanlahden rannikkoa. Matka on tarkoitus tehdä heinäkuun lopulla.

Pari aikuista reissussa yhdellä mp:llä ja teltalla varustautuneena, varmuuden vuoksi. Mieluummin kyllä mökki/hostel tms. majoitus mutta emme ole hirmu nirsoja. ;D

4

1254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paikkoja

      Antaisin vinkin teille kun tulette Tukholmaan, yritätte löytää turisti informaation, ellei sitä ole jo siinä terminaalissa ja katselette sieltä pienen kirjasen jonka nimi on "UPPTÄCK SVERIGE bo hos STF" siinä on ainakin paljon tietoja hostelleista koko Ruotsissa.
      Jos olette jo HI Hostelling Internationals jäseniä niin varmaan saatte myös alennusta asumisessa täällä Ruotsissakin.
      Käykääpä tällä sivustolla niin saatte kaikenlaista informaatiota
      http://infoo.se/kat/regional_anknytning/turistinformation

      • höpsis hommaksi

        Eihän teidän tarvitse ajella Tukholmaan, koska tulette Norrtäljeen.
        No siellä varmaan turisti info terminaalissa taikka kaupungilla,
        Matkaa sieltä Haaparantaan 1050 km niin kyllä sieltä varmaan löytyy matkan varrelta vaikka mitä nähtävyyttä.
        Mukavaa matkaa teille.


      • todella paljon
        höpsis hommaksi kirjoitti:

        Eihän teidän tarvitse ajella Tukholmaan, koska tulette Norrtäljeen.
        No siellä varmaan turisti info terminaalissa taikka kaupungilla,
        Matkaa sieltä Haaparantaan 1050 km niin kyllä sieltä varmaan löytyy matkan varrelta vaikka mitä nähtävyyttä.
        Mukavaa matkaa teille.

        linkkivinkistä :D Sieltähän sitä löytyi tietoa ihan tarpeeksi. Nyt alkaa olla reissun runko valmiina ja muuten aiotaan mennä sen mukaan miltä tuntuu ja mitä matkan varrelle sattuu.


    • meilläkin

      Meillä lähes samat suunnitelmat, me ollaan vaan lähdössä Tukholmasta. Alkuperäinen ajatus oli ajaa E4 tietä pitkin ja olla ensimmäinen yö Sundsvallissa ja toinen Luulajassa.
      Nyt olen kuitenkin vähän kahden vaiheilla kun olen lukenut, että tuo reitti olisi tosi tylsä ja inlandsvägenin varrella olisi enemmän nähtävää. Matka tulee vaan jonkin verran pidemmäksi tätä kautta. Meillä ei kuitenkaan ole mahdollisuutta viettää tällä pätkällä kauempaa kuin nuo kaksi yötä.
      Kumpi reitti näistä sitten olisi parempi? Ja voisiko nuo yöpymispaikat valita jotenkin muuten? Telttailua/mökkeilyä ei harrasteta, joten hotellitasoinen yöpyminen pitäisi saada.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      614
      2803
    2. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      107
      1472
    3. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      67
      1456
    4. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1370
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      138
      1256
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      114
      1254
    7. 101
      1058
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      135
      1033
    9. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      940
    10. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      881
    Aihe