Moottoripyörällä Kapellskär - Haaparanta

Vaimo ja sen mies

Olisiko jollain antaa vinkkejä nähtävyyksistä / hyvistä majoituspaikoista matkalle pitkin Pohjanlahden rannikkoa. Matka on tarkoitus tehdä heinäkuun lopulla.

Pari aikuista reissussa yhdellä mp:llä ja teltalla varustautuneena, varmuuden vuoksi. Mieluummin kyllä mökki/hostel tms. majoitus mutta emme ole hirmu nirsoja. ;D

4

1158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paikkoja

      Antaisin vinkin teille kun tulette Tukholmaan, yritätte löytää turisti informaation, ellei sitä ole jo siinä terminaalissa ja katselette sieltä pienen kirjasen jonka nimi on "UPPTÄCK SVERIGE bo hos STF" siinä on ainakin paljon tietoja hostelleista koko Ruotsissa.
      Jos olette jo HI Hostelling Internationals jäseniä niin varmaan saatte myös alennusta asumisessa täällä Ruotsissakin.
      Käykääpä tällä sivustolla niin saatte kaikenlaista informaatiota
      http://infoo.se/kat/regional_anknytning/turistinformation

      • höpsis hommaksi

        Eihän teidän tarvitse ajella Tukholmaan, koska tulette Norrtäljeen.
        No siellä varmaan turisti info terminaalissa taikka kaupungilla,
        Matkaa sieltä Haaparantaan 1050 km niin kyllä sieltä varmaan löytyy matkan varrelta vaikka mitä nähtävyyttä.
        Mukavaa matkaa teille.


      • todella paljon
        höpsis hommaksi kirjoitti:

        Eihän teidän tarvitse ajella Tukholmaan, koska tulette Norrtäljeen.
        No siellä varmaan turisti info terminaalissa taikka kaupungilla,
        Matkaa sieltä Haaparantaan 1050 km niin kyllä sieltä varmaan löytyy matkan varrelta vaikka mitä nähtävyyttä.
        Mukavaa matkaa teille.

        linkkivinkistä :D Sieltähän sitä löytyi tietoa ihan tarpeeksi. Nyt alkaa olla reissun runko valmiina ja muuten aiotaan mennä sen mukaan miltä tuntuu ja mitä matkan varrelle sattuu.


    • meilläkin

      Meillä lähes samat suunnitelmat, me ollaan vaan lähdössä Tukholmasta. Alkuperäinen ajatus oli ajaa E4 tietä pitkin ja olla ensimmäinen yö Sundsvallissa ja toinen Luulajassa.
      Nyt olen kuitenkin vähän kahden vaiheilla kun olen lukenut, että tuo reitti olisi tosi tylsä ja inlandsvägenin varrella olisi enemmän nähtävää. Matka tulee vaan jonkin verran pidemmäksi tätä kautta. Meillä ei kuitenkaan ole mahdollisuutta viettää tällä pätkällä kauempaa kuin nuo kaksi yötä.
      Kumpi reitti näistä sitten olisi parempi? Ja voisiko nuo yöpymispaikat valita jotenkin muuten? Telttailua/mökkeilyä ei harrasteta, joten hotellitasoinen yöpyminen pitäisi saada.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      42
      4905
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3646
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3443
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2798
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2670
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2620
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1693
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1536
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      201
      1428
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1311
    Aihe