Muutin juuri rivitaloasuntoon jonka piha on sen näköinen kuin sitä ei olisi hoidettu vuosiin. Toisen puolen nurmesta on jäljellä kivikova ja rutikuiva maa jossa on muutama heinätupsu siellä täällä ja toisen puolen nurmi on kuiva, läikikäs, sammaleinen mutta sentään hiukan vihreämpi. Apua?
Olen vuokralainen joten en mielelläni investoisi suuria summia, mutta kotini sisäpuoli on kuin viidakko vihreine kasveineen joten en kestä katsella tällaisenakaan. Mitä hankin ja mitä teen että saan pihastani vihreän jälleen?
Muutamia istutuksiakin on pihaan joskus tehty mutta ne ovat kituvia, rikkaruohojen peittämiä ja ainakin yksi istutus on levittänyt itsensä pitkin nurmialuetta. Kaivanko kaikki ylös vai kannattaako aloittaa työläs kitkeminen?
Ikiwanhan nurmikon elvytys
2
1015
Vastaukset 2
- Tuijaliini***
Onko sinulla mahdollisuus saada jostakin hiekkaa? Sen ei tarvitse olla hienoa, vaan karheampikin käy. Hiekkaa nimittäin tarvitset nurmikon ilmaamiseen, mikä alkaa sillä että tökit koko alueen muutaman sentin syvyisiä reikiä täyteen esim. talikolla. Haravoi hiekka koko alueelle ohuena kerroksena. Sen jälkeen kylvä siemenet, koeta saada ne jollain lailla lanattua (voi tepastella päälläkin) ja lannoita jollakin sopivalla kesäkauden nurmikkolannoitteella. Keväällä voit kalkita kunnolla, jolloin maaperästä häviää happamuus kuin myös sammaleet, jotka juoruavat yleensä happamasta maaperästä.
Jos hiekkahomma tuntuu hankalalta, niin kylvä siemeniä ja lannoitetta ja toivotaan nurtsin parasta.
Ja kaivele vaan istutukset ylös ja puhdista juurakot rikkaruohoista. Investoi pari kunnon multasäkkiä,joilla saat uudelleen istutetut taimet taas kasvamaan iloisina. Pidä myös pitkin kesää silmäsi ja korvasi auki, koska ihmiset antavat mielellään pois jaettuja perennojaan ja ainakin siinä säästät rahaasi ihan hyvin. Samoin taimialet alkavat Jussin alla tai heti sen jälkeen, joten jos nyt istutat niin ensi kesänä voit iloita rehevyydestä.
Ja ne pitkin nurtsia levinneet maanpeitekasvit eivät tiedä hyvää, joten hävitä se nurtsin alueelta.- otan opikseni
Kiitoksia, sait homman kuulostamaan helpolta! Olen istunut portailla vääntelemässä käsiäni jo useampana iltana kun en todellakaan tiennyt mistä aloittaa... Naapureiden kanssa olen jo sanonut kädestä päivää joten yritänpä jutella lisää jos vaikka joltain liikenisi uusia taimiakin. Lehdestä jo löysinkin puutarhaliikkeen jossa ajattelin käydä viikonloppuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1941865
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.117977Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo130924En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58755Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset212715- 60665
- 135656
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä22630Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57602- 38568