Nyt oli Fiestan vuoro pitää kiinni perinteistä ja ottaa vertailuvoitto. Tällä kertaa Tekniikan Maailmassa.
Ajettavuutta ja kuskin tiloja kehuttiin. Fiesta todettiin luokkansa ainoaksi, jolla kelpaa ajella myös maantiellä. Ajajan auto siis. Ja edullinen käyttää verrattuna muihin.
Fordille JÄLLEEN vertailuvoitto!
11
798
Vastaukset
- Ford
Missä numerossa,? itselläni on vanhempi auto, joka on yli kolmekertaa kalliimpi uutena. Ja toinen on 2009 ostettu uusi fiesta, arvaatkos millä mieluimin minä ajan, Vastaus on lyhyt eli fiestalla, Päivän jatkoa sinulle.
- mallista toiseen
En omista Fordia, mutta kahdesti sellaisella ajaneella ( focus ja mondeo ) olen kiinnittänyt huomiota Fordien poikkeuksellisen miellyttävään ajettavuuteen. Onko Fordin tehtaalla jokin "erikoisosasto", jonka tietotaito on selkeästi parempi kuin kilpailijoilla vai millä ihmeellä ne pystyvät vuodesta toiseen rakentamaan ajo-ominaisuuksilltaan näin hyviä autoja. Uudesta Fiestasta en voi sanoa muuta, kuin että on todella onnistuneen näköinen paketti, niin ulkoisesti kuin sisäisesti. Jos pienempää autoa olisin hakemassa niiin uusi Fiesta olisi erittäin varteenotettava auto. Se, että auto on lisäksi eurooppalainen, ( EU- Saksalainen) ei ole rasite.
- Fordilla...
Alustageometria ja puslat on viritetty viimeisen päälle. Jokainen ratin liike välittyy pyöriin (ja päin vastoin). Onhan Fordeissa pintakova jousitus ja melua, mutta kyllä Fordia kelpaa runtata motarin liittymäänkin ihan pirun paljon kovempaa kuin esim. Cirtoenia mutkatiellä on ihan "pakko" räpätä. :)
- Varustelu, kaupunkiajo,
Korjataan, että Mazda2 sai samat pisteet ja on paremmin varusteltu (ESP, aut. ilm. ajotietokone) sekä parempi takuu. Kaupunkiajosta paremmat pisteet.
Kokonaisuutena Mazda2 siten parempi.- Honda cr-v
Maantie ford 9 mazda 8 eli tästähän oli kyse aloittallakin, Huom: varustukset ei ole ajo-ominaisuus. kannatta pysyä sillä saralla josta on aihe aloitettu, eli ford erinomainen pieni mutta ajo-ominaiisuudet pesee monen suuren kalliin auton. vielä jos suomalainen autolehti on valinnut vuoden 2009 autoksi, jossa oli vw honda jagge ym parhaita autoja, voitto tuli jotain 26 fiesta ja reilusti alle 18 seuraava opel euroopan ykkönen, eli jotain sinne päin.
- Tilastojen valossa
Honda cr-v kirjoitti:
Maantie ford 9 mazda 8 eli tästähän oli kyse aloittallakin, Huom: varustukset ei ole ajo-ominaisuus. kannatta pysyä sillä saralla josta on aihe aloitettu, eli ford erinomainen pieni mutta ajo-ominaiisuudet pesee monen suuren kalliin auton. vielä jos suomalainen autolehti on valinnut vuoden 2009 autoksi, jossa oli vw honda jagge ym parhaita autoja, voitto tuli jotain 26 fiesta ja reilusti alle 18 seuraava opel euroopan ykkönen, eli jotain sinne päin.
Viime tilastojen mukaan Fiesta on otettu hyvin markkinoilla vastaan, eli auto on kulutttajan näkökulmasta varsin onnistunut. Näyttää siltä, että "pienet ja vähäpäästöiset autot" ovat muutenkin petranneet myyntiä liekö taantumalla sormensa pelissä.
- ................
Mazda on Fordin pohjalle tehty. Varusteet saa lisätty rahalla (esim ESP 800 euroa).
- kestääkö..
se kuuluisa voorti laatu kuten, vetari, vuodessa ruostuvat ovet, yms mukavaa voorti laatua.
- Puutarhuri.fi
No nousitko väärälla jalalla ylös, kun heti pitää olla mieli miinuksella.
- Nerpa
Mun kokemukset tosta fiestasta on vähän jaa. Päivän tolla uudella fiestalla rälläilin ja musta se oli semmoinen äänekäs rämisijä, lisäksi virtalukko jumitti usein lähes uudessa autossa. Mukava sillä oli kyllä kaupungissa pyöriä. Helppo ohjata ja vaihteet rullasi silmään sujuvasti. Bensan kulutuskin oli pikkurässiksi minusta korkea, saisivat tarjota tähänkin jotain pikku turboa. Hintakin oli mielestäni liian korkea tuon kokoluokan autosta, joten kauppaan jäi uusi fiesta. Tjaa... ulkonäkö on kyllä varsin onnistunut, jos vielä plussia muistelee.
- Että silleen
Taisi olla todella jotain vikaa siinä autossa, ford fieasta ei todellakaan rämise, ja on 2009 valittiin ylivoimaiseksi vuoden autoksi SUOMESSA, mutta jos ei pidä sillehhän ei voi sitten mitään. Itse tykkään älyttömästi, ja todella auto on nautinto ajaa mutkaisella tiellä kuin suorallakin. PS kulutus kaupungissa 7,1 oma ykkösauto 11,1.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san661883- 541176
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621157Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661117Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731039Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?182980Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58955Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153952- 92921
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu116908