Aate hyvä, toteutus ei...

asiantuntija

Jos haluaisin Suomen tulevaisuuden rakentaa jonkin puolueen ohjelmalla, niin ehdottomasti Vasemmistoliiton. Lähellä tulevat Vihreät ja Demarit, mutta Vasemmistoliitto vie siinä voiton. Vaaleissa Vasurit eivät voittoa sitä vastoin vie ja se johtuu suoraan sanoen naamoista ja ulosannista.

Ei ole kahta sanaa, etteikö Paavon pitäisi puoluetta johtaa tästä eteenpäin kohti 2010-luvun vaalivoittoja!

Kuten kaikki tietävät (monet eivät ymmärrä tai halua ymmärtää), niin vasemmistolaisilla arvoilla rakennetaan parempi maa kuin oikeistolaisilla! Se vaan on fakta! Oikeistolainen haluaa, että verojen keräämisen sijaan kaikki saavat koko palkan itselleen ja maksavat omasta pussistaan koulutuksensa, terveydenhuoltonsa jne.

Vasemmistolainen taas haluaa, että kerätään veroja, joiden kertymästä sitten rahoitetaan mahdollisimman palveluita, jotka pitävät jokaisen suomalaisen mukana touhussa.

Totta kai terve 30-vuotias hyvin tienaava lapseton sinkku (heitä on paljon) äänestää Kokoomusta. Se on hänen etunsa. Sillä hetkellä! Kyllä muutama tuollainenkin äänestää vasenta laitaa, koska ajattelee kokonaisuuden etua.

Mutta asiani siis oli, että aate on hyvä, mutta asia pitää tuoda räleesti julki! Ja vetävillä naamoilla mielellään. Paavo siis johtoon! Olen niin satavarma, että jos Paavo saisi johtaa maatamme 10 vuotta itsevaltiaasti, niin täällä olisi asiat hyvin...

8

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SDP:ssä

      on hyvää. Köyhien kyykyttäminenkö. Herrojen isot optiot. Vaalirahasotkut eli jäsenmaksujen ryöstäminen vai mikä.

      Vasemmistoliittolainen et ainakaan ole. Kunnon vasemmistoliittolainen ei kusekkaan sossua päin.

      • q2

        asiaa, mutta toivottavasti heidän johtoon nousee joku ihan tuore naama, nuorehko mies tai nainen, joka hoitaa asiansa kunnolla.


      • työtön seppä
        q2 kirjoitti:

        asiaa, mutta toivottavasti heidän johtoon nousee joku ihan tuore naama, nuorehko mies tai nainen, joka hoitaa asiansa kunnolla.

        Annika Lapintie on keskittynyt pakolaisten hankintaan Turkuun.Ei ole ääntä kuulunut telakan puolesta saati duunareista.


      • nämä
        työtön seppä kirjoitti:

        Annika Lapintie on keskittynyt pakolaisten hankintaan Turkuun.Ei ole ääntä kuulunut telakan puolesta saati duunareista.

        sossut ja vasemmistoliittolaiset ihmettelevät minne äänestäjät katosivat.

        Sama on tilanne myös helsingissä telakan suhteen. Sossut ja vasemmisto ei meitä auta, kyllä se on valitettavasti porvari jos meitä joku auttaa. Heillä on siihen jopa intressi. Mitä on näillä kahdella edellämainitulla, no onhan heillä mutta kun ollaan tyhmiä eikä tehdä asian eteen mitään. Jatkuva loisseläminen on kuitenkin työväenpampuiltakin ohielettyä aikaa. Jos ei kohta otteet muutu niin samaan kortistoon päätyvät duunarien kanssa. Pelkään etteivät he sitä kuitenkaan käsitä sillä siksi tyhmiä he ovat.


    • teamliiton torpedointi vei vasmmistoliiton ääniä kun metalliliiton jäsen äänestyksessä enemmistö äänestäneistä hyväksyi uuden liiton syntymisen.vasurien käyttäytyminen ko.asiassa oli anteeksi antamatonta.

