M: Suomalaisia kolikoita

paljonpaljon

Elikkäs muutamia kolikoita sukulaisilta kätköistä ryövätty, linkki myytäviin kolikoihin: http://kuvablogi.com/blog/21605/9/

Osa varmastikkin ylihintaa ja osa alihintaan,
hällä väliä kun ei nuo keräilyharrastukset pahemmin innosta, tarjota saa siis vapaasti!

Yhteystiedot: [email protected]
050-3278242

8

683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liekö joku bitti poikittain jossakin, terv.

    • _ruuvisuu_h

      elikkäsmul on 2006 2e kolikko josssa on kartta liian "iso" ei siinä mitään suusta eroa ole mutta luin lehdestä siitä että niihin on lipsahtanut liian iso kartta siitä sitten aloin tutkiksellla 2eurosiani ja löysyn sitten sen lehdessä luki että ne ovat 50E arvosisia mutta minä voin myydä pienenpään hintaan karttasta on vaikea huomata eroa muuta kun alkaa katella italiaa niin se on paljon paksumpi !!!


      jos kiinostuit lähetä sähköpostia: [email protected]

    • _ruuvisuu_h

      elikkäs mul on 2006 2e kolikko josssa on kartta liian "iso" ei siinä mitään suurta eroa ole mutta luin lehdestä siitä että niihin on lipsahtanut liian iso kartta siitä sitten aloin tutkiksellla 2eurosiani ja löysyn sitten sen lehdessä luki että ne ovat 50E arvosisia mutta minä voin myydä pienenpään hintaan karttasta on vaikea huomata eroa muuta kun alkaa katella italiaa niin se on paljon paksumpi !!!


      jos kiinostuit lähetä sähköpostia: [email protected]

      • anttirantalalappajärvi

        Katsoit karttatyypin Italian paksuudesta! ?! Kun raha kuluu, kuviot "leviävät".
        Katsoppa sitä onko Norja kartassa vuoden 2006 kolikossa niin ymmärrät asian.


    • anttirantalalappajärvi

      Kalliilla myyt. Esimerkiksi "keräilykolikkosi" eivät ole rahoja vaan jetoneja ja mitaleita ym, ja hyvä jos saat eurolla kappale menemään eteenpäin. Ja jos alumiinipennisi ovat kiertäneitä, hyvä jos ilmaiseksi saat annettua (saa n. tuhat kappaletta pariin euroon). 5p kolikkoa vuodelta 1927 olet erittäin epätodennäköisesti löytänyt seiskana.

      Tuossa oli vasta esimerkkejä, en kaikkia jaksanut kaikille rahoille antaa kommenttia. Pistä vaikka osoitteeseen http://www.pk-numismaatikot.fi/forum/ niin saat paremman hinta-arvion.

      Jaa, vielä yhden pikaisesti laitan... 10p kolikosta vuodelta 1931 saat max. muutamia euroja. Vai eihän ole leimakiiltoinen?


      • Jetoni..? Tuskin mitenkää jellonaan ja suomileijjonaan siis viittaa..? :D


      • anttirantalalappajärvi
        snow-ball kirjoitti:

        Jetoni..? Tuskin mitenkää jellonaan ja suomileijjonaan siis viittaa..? :D

        Jetoni on usein rahasarjoissa oleva pikku metallinpala, jossa on kaikenlaista "tuherrusta". Kuten esimerkiksi vuoden 2003 "kullanhuuhtoja" -sarjassa oleva mötikkä, taisi olla kuva-aiheena keskiyön aurinko Lapissa.

        Sanastoa:

        - Jetoni: Rahasarjoissa oleva pyöreä metallinpala, joka liittyy kuva-aiheeltaan ja tekstiltään rahasarjan aiheeseen.
        - Poletti / rahake: Tietyissä paikoissa toimiva maksuväline, kuten Linnanmäen pikku poletit.
        - Mitali: Mm. Säästöpankin ja Shellin omat, luultavasti jokainen on nähnyt.

        Ja kaikki rahat, joita ei voi käyttää kaupassa kuulivat mielestäni luokkaan "rihkama".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      74
      7369
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      212
      7204
    3. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      67
      5216
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      130
      4959
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      73
      4764
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      109
      4591
    7. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4510
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      82
      4216
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3988
    10. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      157
      1630
    Aihe