Bilteman käynnistyspainike

Sopiiko tuo Bilteman starttipainikkeen mukana seuraava rele starttireleeksi? http://www.biltema.fi/osteri/osteri.cgi?sivu=skriptisivut/index_kauppa.htm&linkki=43074.htm&tuote=43074

Kovin ohuilta näyttää nuo johdot ja eikös releeltä startille menevä johto tulisi olla kuitenkin ihan jöötiä tavaraa min. 16mm2 johtoa?
3664
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Siis tuo bilteman paketti on ns. ohjausvirtapiiri. Siihen käy vaikka 1mm2 johdin.

Paksumpi kaapeli tulee akulta releelle ja edelleen startille. Miinus akulta moottorin runkoon.

Äänestä
  • Juu, mutta käykö tuo rele siis käynnistysreleeksi? Ohut johto akulta painikkeelle ja painikkeelta releelle, niin voiko tuolle releelle vetää sen paksun johdon akulta ja releeltä paksu johto edelleen startille? Sitä halusin tietää, että sopiiko tuo käynnistysreleeksi. Jos ei niin mihin relettä muuten tuossa paketissa tarvitaan. Jos tuossa on ihan tavalliset abicot niin kuinka liittää paksu johto tuohon releeseen.

    Äänestä

  • mutta... kirjoitti:

    Juu, mutta käykö tuo rele siis käynnistysreleeksi? Ohut johto akulta painikkeelle ja painikkeelta releelle, niin voiko tuolle releelle vetää sen paksun johdon akulta ja releeltä paksu johto edelleen startille? Sitä halusin tietää, että sopiiko tuo käynnistysreleeksi. Jos ei niin mihin relettä muuten tuossa paketissa tarvitaan. Jos tuossa on ihan tavalliset abicot niin kuinka liittää paksu johto tuohon releeseen.

    Jos releessä ei ole kuin abico liittimen paikat, ni ei se silloin oikein sovellu starttireleeksi. Releen koskettimien tulisi kestää n. 100A virtaa ja abico liittimillä ei saavuteta tarpeeksi juohevaa reittiä virralle.

    Osta purkaamolta oikea startti solenoidi, joka tulee moottorin sisälle startin viereen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


käykö rele? kirjoitti:

Sopiiko tuo Bilteman starttipainikkeen mukana seuraava rele starttireleeksi? http://www.biltema.fi/osteri/osteri.cgi?sivu=skriptisivut/index_kauppa.htm&linkki=43074.htm&tuote=43074

Kovin ohuilta näyttää nuo johdot ja eikös releeltä startille menevä johto tulisi olla kuitenkin ihan jöötiä tavaraa min. 16mm2 johtoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu