Aate hyvä, toteutus ei...

asiantuntija

Jos haluaisin Suomen tulevaisuuden rakentaa jonkin puolueen ohjelmalla, niin ehdottomasti Vasemmistoliiton. Lähellä tulevat Vihreät ja Demarit, mutta Vasemmistoliitto vie siinä voiton. Vaaleissa Vasurit eivät voittoa sitä vastoin vie ja se johtuu suoraan sanoen naamoista ja ulosannista.

Ei ole kahta sanaa, etteikö Paavon pitäisi puoluetta johtaa tästä eteenpäin kohti 2010-luvun vaalivoittoja!

Kuten kaikki tietävät (monet eivät ymmärrä tai halua ymmärtää), niin vasemmistolaisilla arvoilla rakennetaan parempi maa kuin oikeistolaisilla! Se vaan on fakta! Oikeistolainen haluaa, että verojen keräämisen sijaan kaikki saavat koko palkan itselleen ja maksavat omasta pussistaan koulutuksensa, terveydenhuoltonsa jne.

Vasemmistolainen taas haluaa, että kerätään veroja, joiden kertymästä sitten rahoitetaan mahdollisimman palveluita, jotka pitävät jokaisen suomalaisen mukana touhussa.

Totta kai terve 30-vuotias hyvin tienaava lapseton sinkku (heitä on paljon) äänestää Kokoomusta. Se on hänen etunsa. Sillä hetkellä! Kyllä muutama tuollainenkin äänestää vasenta laitaa, koska ajattelee kokonaisuuden etua.

Mutta asiani siis oli, että aate on hyvä, mutta asia pitää tuoda räleesti julki! Ja vetävillä naamoilla mielellään. Paavo siis johtoon! Olen niin satavarma, että jos Paavo saisi johtaa maatamme 10 vuotta itsevaltiaasti, niin täällä olisi asiat hyvin...

8

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SDP:ssä

      on hyvää. Köyhien kyykyttäminenkö. Herrojen isot optiot. Vaalirahasotkut eli jäsenmaksujen ryöstäminen vai mikä.

      Vasemmistoliittolainen et ainakaan ole. Kunnon vasemmistoliittolainen ei kusekkaan sossua päin.

      • q2

        asiaa, mutta toivottavasti heidän johtoon nousee joku ihan tuore naama, nuorehko mies tai nainen, joka hoitaa asiansa kunnolla.


      • työtön seppä
        q2 kirjoitti:

        asiaa, mutta toivottavasti heidän johtoon nousee joku ihan tuore naama, nuorehko mies tai nainen, joka hoitaa asiansa kunnolla.

        Annika Lapintie on keskittynyt pakolaisten hankintaan Turkuun.Ei ole ääntä kuulunut telakan puolesta saati duunareista.


      • nämä
        työtön seppä kirjoitti:

        Annika Lapintie on keskittynyt pakolaisten hankintaan Turkuun.Ei ole ääntä kuulunut telakan puolesta saati duunareista.

        sossut ja vasemmistoliittolaiset ihmettelevät minne äänestäjät katosivat.

        Sama on tilanne myös helsingissä telakan suhteen. Sossut ja vasemmisto ei meitä auta, kyllä se on valitettavasti porvari jos meitä joku auttaa. Heillä on siihen jopa intressi. Mitä on näillä kahdella edellämainitulla, no onhan heillä mutta kun ollaan tyhmiä eikä tehdä asian eteen mitään. Jatkuva loisseläminen on kuitenkin työväenpampuiltakin ohielettyä aikaa. Jos ei kohta otteet muutu niin samaan kortistoon päätyvät duunarien kanssa. Pelkään etteivät he sitä kuitenkaan käsitä sillä siksi tyhmiä he ovat.


    • teamliiton torpedointi vei vasmmistoliiton ääniä kun metalliliiton jäsen äänestyksessä enemmistö äänestäneistä hyväksyi uuden liiton syntymisen.vasurien käyttäytyminen ko.asiassa oli anteeksi antamatonta.

