jännä sana

tyhmä sana

"katkeruus"

Ei siitä kyllä ihan ensimmäisenä tule mielentila mieleen... lähinnä jokin oikein kirpeä, raparperia muistuttava maku tai sitten jokin erittäin karvas maku joka jäisi suuhun pyörimään.
Raakoja viinimarjoja, raakoja omenoita, blääh, ovatpa typerän sanan tunnetta kuvaamaan valinneet :P

3

519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanahirviöstä.

      Kautta historian naiset on vaiennettu sanomalla: olet kateellinen, katkera ja mustasukkainen jos puhuu epäkohdista. Jo pikkutyttönä sanottiin: pitää hymyillä niin miehet tykkäävät.

      Katkeria ovat ne jotka kiusaavat inhottavat tyypit eivätkä ne jotka asiasta kertovat, minun mielestäni.

      Epäkohdista kertominen kuitataan aina: älä ole noin katkera.

      Katkeraksi haukkuminen on aina ollut tehokas keino vaientaa toisinajattelijat, naiset, rikoksen uhrit yms.

      • sanoisin vain että...

        ..eiköhän tuota katkeruutta käytetä myös valkoisia heteromiehiä vastaan, nähtävästi ihan korkojen kanssa.
        Olen kuitenkin samaa mieltä sanasta vaientamistyökaluna, "katkeruus" on helppo vasta-argumentti vailla mitään vaateita perustelulle ja yleensä netissä ainoastaan osoitus kyvyttömyydestä (tietyin varauksin tässäkin) saada aikaiseksi _rakentavaa_ vastaväitettä.

        Nykyään keskusteluissa katkeraksi sanominen on vähän sama kuin sanoisi mielipidettä vain "tyhmäksi"


      • tarkoitin.
        sanoisin vain että... kirjoitti:

        ..eiköhän tuota katkeruutta käytetä myös valkoisia heteromiehiä vastaan, nähtävästi ihan korkojen kanssa.
        Olen kuitenkin samaa mieltä sanasta vaientamistyökaluna, "katkeruus" on helppo vasta-argumentti vailla mitään vaateita perustelulle ja yleensä netissä ainoastaan osoitus kyvyttömyydestä (tietyin varauksin tässäkin) saada aikaiseksi _rakentavaa_ vastaväitettä.

        Nykyään keskusteluissa katkeraksi sanominen on vähän sama kuin sanoisi mielipidettä vain "tyhmäksi"

        Työpaikoilla tuo katkeraksi leimaaminen on yleistä. Netissä tietysti kyllä, mutta eihän se ole niin vakavaa kuin työpaikalla.
        Työpaikkakiusaaminen kuitataan usein sanomalla uhrilelle. "olet niin katkera että sinun pitää lähteä pois jos sulla on noin paha olla".
        Varmaan miehille sanotaan samalla tavalla, mutta erityisesti naisia haukutaan aina mustasukkaiseksi kateelliseksi ja katkeraksi ja tästä syystä jo pikkutytöt oppivat hymyilemään, teeskenetelmään ja vaikenemaan epäkohdista.

        Tyhmäksi haukkuminen on myös yleistä. Siis jos esitän mielipiteen, joka eroaa kiusaajan mielipiteetstä niin olen tyhmä. Siis vaikka kyse olisi faktasta. Työpaikkakiusaajani sanoivat, että olen tyhmä koska minulla oli eri pääaine kuin pomon tyttärillä. Moni ulkopuolinen uskoi asian ja kuvitteli minun olevan tyhmä.
        Ja jos yritin sanoa asiasta jotain, olin katkera.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      4724
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1712
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      287
      1576
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      74
      1534
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      247
      1404
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1160
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1141
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1099
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1054
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      1043
    Aihe