Kennedy Nova ja Slieman ravintolat

Metna

Lähdemme mieheni kanssa kolmen viikon päästä Maltalle Sliemaan. Nyt kiinnostaisi kuulla kokemuksia Kennedy Nova hotellista! Aamupala, siisteys.. ym.? Onko hotellin lähettyvillä bussipysäkkiä? Entä markettia?
Sitten kaipaisimme hyviä ravintolavinkkejä Slieman/Vallettan alueelta! Millaista on maltalainen ruoka? Minkä maan ruokaan voisi verrata? Onko Maltalta saatavilla esim kreikkailaista ruokaa?
Onko Vallettassa vielä sunnuntaisin markkinat? Osaako joku sanoa kellonaikaa?

Kiitos vinkeistä jo etukäteen!

2

682

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karibu

      En osaa ko. hotelliin ottaa kantaa, kun oma oli Bugibassa, mutta muuten...
      Bussipysäkkejä on rantatiellä muutaman sadan metrin välein ja tunnin sisällä kulkee kymmenittäin busseja useita eri linjoja, joten liikkumaan pääsee helposti. Hotellinne näyttäis olevan juuri Slieman sataman päätepysäkkiä vastapäätä, jossa käy kaikki Slieman bussit. Kauppoja on koko sataman rantakatu pullollaan. Varmaan ruokakauppakin löytyy helposti, jos sellaista lähinnä tarkoitat.
      Maltalainen ruoka oli yllätyksessemme hyvin miedosti maustettua. Ainakin se kääritty liharulla. Tuli lähinnä suomalainen kotiruoka mieleen. Välipalana syödyt "ftirat" olivat kyllä hyvinkin maukkaita. Tosin ravintolat tuntuvat tarjoavan ruokaa jos jonkinlaisen teeman tai maan mukaan, joten eipä kovin kattavaa varsinaisen maltalaisen ruoan valikoimaa tullut syötyä. Annokset ovat kyllä yleisesti reilun kokoisia ja hintataso oli kyllä selvästi Suomea alhaisempi, vaikka niin näillä keskustelupalstoilla annetaan ymmärtää.
      Kreikkalainen ravintola varmasti löytyy viitaten em. kuvaukseen. Fetasalaattia saa toki melkein joka paikasta, mutta tarkoitat varmaankin vähän monipuolisempaa listaa. Bugibassa sellaista ei osunut kohdalle, mutta Sliema on varmasti kattavampi siinäkin suhteessa.
      Vallettan sunnuntaimarkkinat alkavat ehkä noin aamuseitsemän aikaan ja jo puolilta päivin suuri osa kojuista on purettu. Panin muuten merkille, että joistain tyypillisistä matkamuistoista pyysivät huomattavasti enemmän kuin kaupoissa, vaikka juuri sieltä turistit luulevat saavansa halvimmalla. No, riippuu varmaankin artikkelista.
      Hyvää lomaa Maltalle!

      • sunnutaimarkkinoilla

        oli myynnissä parjon "roskaa" esim. ikivanhoja CD-levyjä ja pyysivät niistä n. 20euroa. Vaatteet olivat kauheita rättejä ja joku myi itse keräämiään simpukankuoria ja pyysi niistä kovia summia. Olen tottunut Italian markkinoihin, joten pettymys oli suuri. Maltalainen ruoka on vähän niin kuin italialainen, mutta ei kuitenkaan niin hyvää ja annos koot ovat valtavia. Ensimmäisenä iltana erehdyin tilaamaan alku- ja pääruoan ja jo alkuruoan jälkeen olin ihan ähky. Eihän sitä jaksa siinä kuumuudessa edes paljon syödä. Vallettassa aukiolla oli useita pizzerioita, joissa oli iltaisin kiva istua kynttilän valossa. Bussimatka Sliemasta Vallettaan n. 15 min. Bussikuskit töykeitä ja jos et antanut tasarahaa, niin en myöskään rahasta takaisin saanut. Monessa bussissa ei ollut edes ovea, ja kuskit kaahasivat hullun lailla. En suosittele bussin etuosassa istumista, sillä jos kolari tulee, niin lennät ovi-aukosta ulos.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      114
      10165
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      4970
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2161
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2038
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1874
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1551
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1382
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      961
    9. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      957
    10. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      932
    Aihe