Allergisen kukat?

öhm.

Neuvokaa minkälaisen kukkakimpun tms. voi viedä allergiseen perheeseen tuliaiseksi?

7

5355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Milla

      Silkkiset kukkaset ovat sopivia ja säilyvät vuosikausia.

      Myös paperinarusta valmistetut kukat ja asetelmat ovat kauniita.

    • niisku

      Hei,
      hajukukista alkaa nenä heti vuotamaan. Lisäksi inhoan silkkikukkia ja kuivakukkia. Niiden lahjoittajat varmaan odottavat näkevänsä ne kuvioissa seuraavat kymmenen vuotta...Minulle käy krysanteemit, niistä ei lähde juuri lainkaan tuoksuja.

      • Sola

        hui...pujoallergikot saattaa saada oireita kryssistäkin, joten krysanteemi kyllä kannattaa unohtaa!


    • Sola

      Kannattaa varmaan kysyä heiltä iteltänsä, minkälaista allergiaa sairastavat!!

      Vie jotain muuta kukkien tilalle! Vaikka jotain erikoisempaa herkkua, josta tiedät heidän pitävän.

    • allergikko

      Viherkasvit sisäilman puhdistajina



      Viherkasvien pitäminen sisällä on todettu hyödylliseksi muutenkin kuin vain sisustuksellisena elementtinä. Eräiden viherkasvien on nimittäin havaittu parantavan sisäilman laatua. Hengittäessään kasvit poistavat sisäilman runsasta hiilidioksidipitoisuutta. Runsas hiilidioksidi tuntuu nenässä tunkkaisuutena. Lisäksi kasvit tuottavat happea ja kosteuttavat sisäilmaa.

      Rönsylilja imee tupakan savua
      Parhaiten sisäilman epäpuhtauksiin tehoavia kasveja on havaittu olevan kymmenkunta. Ehkä tehokkain näistä on vaatimaton rönsylilja. Muita tehokkaita ovat mm. muratti, gerbera ja eri vehkat. Tutkimusten mukaan normaalikokoisen kodin ilmanpuhdistajiksi riittää 8-15 kasvia.

      Useiden kasvien oletetaan sitovan itseensä sisään työntyneitä pakokaasuja ja saasteita. Niiden on myös huomattu imevän itseensä tupakan savua. Liian tiivis rakentaminen ja lastulevyn runsas käyttö ovat tuoneet muassaan sisäilmaan haitallisia kemikaaleja, kuten formaldehydiä ja bentseeniä, joita kasvien aineenvaihdunta hajottaa vaarattomampaan muotoon.

      Allergisille sileälehtisiä
      Kasveille herkistyneille ihmisille useimmat sisäkasvit voivat aiheuttaa allergisia reaktioita hengitysteiden tai ihon kautta. Esimerkiksi maitiaisnestettä sisältävät kasvit kuten limoviikuna, ovat hyviä ilmanpuhdistajia, mutta voivat toisaalta aiheuttaa myös allergiaa. Maitiaisnesteen allergeenit leviävät pölyhiukkasten mukana huoneeseen. Allergisille suositellaankin vain sileälehtisiä kasveja, joista ainakin pölyt saa helposti pois.

      • noita

    • Ruusunnupukki

      Ruusukimppu sopii parhaiten. Itselläni on astma ja erilaisia allergioita. Minulle on aina ollut mieluisaa nauttia ruusuista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      225
      4117
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      98
      1327
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1047
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      923
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      906
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe