Sopiva rangaistus

Mikä on mielestänne sopiva rangaistuskeino, kun 2,5 vuotias tekee pahojaan? Nurkkaan joutuminen ei tehoa, kun livistää sieltä heti hymyssä suin pois ja jopa varta vasten tekee pahojaan, että joutuisi nurkkaan. Onko huoneeseen joutuminen liian raju keino?
1167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Helistimen sivuilla on hyviä vinkkejä moniin asioihin. Uhmaan jne. Nurkkaan tai huoneeseen viemistä ei suositella vaan lasta kehoitetaan itse menemään parhaaksi katsomaan rauhoittumispaikkaan ja pois saa tulla heti kun lapsi itse kokee rangaistuksen loppuneen. Toimii meillä 2v 2kk kanssa; hän rauhoittuu heti pelkästä komennuksesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äiti0609 kirjoitti:

Mikä on mielestänne sopiva rangaistuskeino, kun 2,5 vuotias tekee pahojaan? Nurkkaan joutuminen ei tehoa, kun livistää sieltä heti hymyssä suin pois ja jopa varta vasten tekee pahojaan, että joutuisi nurkkaan. Onko huoneeseen joutuminen liian raju keino?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu