Hei,
asun omakotitalossa, jonka päädyissä on runsaasti räystäspääskyjen pesiä. Ongelmana on että tikka käy säännöllisesti tuhoamassa pesät. Onko kenelläkään mitään hyviä vinkkejä millä saisi tikan pysymään poissa?
asun omakotitalossa, jonka päädyissä on runsaasti räystäspääskyjen pesiä. Ongelmana on että tikka käy säännöllisesti tuhoamassa pesät. Onko kenelläkään mitään hyviä vinkkejä millä saisi tikan pysymään poissa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
hieno luontoelämys, sitä ei pidä mennä häätelemään, anna luonnon hoitaa itse asiansa. Toimittele sinä vaan omia asioitasi.
Anna luonnon tehdä oikkunsa, äläkä puutu siihen, kun kerran asia ei sinulle kuulu, sori vaan. Ymmärrän kyllä, kuinka kyynel valuu silmistäsi pääskystenmunien- ja poikasten puolesta, mutta sellaista se elämä luonnossa vain on.
...kyllä puutun, sillä pääskysiä on erittäin mukava tarkkailla talon päädyllä, ja niiden soisin siinä asustelevan jatkossakin. Tikkaan tuntuu tehoavan erilaiset pelättimet yllättävänkin hyvin. Liehuvat kankaansuikaleet jne. pelottavat tikan, mutta eivät tunnu pääskysiä häiritsevän. Hyvänä apuna tässä tikansäikytysprojektissa ovat myös räkättirastaat, jotka samassa pihapiirissä pesivät. Tuntuvat pääskysiä tehokkaammin käyttävän joukkovoimaa tikan loitollapitämisessä ja jos eivät muuta, ainakin ilmaisevat sen läsnäolon varsin tehokkaasti.
>>Hyvänä apuna tässä tikansäikytysprojektissa ovat myös räkättirastaat, jotka samassa pihapiirissä pesivät. Tuntuvat pääskysiä tehokkaammin käyttävän joukkovoimaa tikan loitollapitämisessä ja jos eivät muuta, ainakin ilmaisevat sen läsnäolon varsin tehokkaasti.>>
-Niin juuri, anna luonnon hoitaa asiansa. Jos luonto ei siinä onnistu muuten kuin käpytikan onneksi, se on hyväksyttävä.