Finisterresta Santiagoon

klopoti klopoti

Suunnitelmissa on lähteä 2010 elokuussa patikoimaan Espanjan Finisterresta Santiago de Compostelaan. Tietääkö kukaan, mistä Finisterren kaupungista reitti lähtee?

Miten pääsee parhaiten Helsingistä ko. lähtöpaikkaan?

Vai kannattaako mieluummin matkustaa ensin Santiagoon ja patikoida sieltä Finisterreen päin?

Kaikki jutut ja linkit aiheesta otetaan kiitollisena vastaan.

Hyvää tätä kesää kaikille patikoitsijoille!

3

649

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lennätte Barcelonaan ja menette Barcelonasta junalla Corunhaan ja Corunhasta edelleen paikallisjunalla Santiago de Compostelaan.

      Yksi mahdollisuus on Lentää Lissaboniin ja matkustaa sieltä junalla pohjoiseen.

      Esim. Frankfurtin kautta voi lentää Pohjois-Portugaliin Porton kaupunkiin ja matkustaa siitä edelleen junalla kohti pohjoista.

      Ensimmäinen vaihtoehdon etuna on, että matkalla poikki Espanjan voi samalla tutustua maan maisemiin. Olen itse tehnyt matkan päinvastaisessa suunnassa, jolloin juna lähti Corunhasta klo 18 ja saapui Barcelonaan klo 11 seuraavana päivänä, Matkustin miellyttävässä makuuhytissä.

      Linkkejä:

      Juna Espanjassa:

      http://www.renfe.es/

      Juna Portugalissa:

      http://www.cp.pt/cp/displayPage.do?vgnextoid=87cbd5abe2a74010VgnVCM1000007b01a8c0RCRD

      • Sama taas

        Pääasiallinen kysymys koskee n. 8 päivän pyhiinvallusreittiä Santiago de Compostelasta Finisterreen. Jos lähden Finisterrestä päin liikkeelle, mikä on siellä simpukalla merkityn reitin lähtökohta?


      • Patagonia
        Sama taas kirjoitti:

        Pääasiallinen kysymys koskee n. 8 päivän pyhiinvallusreittiä Santiago de Compostelasta Finisterreen. Jos lähden Finisterrestä päin liikkeelle, mikä on siellä simpukalla merkityn reitin lähtökohta?

        Koska viestistäsi on noin kauan aikaa, olet varmaan jo huomannut itsekin, että matka meren rannalta Finisterrestä Santiago de Compostelaan on noin 80 kilometria. Finisterren ja Santiagon välillä on majapaikkoja, mutta ei niin tiheässä kuin "varsinaisella" caminolla. Eli et ehkä pääse majoittumaan kymmenen kilometrin välein (8 päivää / 80 km).

        Yleensä camino francesia kävellään idästä länteen, esimerkiksi O´Cebreiroilta (Pedrafita do Cebreiro) aloittaville matkaa kertyy 160 km tai Triacastelasta aloittavilla 135 km. Monet päättävät matkansa Santiagoon, jotkut jatkavat merelle, maan ääreen, Finisterreen.

        Lännestä itäänkin voi kävellä. Caminolla törmää silloin tällöin "kotiinpalaajiin".

        Monille on tärkeää saada todistus vaelluksestaan, sen saa jos kävelee sata kilometria.

        2010 on pyhä vuosi, mikä lisää vaeltajien määrää. Olet lähdössä elokuussa - eteläeurooppalaisten lomakuukautena -, joten varaudu ruuhkiin.

        Lennoista: Ryanairilla pääsee eri paikkoihin Espanjaan (esim. Valladodlidiin) ja Santiagosta voi lentää Lontoon kautta Tampereelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      400
      1664
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      145
      1081
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      66
      1046
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      87
      1045
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      92
      940
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      139
      770
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      721
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      691
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      659
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      634
    Aihe