"katkeruus"
Ei siitä kyllä ihan ensimmäisenä tule mielentila mieleen... lähinnä jokin oikein kirpeä, raparperia muistuttava maku tai sitten jokin erittäin karvas maku joka jäisi suuhun pyörimään.
Raakoja viinimarjoja, raakoja omenoita, blääh, ovatpa typerän sanan tunnetta kuvaamaan valinneet :P
jännä sana
3
525
Vastaukset
- sanahirviöstä.
Kautta historian naiset on vaiennettu sanomalla: olet kateellinen, katkera ja mustasukkainen jos puhuu epäkohdista. Jo pikkutyttönä sanottiin: pitää hymyillä niin miehet tykkäävät.
Katkeria ovat ne jotka kiusaavat inhottavat tyypit eivätkä ne jotka asiasta kertovat, minun mielestäni.
Epäkohdista kertominen kuitataan aina: älä ole noin katkera.
Katkeraksi haukkuminen on aina ollut tehokas keino vaientaa toisinajattelijat, naiset, rikoksen uhrit yms.- sanoisin vain että...
..eiköhän tuota katkeruutta käytetä myös valkoisia heteromiehiä vastaan, nähtävästi ihan korkojen kanssa.
Olen kuitenkin samaa mieltä sanasta vaientamistyökaluna, "katkeruus" on helppo vasta-argumentti vailla mitään vaateita perustelulle ja yleensä netissä ainoastaan osoitus kyvyttömyydestä (tietyin varauksin tässäkin) saada aikaiseksi _rakentavaa_ vastaväitettä.
Nykyään keskusteluissa katkeraksi sanominen on vähän sama kuin sanoisi mielipidettä vain "tyhmäksi" - tarkoitin.
sanoisin vain että... kirjoitti:
..eiköhän tuota katkeruutta käytetä myös valkoisia heteromiehiä vastaan, nähtävästi ihan korkojen kanssa.
Olen kuitenkin samaa mieltä sanasta vaientamistyökaluna, "katkeruus" on helppo vasta-argumentti vailla mitään vaateita perustelulle ja yleensä netissä ainoastaan osoitus kyvyttömyydestä (tietyin varauksin tässäkin) saada aikaiseksi _rakentavaa_ vastaväitettä.
Nykyään keskusteluissa katkeraksi sanominen on vähän sama kuin sanoisi mielipidettä vain "tyhmäksi"Työpaikoilla tuo katkeraksi leimaaminen on yleistä. Netissä tietysti kyllä, mutta eihän se ole niin vakavaa kuin työpaikalla.
Työpaikkakiusaaminen kuitataan usein sanomalla uhrilelle. "olet niin katkera että sinun pitää lähteä pois jos sulla on noin paha olla".
Varmaan miehille sanotaan samalla tavalla, mutta erityisesti naisia haukutaan aina mustasukkaiseksi kateelliseksi ja katkeraksi ja tästä syystä jo pikkutytöt oppivat hymyilemään, teeskenetelmään ja vaikenemaan epäkohdista.
Tyhmäksi haukkuminen on myös yleistä. Siis jos esitän mielipiteen, joka eroaa kiusaajan mielipiteetstä niin olen tyhmä. Siis vaikka kyse olisi faktasta. Työpaikkakiusaajani sanoivat, että olen tyhmä koska minulla oli eri pääaine kuin pomon tyttärillä. Moni ulkopuolinen uskoi asian ja kuvitteli minun olevan tyhmä.
Ja jos yritin sanoa asiasta jotain, olin katkera.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 493684
- 1053385
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342661Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262328- 201829
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51719- 1821698
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3841427- 271317
Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91128