Kyse on 3 2 hormisesta kesämökin muuratusta savupiipusta. Molemmissa päissä piipussa on jokin ilmanvaihtohormi. Savuhormeja on 3 kpl. Piipun korkeus on 4,3 m. Savuhormien koot ovat päältä mitattuina:
2 kpl 13 x 15 cm ja 1 kpl 20 x 15 cm. Kuulemma ovat 2 cm vajaamittaisia nykyajan mittapuun mukaan.
Meillä on pari kesämökkiä, joista toisessa on kamiinan hormissa erittäin huono veto. Takan hormin vedosta ei ole tietoa, koska emme ole sitä koskaan kokeilleet. Samassa piipussa oleva kolmas savuhormi (sauna) vetää oikein hyvin.
Meillä on ollut vuokralaisia, jotka ovat hyvin halvalla saaneet vuokrattua meiltä tämän mökin. Ikinä eivät ole siellä yöpyneet, mutta saunaa käyttivät usein. Kamiinan hormi on aina ollut erittäin huono vetämään, ilmeisesti jo v. 1969 asti.
Kolmas isoin hormi on avotakkaa varten. Ajattelin purkaa avotakan pois. Riskinä on tietysti veto: Miten tässä hormissa.
Nyt katsottiin oikein kameralla hormien kunto. Mitään vikaa ei löytynyt. Tuttu vanhempi muurari sanoi, että ei kannata laittaa savuhormeihin niihin tehtyjä peltiputkia. Maksavat n. 70 euroa/metri. Hän sanoi että jossain mökissä epäonnistui putkitus. Veto oli huonompi kuin ilman putkea.
Millaisia kokemuksia teillä on hormin putkituksesta?
Ilmeisesti putkitus laitetaan alkamaan savupellin yläpuolelta ja se pitää tiivistää hyvin alhaalta jotta savu ei karkaa hormin ja putken väliin. Ajattelin ensin kokeilla tällä kamiinan hormilla. Ei ole ihan varmaa, mahtuu halk. 125 mm putki hormiin. Vaikuttaa kyllä että 13 cm olisi hormin koko piipun päältä mitattuna. Kameramiehellä ei ollut mukanaan jotain palloja, jolla olisi voinut kokeilla tilavuutta.
No niin, ja perikunnassa on yksi (nainen) joka ei antaisi kaataa mökin läheltä kuusia pois. Puut voivat kuulemma haitata vetoa. Tosin saunan hormi toimii erinomaisesti.
Huono veto hormissa
vinkkarit_rutussa
2
1815
Vastaukset
- siinä
kaminassa eli hormi on kunnossa jos samanlaisessa toimii saunan kiuas.
- vinkkarit_rutussa
aiemmin siinä oli matala Porin Matti, sitten korkea 50-luvun malli (165 cm).
Tämä korkea oli ilmeisesti viallinen, onneksi siitä en maksanut kuin parikymmenta euroa nostosta peräkärrylle. Mutta muistaakseni edellinen matala kamiina oli myös huonovetoinen. Saattaa olla, että 70-luvulla oli öljylämmityskamiinakin siinä.
Aina on huonoa vetoa ollut ko. hormipaikassa, nyt ollut tosi huono veto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.583693Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j723075Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin532271Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.131503Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m651259- 861136
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?1981Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä23961Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55945- 47932