Cable ready ja Cable HD ready-merkinnät?

HD vai mikä se oli

Eli olenko tajunnut oikein että nuo uudet merkinnät Cable ready ja Cable HD ready ovat vaan MAKSULLISIA kanavia varten? Normaalit lähetykset siis näkyvät joka tapauksessa televisiosta oli nuo merkinnät tai ei kunhan vain on digiboksi?

5

1632

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onhan näitä selitetty

      Jos hieman googlaa, niin tietoa aiheesta löytyy runsaasti: http://www.kaapelitelevisio.fi/index.asp?hidemenu=true

      Mutta Cable ready -hyväksyntä siis tarkoittaa yleisesti "hyväksyttyä ja toimivaksi testattua" kaapeliverkon digilaitetta (boksia tai digi-tv:tä). Hyväksynnän puuttuminen tosin ei ole mikään toimimattomuuden tae, sillä itsekin olen katsonut kohta kolmatta vuotta "hyväksymättömällä" boksilla ilman mitään ongelmia. Näillä siis näkee sekä maksulliset että ilmaiset ohjelmat perinteisesti normaalitarkkuudella.

      Cable HD ready tarkoittaa hyväksyttyä korttilinkitettyä laitetta (boksia tai tv:tä), jolla voi katsoa maksullisia, ohjelmakorttiin sidottuja teräväpiirtolähetyksiä. Televisiossa on oltava silloin teräväpiirtoviritin (MPEG4). Ilman teräväpiirtoviritintä olevaa digi-tv:tä tämä hyväksyntä ei koske millään tavalla, koska hd-lähetyksiä varten sellainen tv tarvitsee kaverikseen hd-digiboksin. Näillä tv:llä tai boksiella voi katsoa luonnollisesti myös normaalitarkkuuksisia ohjelmia, niin ilmaisia kuin maksullisiakin. Erona on vain se, että ne tukevat myös hd:tä.

      • jolla hyväksyntä

    • rajoituksia

      Varskinkin Cable HD Ready määritys pitää sisällään monia maksavaa asiakasta vastaan suunnattuja rajoitteita. Esimerkiksi katselukortti toimii vain yhdessä laitteessa kerrallaan, jos sinulla on useampi laite talossa niin joudut ostamaan jokaiseen erillisen kortin. Toinen rajoite voi olla, ettet saa siirrettyä tekemiäsi tallenteita tietokoneelle esimerkiksi DVD/BluRay tallennusta ajatellen täysin digitaalisena mitenkään.

    • zake70

      Kyllä minulla ainakin loppuivat kaapeli tv:ssä maksullisten kanavien katselu kahdessa digiboksissa Soneran uuden kortin myötä nyt 9.6.Ilmoittavat vain tarkista kortti kun yritän.... Että se siitä parannuksesta taas kerran.Pitäisi kuulemma ostaa vain kiltisti uudet boxit n. 2-3 vuotta vanhoille laitteille.

      • apua?

        05.06.2009 - Soneran uudet katselukortit

        Soneran uudet katselukortit vaativat ’aktivoitumisen’ toimiakseen digisovittimessa. Kortit ’aktivoituvat’ käyttöön, kun kortin sijoittaa kortinlukijaan ja jättää vastaanottimen päälle n. 15-20 min ajaksi. Mikäli maksukanavat eivät edelleenkään aktivoidu, suosittelemme päivittämään tuotteeseen uusiman ohjelmiston, palauttamaan tehdasasetukset sekä hakemaan kanavat uudestaan. Päivittäminen ja tehdasasetusten palauttaminen ei poista tallenteita kovalevyltä.

        Löytyy;

        http://www.topfield-finland.com/index.php?sivu=uutiset&kieli=fi#20


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      320
      6282
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      67
      4134
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      41
      3485
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      77
      3378
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      85
      3320
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      181
      3232
    7. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      102
      2678
    8. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      57
      2504
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      215
      2358
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      78
      2113
    Aihe