Nettitikun päivitys E160E

raastuvan ratiriti

mulla ollut saunalahden nettitikku nyt noin puolivuotta ja sinä aikana on toiminut loistavasti ilman suurempaa pätkintää, mutta nyt eilen yhteys meni poikki ja en ole saanut sitä takaisin. soitin saunalahden tekniseen käyttötukeen jossa käskivät päivittää nettitikkuun uusimman softan, mutta eihän se onnistunut kun en nettiin päässyt. jouduin sitten viemään tikun paikallisen elisa shopetin päivitys-vastaavan pakeille ja kävikin ilmi että nettitikkua ei voi päivittää uusimpaan softaan koska siinä kuulema on jo tämä softa joka on tullut automaattisesti ilman käyttäjän toimia. asentaja teki nettitikulle jonkun auktoriteetti testin ja huomasi että tämä uusi softa on sekoittaut koko tikun ja sitten hän resetoi tikun ja nyt taas kaikki toimii.

tätä uutta päivitystä pitäisi ilmeisesti siis välttää?

5

4255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmetteliä

      Mulla tuli eilisin päivän aikana noin 10 kertaa tälläinen herja

      " yhteys 0 ei ole muodostettu kumppaniverkon kautta ja voi näin ollen olla kalliimpi"

      soitin välittömästi saunalahden tekniseentukeen ja kysyin että mitä tämä tarkoittaa niin ihmettelivät vaan että mikä sellainen ilmoitus oikein on sillä ei minun pitäisi päästä käyttämään muuta kuin elisan verkkoa. minulla on kyllä RANDOM SIM-kortti, mutta en ole ottanut siihen muuta kuin saunalahden nettikaistan.

      liittyyköhän tämä herja jotenkin tähän päivitykseen kun ei saunalahdella kukaan tiedä mitään?

      • velho outo

        minulle tuli myös kauan sitten tuota samaa herjaa, mutta en välittänyt siitä mitään koska minulle oli sanottu kun tein sopimuksen että vaikka mulla onkin RANDOM kortti niin en voi saada yhteyttä muihin operaattoreihin ilman sopimusta. Klikkasin lopussa jo kohtaa että älä näytä tätä enää.

        sitten muutaman kuukaudenpäästä tuli DNA:n lasku postissa vaikka minulla ei koskaan ole ollut edes DNA:ta ja kun avasin laskun niin meinasin pyörtyä sillä siinä luki " Lasku dataliittymän käytöstä ajalta 4.1-3.5. laskutettava summa 840 euroa."

        soitin välittämästi DNA:n laskutukseen ja kysyin että miksi ihmeessä minulle on tullut lasku DNA:lta kun ei ole mitään sopimustakaan.

        laskutuksessa tosiaan huomattiin että en ole DNA:n asiakas, mutta olen jotenkin onnistunut kuitenkin käyttämään DNA:n yhteyttä. kun kerroin että minulla on saunalahden kanssa tehty mobiililaajakaista yhteys sopimus kiinteällä kuukausimaksulla niin laskutuksessa sanottiin että emme pysty saunalahden yhteyksistä ja asioista sanomaan mitään ja uskoisimme kyllä että saunalahdella on esto päällä ettei toisiin verkkoihin pääse.

        sitten soitin saunalahteen ja kerroin tilanteen niin eivät voineet mitenkään uskoa että olisin voinut päästä käyttämään DNA:n verkkoa SIM-kortilla jossa on vain saunalahden tiedot, mutta näin vaan on päässyt käymään.

        nyt tällähetkellä saunalahti ja DNA selvittävät asiaa keskenään ja odotan vastausta että miten edetään.


      • .......

        Ohjelma puhuu kumppaniverkosta koska Saunalahti käyttää Elisan verkkoa. Tikku ei voi käyttää saunalahden tai elisan kortilla kenenkään muun verkkoa, lukuunottamatta ulkomaa käyttöä. Ja ulkomaa käyttöönkin tulee automaattisesti esto liittymää avatessa.


      • mielenkiintoisa
        ....... kirjoitti:

        Ohjelma puhuu kumppaniverkosta koska Saunalahti käyttää Elisan verkkoa. Tikku ei voi käyttää saunalahden tai elisan kortilla kenenkään muun verkkoa, lukuunottamatta ulkomaa käyttöä. Ja ulkomaa käyttöönkin tulee automaattisesti esto liittymää avatessa.

        olisi mahdottoman kiva kuulla "oudon velhon" tapauksesta lisää. miten siinä asiassa lopulta kävi? luulisin että et enää odota vastausta vaan olet sen jo saanut.


    • sanitintti

      Joo,minulle saunalahti lähetti täs muutaman viikon ajan jotain kehoitusta tehdä saunalahden uusin päivitys.Kyllästyin,kun kehoitus pamahti ruutuun aina kun avasin koneen.Lopulta menin hölmö hyväksyy sen ja kuinkas kävikään.Nyt en sitten pääse sinne,minne kaikkialle olen aiemmin päässy.Tulee vaan tyhjä näyttö,jonka yläreunassa lukee hyvin pienellä" lataa".Se on sit siinä.Kallista on soittaa saunalahden tekniseen tukeen,2e min jne.. Voi tartsan sentäs..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      95
      3761
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      50
      3115
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3027
    4. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      2855
    5. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2734
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      52
      2462
    7. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2187
    8. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      60
      2128
    9. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      59
      1956
    10. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1878
    Aihe