Medianomi - Viestinnän ko., kuvallisen viestinnän SV

Typsy

Hei,

kertokaapas yllä mainitusta koulutuksesta kiinnostuneelle, että missä työskentelevät tuosta kuvallisen viestinnän suuntautumisvaihtoehdosta valmistuneet medianomit? Ja mikä työtilanne on, entä palkka? Onko töitä pk-seudulla vai mahdollisesti pohjosemmassa?

5

1721

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • get real! seriously!

      Koulutusta alalle on paljon, työttömiä medianomeja sitäkin enemmän. En voi suositella, jos et ole PARAS ja halua TYÖLLISTYÄ.

      Taidealoilta yleensä suurinosa pääsee suoraan työttömäksi. Työpaikkoja ei vieraantöihin sitten yksinkertaisesti ole, jos ei ole niitä mahtavia suhteita olemassa.

      Taas kerran, en voi suositella, jos oikeasti haluat päästä oikeaan palkkaduuniin. Kun kerran valmistut medianomiksi myöhemmin, olet satojen muiden työttömien medianomien tavoin hakemassa olemattomia työpaikkoja.

      No sanoisin, että kuvallinen viestintä, no mitä siitä sulle tulee mieleen? Käsittääkseni medianomi voi työskennellä mainostoimistoissa, mainosalalla, graafikkona jne.

      Niitäkin töitä toki on olemassa, mutta on oltava myös lahjakas. Medianomeja ja media-assistentteja pukkaa kauheeta tahtia ulos kouluista ja oletko sitten se paras, joka saa sen ainoan duunin, joita on harvoin tarjolla?

      Palkasta nyt ei voi sanoa juuta eikä jaata, huonohan se on ja saa puskea duunia aika paljon. Yrittäjyys on yksi vaihtoehto, mutta se vaatii todella paljon.

      • on

        Siwan kassa


    • tilastomedianomi

      Olen pääosin siivooja (sen muutaman tunnin päivässä mitä tällanen kirppu jaksaa), lisäksi on toiminimi (jossa kyllä riittää työtä... paperitöitä, toiminnan suunnittelua ja markkinointia olisi vaikka 30h/vrk) joka on tänä vuonna tuottanut n. 100e/kk miinus kulut ja verot.

      Eli lyhyesti, teen kahta työtä ja ansaitsen vähemmän kuin työmarkkinatuella.

      Ei varmaan tarvitse arvata, suunnittelenko alanvaihtoa. Kiva vaan tälleen 30-v. todeta että v*uiks meni urasuunnitelmat. Vaikka kuinka on yrittänyt, kaikki kehuu töitä jne. Eniten ottaa päähän se, että olen ns. ysin oppilas ja kaikessa aina kunnianhimoinen, mutta kun ei satu oikeata saumaa kohdalle niin ei.

      Nyt opettelen vaan rentoutustekniikoita ja koitan miettiä kuka olen (paitsi luuseri) ja mitä tekisin.

      Medianomihaaveita pitää miettiä oikein todella, todella tarkasti. Onko sinulla valmiiksi jotain paikassaan oikeasti vaikutusvaltaisia tuttuja tai sukulaisia alalla? Oletko jo valmiiksi guru, siis ihan kunnolla, jossain visuaalisen alan alueella? Tyyliin teetkö jo flässisivustoja tai 3D-elokuvia, joista diggaa puol nettiä. Sulla pitää myös olla ihan todella vahva ego, ja olla valmis tallomaan kilpailijat surutta - kilpailu tosiaan on niin kovaa, se on sitä jo koulussa. Kyse on kaupallisesta alasta.

      Moni oikea tekijä pääsee alalle ensin ja kouluttautuu sitten.

      • vai mikähän

        Kaupallisella alalla pitäisi olla myös se asiakaskunta tiedossa. Jos asut paikkakunnalla, jossa ei potentiaalisia asiakkaita ole tarpeeksi, niin eihän niitä tilauksia tule.

        Toisekseen vaikuttaa siltä, että olet alihinnoitellut itsesi. Sun pitäisi antaa hyvä syy asiakkaalle ostaa juuri sinulta palvelu ja maksaa siitä. Kun osaat kuitenkin jotain tehdä, niin voisit keskittyä siihen, mitä teet, miten sen voisi tuotteistaa, kuka sitä ostaisi jne.

        Kyllähän web-palveluita tuottavat yritykset ostavat layoutteja. Oletko yrittänyt myydä palveluitasi heille? Älä myy alihintaan, kun nämä yritykset myy jollain 400 € layoutin, niin sinä alihankkijana voisit saada siitä 200 € /kpl.

        Rahastahan se on kysymys! Voithan sinä siivota enemmän ja siinä sivussa panostaa toiminimeesi ja todella siihen mikä on se ydinalue, jolla bisnestä osaisit tehdä. Sisua lisää. Oletko ihan varmasti tehnyt kaikkesi?

        Nuo flash-animaatiot ja 3d-elokuvat menee enempi harrastusten puolelle ja aika harva niillä rahaa oikeasti tekee. Mikäs siinä, kun osaat, niin jatka vaikka harrastuksen pohjalta.

        Tutkinto on vain tutkinto ja niitä tässä maassa tehtaillaan liukuhihnalla. Se menee silleen että money talks... bs walks...


    • --taas-.......

      Kokeile aluksi pohjoosesta. Siperia nääss opettaa ;DDDDDDDDD

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      334
      1336
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      75
      928
    3. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      61
      823
    4. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      120
      693
    5. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      43
      680
    6. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      38
      672
    7. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      64
      666
    8. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      49
      648
    9. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      606
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      552
    11. 45
      537
    12. 32
      521
    13. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      9
      516
    14. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      515
    15. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      25
      505
    16. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      84
      485
    17. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      32
      482
    18. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      79
      447
    19. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      447
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      421
    Aihe