      • totaalisen väärässä

        Jos metalliliiton vasemmistolaiset olisivat hyväksyneet tuon "marttakerhon" olisi kyyti ollut vieläkin kylmempää. Mistä sinä noita puupäisiä ajatuksiasi oikein ammennat.

        Jos tuo marttakerho olisi toteutunut ei se olisi taannut kuin sossuille lisää palkkiovirkoja. Sinunkin täytyy olla sossu kun heidän suullaan kerran puhut.

        Kaikenlainen hyysäily sossujen kanssa vie vasemmistoliitolta vain lisää kannatusta. Siksi en suosittele heidän kanssaan minkäänlaista yhteistyötä.

        Olen ollut työelämässä vuodesta 1968 alkaen ja tuosta ajasta suuren ajan Ay. aktiivina ja luottamusmiehenä. Mitään muuta ei ole sossuilta herunut kuin selkäänpuukottamista ja pettämistä sekä tietenkin sitä heille tyypillistä kieroilua.

        Pysykää vasemmistoliittolaiset kaukana sossuista jos haluatte että puolueellanne säilyy edes jonkinlainen kannatus.


    • sammakkoperspektiivistä.

      ...jos Paavo saisi johtaa... jne. Ei itsevaltiaasti! Ei maata, ei maailmaa! Eikä edes puoluetta. Milloinka itsevaltias on ollut hyvä?
      Muuten en puutu puheisiisi. On tuossa jossakin kohtaa järkeäkin.

    • HJP144

      Kun periaateohjelmassa tehdään linjanvetoja ja vaaliohjelmassa selviä lupauksia, niin ei saa olla liikaa vaadittu, että niistä pidetään kiinni. Riittääkö muka todellakin se, että on mielikuva "vasemmistosta" ja siitä, mitä se tarkoittaa. Että niin sanotusti tiedetään sen olevan hyvinvointiyhteiskunnan kannalla tai jotakin.

      Perusrehellisyys ja yhdet puheet sekä tulosvastuu pitäisi ulottaa myös politiikantekoon. Ellei joku kansanedustaja kykene edes äänestämään salissa sen mukaan kuin millä mielikuvilla on itsensä sisälle taloon saattanut, niin epäluottamukselta ei pelasta mikään uskomus eikä edes "politiikan ymmärtäminen".

      Kyllä pitäisi antaa mahdollisuus Arhinmäelle ja Esko Seppästä olisi pitänyt kunnioittaa ja kuunnella enemmän. Monet vasemmistopiirit olivat erittäin terävästi ja fiksusti Seppäsen linjoilla, mutta eivät uskaltaneet tulla sillä julkisuuteen - että olisivat esimerkiksi kirjoittaneet Euroopan unionia kritikoivia mielipiteitä lehtiin.

      Perussuomalaisten menestys perustuu siihen, että äänestäjät olettavat sen olevan rehellisyydessään vastavoima vanhoille puolueille, jotka ovat aina luvanneet yhtä ja tehneet toista.

      Oikeiston ja vasemmiston raja on melkoisen hämärtynyt. Totta on, että jyrkällä ja rehellisellä vasemmistolaisuudella ei menesty tämän päivän Suomessa. Toisaalta oikeistopuolueita on paljon ja totta kai niitä kannatetaan mieluummin kuin oikeistolaista vasemmistoa. Moni köyhäkin saattaa ajatella, että parempi rehellinen oikeisto kuin epärehellinen vasemmisto.

      Kuka ymmärtää, ja ketä kiinnostaa. Jo Sauli Niinistökin on myöntänyt ja katunut tekosiaan Lipposen surullisen kuuluisassa, mustassa sateenkaarihallituksessa. Kun kerran tuo kovan talouden oikeistojäärä kykenee siihen, niin ehkä toivoa on, että myös vasemmistoliitto pesisi pyykkinsä siimesläisyydestä ja Lipposen hallituksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      58
      1535
    2. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      67
      1514
    3. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      163
      1346
    4. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      66
      1217
    5. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      104
      1151
    6. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      271
      1115
    7. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      60
      1015
    8. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      59
      1008
    9. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      87
      946
    10. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      57
      930
    Aihe