mitä tehdä

5000-6000 eurolla

Säästössä olisi nyt n. 5000-6000 euroa rahaa. Maksan ulosottoon kuukausittain satasen ja tarkoitus on vielä joskus maksaa kaikki velat kerralla pois. Summa olisi kutakuinkin tuon säästämäni rahan verran. En halua kuitenkaan jättää itseäni lasten kanssa "tyhjän päälle" kun ei ole vakituista työpaikkaakaan. Oikeastaan tuloni tipahtavat syksyllä niin, etten tiedä edes kuinka tulemme toimeen. Mihin siis sijoittaisin säästöni niin, että kohtuullisin riskein voisin odottaa jotain tuottoa? En odota äkkirikastumista tai muutakaan sontaa, mutta jotain, joskus...
Sijoitusasioista en ymmärrä tuon taivaallista.

3

714

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dsfadsf

      Paras sijoitus on varmastikin se että maksat velat pois, nythän joudut koko ajan maksamaan myös korkoja. Esimerkiksi osakemarkkinoilta yleensä odotetaan noin 8 prosentin vuosittaista tuottoa, mutta siihen sisältyy riski ja se edellyttää asioihin perehtymistä. Veikkaan että lainojesi korot ovat enemmän kuin tuo 8 prosenttia ja niiden poismaksamiseen ei liity riskiä.

      Sitten voit sen ulosoton sijaan laittaa sen satasen kuussa säästöön ja syksyllä sinulla on ainakin muutama satanen säästössä.

      • tarkistaa.

        ulosotossa olevien tilejä ja heillä on oikeus ulosmitata esim. toi 6 te summa. Eli varmaan kannattaa suosiolla se maksaa velkojen maksuun koska uo voi sen kuitenkin kohtapuolin napata. nim. kokemusta on!!


    • äkkiä

      Haluaisit kuitenkin varman sijoituksen jossa et voi hävitä - eli käytännössä talletuksen, joiden korot on tileistä riippuen 0,50-2 % luokkaa.

      Velkojen korot ovat AINA isommat kuin talletusten. Kun kyseessä on ulosotto niin korkoja ja kuluja voi tulla aika reippaasti. Viivästyskorkokin on siinä 10% paikkeilla.

      Jos sitten syksyllä jäät "tyhjän päälle" niin ulosotto ja velkojat ovat ne jotka hönkivät niskaan. Ja jos maksu ei onnistu niin korot juoksee kumminkin... Maksaisit silloin kuitenkin sen saman satasen kuussa, oli varaa tai ei.

      Jos maksat velat pois niin "tyhjän päällä" ei kuitenkaan kukaan enää vaadi maksamaan mitään extraa. Velattomana voit pistää sen saman satasen säästötilille ja jos joskus ei ole varaa säästää niin ei siitä kukaan sakota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      162
      1558
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      138
      1218
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      889
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      68
      823
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      717
    6. 52
      710
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      695
    8. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      189
      589
    9. 76
      586
    10. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      582
    Aihe