Nurmijärvelläkin on ihan ookoo omakotitaloja 180 000 eurolla. Tuosta vielä lamaprosentit pois ja hinta on jossain 165 000 - 170 000 euron tietämillä.
Kun jo pelkät tontit maksavat 70 000 - 80 000, ei enää kannata itse rakentaa. Tietysti tontitkin tulevat alamäkeä.
Kun jo pelkät tontit maksavat 70 000 - 80 000, ei enää kannata itse rakentaa. Tietysti tontitkin tulevat alamäkeä.
Vastaukset 2
Vanhimmat
mutta en enää. Miksi rakentaa itse, kun taas pian saa talon alle rakennuskustannusten. Näin oli muuten viime lamassakin. Merkit on taas ihan selvät, mutta jonkun aikaa joutuu vielä odottelemaan todellista ostotilaisuutta. Siinä ei enää puhuta ylihinnasta ;) Jo nyt hinnat ovat viimevuosien rakennuskustannuksia alempia ja laskevat vielä tästä merkittävästi.
Tuttavapiirissäni on pari rakennusalan työntekijää. Monet vuodet heillä on hymy naamalla hiljalleen leventynyt ja tuntuu että pihassa on aina vaan lisää mönkijöitä ja moottoripyöriä ja matkailua ja kaikkea kivaa ja puheissa on ollut aistittavissa pientä ylimielisyyttä että miksi sä IT-jannu noin huonosti pärjäät.
Nyt on aivan selkeä muutos menossa. Rakennusalalla toimivilta kavereilta on hymy hyytynyt, vuosi 2008 oli nähdäkseni taitekohta, hitaammat kaverit oivaltaa vasta tänä vuonna. Tulevina vuosina joutuvat tottumaan vähän niukempaan tulotasoon.
Täytyy rehellisesti tunnustaa, että on aivan pienenpieni hyvä mieli siitä että nämäkin jampat saavat pyyhkiä hymynsä. Kun ei oikein ole ollut alunperinkään syytä ylpeillä ammatilla, puhumattakaan ylihintaisesta työstä.
Tärkeämmäksi kuitenkin koen sen, että hintatason tippuessa asuntojenkin hintataso lähtee palautumaan lähemmäksi tavallisten kansalaisten ostokykyä ja se on eduksi valtaosalle suomen kansalaisista!