Talo saisi olla 1 1/2-kerroksinen (tai 2 kerroksinen). Haluttaisiin mahdollisimman valmiina, vaikka esm. sähkötyöt onnistuu omasta takaa.
Toivoisimme, että talossa olisi vähintään 5 makuuhuonetta, (ihanne että 3-4 yläkerrassa) tupakeittiö joka olisi tilava, sekä iso khh josta kulku ulos.
Pohjapiirrokset vilisee silmissä, auttakaa joku :).
Neliömäärä ei niin tärkeä, noin 250.
Perinteistä taloa etsitään, ei mitään monimutkaista luxusta.
suosittele talopaketti meille
5
1028
Vastaukset
- vaatimuksia
kiitos ehdotuksista, toivoisin keittiön ja olohuoneen olevan yhtenäistä tilaa vielä enemmän, entä mitä noissa ehdottamissasi taloissa. Jukka-talon Idylli oli eniten hakemaani kokonaisuutta.
Tuo 250 neliö on siis max, eli saa ehdottaa pienempääkin kunhan makuuhuoneita tarpeeksi.
Talo tulee maaseudulle pohjois-suomeen, eli ulkoisesti romanttinen sopinee kuvaan. Punainen tupa ja perunamaa ;) vaikken punaista ehkä haluakaan.
...ja valmiiksi tehtynä vaikuttaa yksilölliseltä ja paikallisten toimijoiden tekemältä. Suosituksia saattaisi löytyä paremmin, jos lukijat tietäisivät minnepäin tuo pitäisi rakentaa.
- meillekin tulee
www.pikanttitalot.fi sieltä saat juuri sellaisen kuin haluat!
- vaatimuksilla
Meillä tulee nyt viisi vuotta täyteen Oravaistalon Liisa-talossa. Talo tulee ns. valmiskotina eli alakerta valmiina ja yläkerta haluamallasi valmiusasteella (= siellä voi sitten tuunata vaikka itse niitä sähkötöitä). Muitakin malleja löytyy, aina sinne 250 neliöönkin saakka. Jos nyt rakentaisimme uutta taloa, ottaisimme varmaan uudestaan Oravaistalon eli hyvät kokemukset jäivät.
http://www.oravaistalot.fi/fi/houses.aspx?HouseID=450&tabID=517
Tässä ehkä teille niukasti neliöitä, mutta katso toki kotisivuilta muitakin malleja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t897259- 353841
- 453440
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402572- 2092433
- 412372
- 1232266
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292179Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241888- 411846