      • totaalisen väärässä

        Jos metalliliiton vasemmistolaiset olisivat hyväksyneet tuon "marttakerhon" olisi kyyti ollut vieläkin kylmempää. Mistä sinä noita puupäisiä ajatuksiasi oikein ammennat.

        Jos tuo marttakerho olisi toteutunut ei se olisi taannut kuin sossuille lisää palkkiovirkoja. Sinunkin täytyy olla sossu kun heidän suullaan kerran puhut.

        Kaikenlainen hyysäily sossujen kanssa vie vasemmistoliitolta vain lisää kannatusta. Siksi en suosittele heidän kanssaan minkäänlaista yhteistyötä.

        Olen ollut työelämässä vuodesta 1968 alkaen ja tuosta ajasta suuren ajan Ay. aktiivina ja luottamusmiehenä. Mitään muuta ei ole sossuilta herunut kuin selkäänpuukottamista ja pettämistä sekä tietenkin sitä heille tyypillistä kieroilua.

        Pysykää vasemmistoliittolaiset kaukana sossuista jos haluatte että puolueellanne säilyy edes jonkinlainen kannatus.


    • sammakkoperspektiivistä.

      ...jos Paavo saisi johtaa... jne. Ei itsevaltiaasti! Ei maata, ei maailmaa! Eikä edes puoluetta. Milloinka itsevaltias on ollut hyvä?
      Muuten en puutu puheisiisi. On tuossa jossakin kohtaa järkeäkin.

    • HJP144

      Kun periaateohjelmassa tehdään linjanvetoja ja vaaliohjelmassa selviä lupauksia, niin ei saa olla liikaa vaadittu, että niistä pidetään kiinni. Riittääkö muka todellakin se, että on mielikuva "vasemmistosta" ja siitä, mitä se tarkoittaa. Että niin sanotusti tiedetään sen olevan hyvinvointiyhteiskunnan kannalla tai jotakin.

      Perusrehellisyys ja yhdet puheet sekä tulosvastuu pitäisi ulottaa myös politiikantekoon. Ellei joku kansanedustaja kykene edes äänestämään salissa sen mukaan kuin millä mielikuvilla on itsensä sisälle taloon saattanut, niin epäluottamukselta ei pelasta mikään uskomus eikä edes "politiikan ymmärtäminen".

      Kyllä pitäisi antaa mahdollisuus Arhinmäelle ja Esko Seppästä olisi pitänyt kunnioittaa ja kuunnella enemmän. Monet vasemmistopiirit olivat erittäin terävästi ja fiksusti Seppäsen linjoilla, mutta eivät uskaltaneet tulla sillä julkisuuteen - että olisivat esimerkiksi kirjoittaneet Euroopan unionia kritikoivia mielipiteitä lehtiin.

      Perussuomalaisten menestys perustuu siihen, että äänestäjät olettavat sen olevan rehellisyydessään vastavoima vanhoille puolueille, jotka ovat aina luvanneet yhtä ja tehneet toista.

      Oikeiston ja vasemmiston raja on melkoisen hämärtynyt. Totta on, että jyrkällä ja rehellisellä vasemmistolaisuudella ei menesty tämän päivän Suomessa. Toisaalta oikeistopuolueita on paljon ja totta kai niitä kannatetaan mieluummin kuin oikeistolaista vasemmistoa. Moni köyhäkin saattaa ajatella, että parempi rehellinen oikeisto kuin epärehellinen vasemmisto.

      Kuka ymmärtää, ja ketä kiinnostaa. Jo Sauli Niinistökin on myöntänyt ja katunut tekosiaan Lipposen surullisen kuuluisassa, mustassa sateenkaarihallituksessa. Kun kerran tuo kovan talouden oikeistojäärä kykenee siihen, niin ehkä toivoa on, että myös vasemmistoliitto pesisi pyykkinsä siimesläisyydestä ja Lipposen hallituksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      149
      5706
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      209
      3892
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      54
      3257
    4. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      59
      2186
    5. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      42
      1328
    6. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      41
      1246
    7. Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.

      No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      327
      1206
    8. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      33
      1206
    9. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      1
      1182
    10. Jos hän pyytäisi luokseen!?

      Uskaltaisitko mennä?
      Ikävä
      83
      1076
    Aihe