sahattu vai höylättylankku
terassirunko
4
1004
Vastaukset
- ehkä lasitkin
Tuossa mietiskelen, että pitääkö laittaa noin 3 x 6 m terassille perusrungoksi liimapuupalkit, eli ei ne kait mitään kempuroita voi olla. Varsinaisen lattian kannakkeet voivat tietysti olla höytättyä tai raakaa materiaalia kunhan ovat suoria.
Tuo perusta pitänee eristää siten, että routa ei pääse pohjiin vaikuttamaan, pitääkö olla täysy sokkeli vai riittääkö pilariperustus. Pohjassa tulee hiekka vastaan, mutta pintaa on tasattu jostakin peltomaasta. Pitääkö lähteä vain kaivamaan ja katsoa sitten mitä vastaan tulee.- muutama vuosi sitten
Kaivoimme terassin kattotolppien kohdalta ehkä 50cm maata ja laitettiin hiekkaa sekä finnfoamia sen verran, että tuli maantasalle. Sen päälle sitten harkkotiili ja tiilin keskustaan muurattiin tolppakannakkeet.
Terassin keskelle laitoimme vaan harkkoja sekä kattohuopapalat, joiden päällä sit juoksut kulki. Juoksut tehtiin kyllästetystä raakapuusta.
Hyvin kestänyt jo muutaman vuoden, ei ole routinut.
- Rak.mest honoris causa
Laserilla oijottu C-luokan parrua. Kysy hyvinvarustellusta puutavaraliikkestä sieltä sitä saa. Hintakin on yllätävän etullinen kun niin harva tajuaa sitä käyttää!
- Koulutettu
Kovat terassi suunnitelmat olivat minullakin, mutta kun kävin kysymässä niin minulle sanottiin, että lupa pitää hankkia jos teet niin tai näin varsinkin jos se on lämpöeristetty ei siis maavarainen. Jos se ylittää 10% rakennuksen kokonaisalasta ei tarkastaja voi antaa ns. toimenpidelupaa lisärakenteille. Eli pitää hakea poikkeuslupaa johon on oltava vastaavana insinööri tai arkkitehti.
Että näinkö se on muuallakin Suomessa nämä terassit omakotitaloon haja-asutus alueella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka572326Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1121681Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181