Valojen automatiikka ei toimi, kiire!

T0mppeli

Valoilta siis kadoksissa automatiikka, mitään valoja ei syty kun auton käynnistää, vaikka pitäisi syttyä lyhyet. Viiksestä saan eteen valot päälle, mittaristo, kojetaulu sekä takavalot pysyvät pimeänä. Jarruvalot, vilkut ja sumuvalot toimii kuin pitääkin.
Sulakkeet ja releet on tarkistettu.
Voiko vika olla virtalukon pohjassa, kokeilu ei houkuta kun uutta saa vain lukkosarjassa, hinta 200€

Kyseessä on siis Renault Megane Coupe -99 1.6l

3

2585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hömppeli

      Megane -01 teki kuvailemasi tempun myös. Luin joltain palstalta ohjeen, miten valot saa syttymään. Sulakerasian yläpuolelta irroitetaan parilla ruuvilla oleva säätöpaneeli. Siis se missä ovat istuinlämmittimen hanikat ja valojen korkeussäätö. Paneelin takana yläviistossa on neljä relettä. Poista niistä alimmainen niin valot alkavat toimimaan ajovalokatkasimesta eli siis viiksestä. Automatiikka ei toimi. Tällä systeemillä olen kitkutellut jo pari vuotta. Ostin joskus uuden releenkin, mutta eipä valot silti toimineet. Rellu-foorumeilla on asiasta tarkenpia tietoja.

      • T0mppeli

        Juu tämä keino oli toimiva "väliaikaisratkaisu". Kiitos vain! Sai katsastuksen hoidettua alta pois.
        Eli jos oikeassa olen niin kyseinen rele oli kytkentä-rele, kunnon vika olisi pito-releessä tai todennäköisemmin siinä virtalukossa. Mutta itse en nyt rupea sen enempää vikaa etsimään, kunhan toimimaan sai. Mutta vinkkinä sinulle jos itse haluat saadaan sen toimimaan kuin pitäisi.


      • markykkö
        T0mppeli kirjoitti:

        Juu tämä keino oli toimiva "väliaikaisratkaisu". Kiitos vain! Sai katsastuksen hoidettua alta pois.
        Eli jos oikeassa olen niin kyseinen rele oli kytkentä-rele, kunnon vika olisi pito-releessä tai todennäköisemmin siinä virtalukossa. Mutta itse en nyt rupea sen enempää vikaa etsimään, kunhan toimimaan sai. Mutta vinkkinä sinulle jos itse haluat saadaan sen toimimaan kuin pitäisi.

        Voisko joku tietää, miten 1997-vuoden mallista otetaan tuo valoautomatiikka pois / missä irrotettava rele on?

        Itse nimittäin katsoin ajovalo mittarivalokirkkaussäätörullien taakse, eikä siellä ollut muuta kuin tyhjää tilaa... (siis sen verran että sinne voisi esim. piilottaa jotain salakuljetettavaa.)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6052
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      336
      5351
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2707
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1885
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      105
      1697
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1581
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1543
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1464
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1413
    Aihe