imeväisen refluksitauti

äitee ja vauveli

onko kellään kokemuksia imeväisen refluksitaudista? Onko parantunut ja milloin? Löytyikö syytä (allergia, rakenteellinen, yms.)? Miten vauvaa hoidettiin/helpotettiin oireita?

Meillä vauveli alkoi oireileen epämääräisesti heti ensi viikkoina. 3-viikkoisena oireet oli jo selkeät ja jatkuva kipuitku/huuto tuli kuvioihin. Neuvolassa vain sanottiin kaiken olevan normaalia koliikkivaivaa:( Yksityisellä puolella diagnosoitiin refluksi ja määrättiin kokeeksi Gavisconia, joka on nyt jonkin verran helpottanut tilannetta (kipuitku on vähentynyt, muut oireet on ennallaan).

Meidän vauvelilla näyttää olevan tyypilliset oireet eli loputon nieleskely, köhiminen, rohina, kakominen, ilmavaivat, levottomuus, ei viihdy vatsallaan eikä selällään, hikka, selän kaarelle vetäminen, levoton/pätkissä nukkuminen, tukkoisuus, limapallerot nenässä, jne. Puklaamista on mielestäni normaalisti.

Vertaistukea olisi kiva saada.

8

9094

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zeepwa

      Meillä samanlaiset oireet vauvasta saakka. Oksentelu alkoi kiinteiden aloittamisen jälkeen, poika on nyt 10 kk ja vaiva jatkuu. Ph- mittaus tehtiin ja refluksi todettiin. Saatiin lääkkeeksi Gaviscon, Losec MUPS ja Primperan. Mikään näistä ei tunnu auttavan. Juuri aamulla soitin polille ja odottelen lääkärin soittoa. Nyt pojalla on mennyt vatsa sekaisin ja kakka on vihreää, johtunee lääkkeistä. Pitempään on jo kakassa ollut kumma haju, TODELLA pistävä sellainen, en tiedä liittyykö refluksiin vai mihin. Lääkäri ei ottanut kantaa tähän.

      Alkaa jo todella olla toivoton olo kun apua ei löydy. Huonoilla unilla on menty puoli vuotta ja alkaa todella väsyttää. Niin pojalla kuin äidilläkin. Poika on päivisin tosi väsynyt ja pahantuulinen, tottakai kun yöt nukutaan niin huonosti :(

      Tsemppiä teille!!

      • 4:n äiti

        Koska refluksioireiden alkaminen ajoittuu kiinteiden aloituksen kanssa samaan ajankohtaan, kannattaa kaivaa muistista sellainen tieto, mitkä olivat ensimmäiset kiinteät ruoat mitä vauvallesi syötit. Kyseessä voi olla allergia, joka oireilee refluksina, ja syyllinen joku ensimmäisistä kiinteistä ruoista. Eli kannattaa pistää niitä ensimmäisiä kiinteitä tauolle pariksi viikoksi.

        Meillä esikoinen alkoi oksennella kun annettiin hänelle perunaa. Kun jätettiin peruna pois, kesti oksentelu sen jälkeen vielä viikon ajan. Myös perunatärkkelystä sisältävät hedelmäsoseet aiheuttivat samanlaisen oksentelureaktion. Ja samanlaiset oireet tulivat myös porkkanasta, mutta helpottivat nopeammin kuin perunan jälkeen.


    • zeepwa

      Ajatuskatkos edellisessä viestissä :) Eli siis Gaviscon auttaa jonkin verran myös meillä. Joinakin päivinä kun oksentelua on paljon, mikään ei siihen auta.

    • veeruliini

      Meidän nyt 4 kk vanhalla tytöllä on todettu refluksi ja oireet alkoi hänellä myös melkein heti kotiin päästyä. Neuvolat harvoin ohjaa lisätutkimuksiin, joten nopein tapa on mennä yksityiselle. Jos asut pääkaupunkiseudulla niin hakeudu Lääkäriasema Mehiläiseen/Ruusulaan ja lääkäri nimeltä Visa Lautamatti. Hän on erikoisalansa on lasten refluksi. Saimme Prepulsid-nimistä lääkettä ja se on auttanut meillä. Kerrot, että teidän tyttö ei pahemmin puklaa ja hyvin yleinen oire on nimenomaan ns kaaressa puklaaminen mutta en tosin ole asiantuntija - meidän tyttö nimenomaan puklasi kaaressa ja sen lisäksi samoja oireita mitä kuvailit yllä. Ellet asu pääkaupunkiseudulla voisit kuitenkin soittaa Visalle ja kysyä onko hänellä ehdotuksia miten edetä omalla paikkakunnallasi. Se on ikävä seurata vierestä kun pienellä on selvästi tukala olla, joten jos vaan pystyt niin yritä saada apua.
      Tsemppiä!

      • refluksivauvan äiti

        Kaaripuklaamisen lisäksi on olemassa ns. silent refluksi, jossa ei ole kaaripuklua vaan vauva usein miten nielee "puklut" takaisin (ts. vauvalla on jatkuvaa nieleskelyä). Muutoin oireet samat. Silent refluksi on käsittääkseni harvinaisempi kuin "kaaripuklu" refluksi. Silent refluksissa jatkuvasti ylös-alas seelaavat vatsanesteet helposti ärsyttävät ruokatorvea (ja kurkkua).


    • odottamalla taudiksi

      meillä on kohta 4kk ja lääkäri totes että normaalit oireet ei mitää refluksitautia katsotaan 3 kk lisää. ja olemme kyllästyksiin asti yrittäneet tehdä jotain vauvan avuksi. oireet ovat KAIKKI SAMAT mitä taudista sanotaan. muksu huutaa kun oksentaa hikkaa ja huutaaa vuorotellen eikä nuku tuntia pitempään, välillä huutaa kun röyhtäys ei nouse.

    • yksityinenkö auttaa.
    • vaatikaa hoitoa!!

      Vaatikaa vauvallenne kunnon hoitoa selkeään refluksiin. Siihen on olemassa tehokas lääkitys (happosalpaajat) Itse tiedän kun ko. taudista kärsin, että olo voi olla kamala. Älkää tyytykö "vauvat nyt pulauttelee" kommenttiin jos lapsella selkeä refluksi. Meidän vauvalla alkoi 5-6 viikon iässä oireet. Onneksi hoksasin heti aloittaa säännöllisen gavisconin ja pinniksen pääpuolen päädyn noston ylös unille. Ja pidin vauvaa kantoliinassa hieman pystymäisessä asennossa.. Onneksi tauti ei meillä ollut kauhean paha. Ei tarvinut aloittaa ollenkaan noita happosalpaajia. Nyt tyttö 8kk eikä enää vaivaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      48
      1568
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1355
    3. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      27
      1112
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      88
      1064
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      88
      980
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      188
      914
    7. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      99
      855
    8. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      851
    9. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      821
    10. 70
      789
    Aihe