Kellään kokemusta Unkarissa matkustamisesta esim. junalla? Millaiset käytännöt ovat Budapestin rautatieasemilla ja millaiset ovat kulkuyhteydet esim. etelään maaseudulle yms.?
Etelä-Unkarissa matkailu?
fein
2720
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Budapestissa on kolme rautatieasemaa, Keleti PU, Déli PU ja Nyugati PU. Katso tarkkaan, miltä asemalta juna lähtee että olet oikealla asemalla.
Lippu ostetaan etukäteen lippuluukulta, jolla tietysti saattaa joskus joutua jonottamaan mutta ei aina. Myös lippuautomaatteja on ja lipun voi ostaa myös netistä.
Aikataulut, yhteydet ja liput löytyvät sivulta http://www.mav-start.hu/ . Täytä sivulle kohdat Honnan (Mistä), Hova (Mihin) ja Mikor (Milloin). Seuraavaksi kohdasta Kedvezmény (Alennus): jos olet yli 65-vuotias, valitse Díjmentes (maksuton); jos sinulla on Hungary Card, valitse 33-%os, jos olet yli 55-vuotias, valitse 20 %-os; jos sinulla on unkarilainen opiskelijakortti tai olet alle 14-vuotias, valitse 50 %-os. Varaudu todistamaan ikäsi. Muussa tapauksessa valitse Teljesárú menetdíj.
Onko Budapestista ostetut liput halvempia kuin Wienista ostetut? Jos ostaa meno-paluun, käykö lippu mihin aikaan tahansa lähtevään junaan?