Olen ikäni ajellut vanhoilla ajokeilla ja nyt ajelen vanhalla Nissanilla. Tekisi mieli hankkia uusi Corolla. Sol -mallissa tulee vakiona automaattinen ilmastointi. Miten talvioloissa ilmastointia saa käyttää? Jostain on päähän junttautunut, että ilmastointia täytyisi säännöllisesti käyttää, mutta kuinka kovilla pakkasilla sitä voi oikeasti käyttää. Auton säilykseen ei tallia ole käytettävissä.
t. Jani
t. Jani
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä niitä plussa kelejä on sillon tällön. Sillon vaan vähäksi aikaa kompura käyntiin niin pysyy kunnossa. Esim kerran kuussa.
Ainakin Toyotassa on automatiikka, joka ei käytä ilmastointia sellaisilla pakkasilla, että se rikkoisi laitteen. Eli älä huolehdi!!! Ilmastoinnin voi toki ottaa pois päältä manuaalisestikin.
Automatiikka ei hoida kuukausittaista kompressorin käynnistämistä, joka takaa sen, että kompressorin tiivisteet ja akselit saavat välttämättömän voitelunsa. Siis ohje on: kerran kuussa sen verran lämpimään (n. 5), että kompressori lähtee käyntiin ja käy n. 10 minuuttia. Toki hyvällä säkällä laite pysyy kunnossa ilman talvivoiteluakin, mutta turha riskeerata.
lailla tuntien sen kummemmin (Itse ajelen Opelilla) vastaan näin. Kysymyksesi asiasta (yleisesti) on käyty paljonkin keskustelua mm. joillain näillä palstoilla. Lyhyesti: Ilmastointi ei käynnisty, ei vaikka käynnistäisit sen talvella, koska sen tärkein osa, kompressori, ei käynnisty pakkasella (eri lähteistä bongattuna: alle 4 °C:ssa) ja automatiikka huolehtii siitä. Kuten tuossa jo joku ehätti vastaamaan, kompressorin toimintakunnon takaamiseksi sitä (ilmastointia) tulisi käyttää vähintäänkin kerran kuukaudessa kompressorin voitelun tms. takia. Käytännössä Suomen oloissa se tarkoittaa em. operaation suorittamista lämpimissä tiloissa, esim. parkkihallissa, huollossa tms. ( taas eri lähteistä bongattuna, 5 - 30 min. yhtäjaksoisesti ). Oma kokemukseni on, ettei ilmastointi tarvi toimiakseen aivan noin säntillistä "huoltoa".
siinä näette että ooppelin miehetkin puhuu asiaa.
eli kyllä ne muittenki merkkien kannattajat ovat vai n ihmisiä. kiitos vielä kerran asiallisesta kommentista.
Ilmastointi pelaa hienosti kun, tulee märkää porukkaa autoon ilmastointi päälle ja ikkunat aukeavat tosi nopeasti. Kuivattaa koppia kummasti jos ei saa autoa loskakeleillä talliin.
Kolmas corolla jossa ollut ilmastointi ja seuraava on corolla tai prius