Joku Sulkakosken kannattaja hehkutti tällä palstalla taannoin, että ei ole MIKÄÄN ihme, jos Sulkakoski saa 30 000 - 50 000 äänestäjää Eurovaaleissa! Sen verran kuulemma löytyy helposti. En nyt itse löydä kyseistä threadia, voisiko joku linkittää siihen, että saadaan juhlia uutta europarlamentaarikkoa?
Sulkakoski VALITTIIN
Europarlamenttiin!
20592
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Itse veikkaisin että Liisa Sulkakoski saa vähintään 30 000 ääntä, mutta se 100 000 ääntä voi hyvinkin tulla täyteen, me äänestäjät sen päätämme.
Liisa on myös valtakunnan tunnetuin lääkäri mediajulkisuuden ansiosta, joten olisi ihme, jos Liisa ei pääse europarlamenttiin.
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8152340/37927787
Kiitos, ja onnittelut uudelle europarlamentaarikolle! Mahtava äänivyöry toi matkalipun Brysseliin!
saanut yhtä paljon tv-julkisuutta kuin Isä Mitro sai päivittäisten pappisspekulaatioiden ym. uutisten muodossa, niin Liisakin olisi voinut kerätä äänivyöryn.
Mutta Liisä teki hyvän kampanjan nopealla aikataululla. Tapasin hänet eräässä luontaistuotekaupassa, kun hän oli kiertueella. Olipa viisas ja sympaattinen ihminen.
Kuten jälleen näimme, ei vaaleissa uskomuksilla pärjätä. Eikä varsinkaan, jos vaaliteemana on uskomushoidot. Liisa sai ne reilut 8000 ääntä luontaisterpiabisneksen harjoittajilta ja heidän pahiten koukuttamiltaan asiakkailta. Pitkälti samat äänestäjät kuin LKL:n adressin allekirjoittajat.
Uskomushoidot ovat ja jäävät marginaali-ilmiöksi. Liisa alkaa olla jo vanha höppänä, jonka vaaliblogi tekee hänelle vielä karhunpalveluksen kunhan se saatetaan viranomaisten tarkasteltavaksi.
"Kun hän kieltäytyi ottamasta tarjoamiani pillereitä, sekoitin niitä hänen soppaansa."
http://www.homeopaatit.net/?valikko=valikko&sivu=anjanblogi#liisasulkakoski
Joopa joo. Liisalla on selvästi ollut jonkinasteinen elämänhallintaan liittyvä kriisi, jonka hän ratkaisi hylkäämällä kaiken oppimansa ja lääkärin ammatissa välttämättömän analyyttisen ajattelutavan, ja korvasi sen näköjään sattuman oikusta homeopaattisilla opeilla, joissa toimitaan intuition varssa. Sinänsä kriisitilanteessa ymmärrettävä ratkaisu, sillä intuition varassa elämininen on helppo ratkaisu, koska se ei juurikaan vaadi sitä niin hankalaa ja työlästä ajattelua.
Liisaa ei pitäisi kutsua enää lääkäriksi ollenkaan, vaikka muodollisesti hän sitä vielä onkin. Vähän samanlainen surullinen tapaus kuin ufo-uskovainen Rauni-Leena Luukkanen-Kilde, joka niin ikään savustettiin ammatistaan sairaseläkkeelle niiden ufokirjojensa takia. Sama kohtalo odottanee Sulkakoskea - kiitos hänen bloginsa.
"Vähän samanlainen surullinen tapaus kuin ufo-uskovainen Rauni-Leena Luukkanen-Kilde, joka niin ikään savustettiin ammatistaan sairaseläkkeelle niiden ufokirjojensa takia."
Lääketieteen tohtori Rauni-Leena jäi eläkkeelle autokolarissa saamiensa vammojen takia.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Rauni-Leena_Luukanen-Kilde
Rauni-Leena youtubessa:
http://www.youtube.com/watch?v=XbOA4IN5Bbc
http://www.youtube.com/watch?v=eotAFPvzbNQ
http://www.youtube.com/watch?v=3AaJT0VPbws
Väitän, että Rauni-Leenan vammat ovat ihan muuta laatua kuin kolarissa syntyneitä:
"Luukanen-Kilde on tuotannossaan jo 1990-luvulla tuonut esiin väitteen, jonka mukaan ihmisiin istutetaan, mahdollisesti heidän tietämättään, mikrosiruja,[1] joiden tarkoitus on hallita ja valvoa ihmisten käyttäytymistä. Hän uskoo, että tämä salainen toiminta on täysin järjestelmällistä, ja perustaa tietonsa salaisiin asiakirjoihin, joihin hän väittää päässeensä tutustumaan."
"Väitän, että Rauni-Leenan vammat ovat ihan muuta laatua kuin kolarissa syntyneitä"
Rauni-Leenan tuotanto kertoo kyllä enemmän tavallista korkeammasta henkisestä tasosta, kuin mistään vammoista. Näihin teoksiin kannattaa tutustua:
Luukanen, Rauni-Leena: Kuolemaa ei ole. WSOY, 1982.
Luukanen-Kilde, Rauni-Leena: Tähtien lähettiläs. WSOY, 1991.
Luukanen-Kilde, Rauni-Leena: Kuka hän on?. WSOY, 1993.
Luukanen-Kilde, Rauni-Leena: Universumin lapsi. WSOY, 1995.
Luukanen-Kilde, Rauni-Leena: Salatut maailmamme. Star Sisters International, 2007.
"Luukanen-Kilde on tuotannossaan jo 1990-luvulla tuonut esiin väitteen, jonka mukaan ihmisiin istutetaan, mahdollisesti heidän tietämättään, mikrosiruja,[1] joiden tarkoitus on hallita ja valvoa ihmisten käyttäytymistä."
Vaikuttaa aika pahalta auto-onnettomuudelta.
Arviosi perusteella sinullakin on ihan jotain muuta häikkää kuin si-nivelen virheasento.
Sulkakoski nappasi mahtavan äänisaaliin ensikertalaiseksi. Skepo veikkasi 3000 ääntä ja saalis oli lähes 8500 ääntä. Nyt ei riittänyt läpimenoon, mutta eduskuntapaikka on lähes varma, jos sulkakoski vain asettuu ehdokkaaksi.
Tähän mielipiteeseen ei voi olla yhtymättä, vaikken Sulkakoskea äänestänyt tai koe hengenheimolaisuutta hänen kanssaan.
Tuli leviteltyä monen monelle paikkakunnalle Liisan vaalimainoksia. Nyt sitten toinene possakka, poimia vaalimainokset pois. Ehkäpä saan siihen talkooväkeä.
"...eduskuntapaikka on lähes varma, jos sulkakoski vain asettuu ehdokkaaksi." 8500 ääntä löytyy koko Suomen 5,5-miljoonaisesta väestöstä minkä tahansa new age-hörhöilyn ajajan taakse tahansa, mutta kun pitäisi saada eduskuntavaaleissa sama äänimäärä YHDESTÄ vaalipiiristä, niin se on soromnoo!
Näin on. Sitoutumattomana Liisan läpipääsy yhtään mihinkään lienee mahdotonta. Liisahan on tietääkseni aiemmin yrittänyt ratsastaa ainakin kokoomuksen ja vihreiden kustannuksella, mutta miksiköhän tuuliviiri ei ole enää löytänyt uutta keppihevosta? Liekö saanut tympeän vastaanoton em. puolueissa? Kenties puolueiden oikeat lääkärijäsenet ovat torpanneet Liisan huuhailun ja savustaneet hänet pois pilaamasta puolueiden uskottavuutta? Oli miten tahansa, pääasia ettei Sulkakoski pääse säheltämään mihinkaan. Mieluummin vaikka Tony Halme takaisin eduskuntaan kuin Sulkakoski.
Kokoomuksesta en tiedä, mutta vihreissä on asiasta käyty keskustelua. Puuolueella on aika paljon lukutaitoisia ihmisiä ja on pakko yrittää esiintyä asiallisesti. Uskottavuus ei saa paljon kärsiä. Toisaalta kannattajakunnassa on edelleen paljon keski-ikäisiä hippejä ja ja Koijärven vegaaneja. Näidenkin äänet tarvitaan, koska toisen paikan saaminen oli hilkulla.
Etukäteen puhuttiin, että ketään avoimesti esiintyvää new age -häröä tai joogalentäjää ei listalle oteta. Hihhulit osaavat kyllä äänestää Hautalaa muutenkin. Nimenomaan sovittiin, että kampanjassa ei saa puhua kosmisista värähtelyistä, äiti Ammasta, Guru Steinerista tai Hahnemannin opeista. EU-parlamentissa saa taas lobata homeopaattisten firmojen markkinaosuuden puolesta. Mutta matalalla profiililla.
Suurin osa kannattjakortin allekirjoittajista jätti äänestämättä Sulkakoskea. Ehkä tv-esiintymiset ja Sulkvistin blogikirjoitukset saivat ihmiset miettimään toisenkin kerran.
"Suurin osa kannattjakortin allekirjoittajista jätti äänestämättä Sulkakoskea."
Oliko sinulla piilokamerat vaalikopeissa, vai selvänäölläkö tuon tiedon sait? Kannattajakortteja oli n. 3000 jä ääniä Sulkakoski sai n. 8500, eli lähes kolminkertaisen määrän kuin mitä oli kannattajakortteja.
Tuo on ihan totta.
Ei EU-vaaleihin osallistumiseen tarvita kuin 2000 kannattajakortin allekirjoittanutta. 30 000 oli palstalla esitetty maltillinen arvio Sulkakosken kannatuksesta ennen vaaleja. Fanaattisimmat kannattajat uskoivat, että 100 000 ääntä on ihan varmasti plakkarissa, jos tv-kampanja onnistuu.
Toisaalta on arveltu, että Sulkakosken tavoitteena ei ollutkaan läpimeno vaan homeopaattibisneksien edistäminen. Tähänkään en oikein usko. Palstan hörhöpetteri on päinvastoin ilmoittanut siirtävänsä homeopatiaostot asiakkaana esiintyneen ja Sulkakosken tv-shown pilanneen yrittäjän firmaan. Markkinaosuuden menetys on ikävästi pois Sulkkiksen vaalipäällikön puodilta.
Vai olisikohan niin, että hörhöpetteri ei oikeasti ole Porissa käynytkään ja hölisi vaan lämpimikseen.