polikliininen

Te jotka olette synnyttäneet polikliinisesti, millaiset kokemukset teille siitä jäi, ja minkä vuoksi päädyitte sellaiseen vaihtoehtoon? ja miten neuvolassa suhtauduttiin asiaan? Itse odotan toista lastani nyt, ja vaikka synnytys ei häämötä vielä ihan lähellä, niin olen jo pohdiskellut tätä koska minulle jäi todella karvas maku suuhun edellisen synnytyksen jälkeisestä ajasta sairaalassa, eikä synnytyksen jälkeinen herkistyminen ainakaan parantanut oloa yhtään. ja koen kuitenkin jaksavani lasten kanssa paljon paremmin kotona kuin sairaalassa. ja olen yrittänyt etsiä tietoa sellaisista syistä jotka mahdollisesti estäisivät polikliinisen synnytyksen, mutta ei ole pahemmin löytynyt.
1221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ei voi sinua pakottaa jäämään sairaalaan synnytyksen jälkeen. Vain tietyissä tapauksissa voidaan psykiatrisia potilaita pakkohoitaa eli sinulla on oikeus kävellä sairaalasta pihalle jos haluat.

Etukäteen suunniteltu polikliininen synnytys on kuitenkin parempi vaihtoehto. Itselle osunut vastaan muutamia naisia, jotka ovat halunneet kotiutua vauvan kanssa pari tuntia synnytyksen jälkeen. Asia on saatu "järkevästi" hoidettua pienillä etukäteis järjestelyillä. -Terveydenhoitaja on käynyt vielä synnytyspäivän iltana tarkistamassa kohdun ja myös seuraavana päivänä(jos kohtu ei ole hyvin supistunut, vuoto voi olla tappava ja vaatii nopeaa hoitoa).

Lisäksi kotiutuneiden vauvat ovat tuotu sovitusti lastenlääkärin tarkistukseen kolmen päivän ikäisinä. Tarkastus sydämen osaslta ennen sitä on aika turhaa, koska vasta sen jälkeen pystytään kuulemaan sydämen sivuäänet.

Lisäksi olen laittanut asiakkaat vielä myöhäisvaiheen sokerirasitukseen, koska monet raskausdiabeetikot jäävät huomaavat nykyviikoilla tehdyissä testeissä. On paljon kivempi kotiuttaa äiti ja vauva kun ei tarvitse epäillä vauvalle tulevan ongelmia äidin verensokereiden takia.

Polikliininen synnytys on hyvä vaihtoehto ja sopii ns. normaalille terveelle äitille ja vauvalle oikein hyvin. Ensisynnyttäjälle en sitä kuitenkaan suosittelisi, koska tilanne on niin uusi ja apuja ja neuvoja voi tarvita enemmän. Ja jos sairaalaan on yli sata kilometriä, niin suosittelisin äidin olemaan sairaalassa ainakin vuorokauden.

Raskausdiabetes on este polikliiniselle synnytykselle. Samaten, jos synnytyksen kulussa on esim. sinulla runsasta vuotoa/pahat repeämät tai jos synnytyksessä epäillään lapsen kärsineen hapenpuutetta (verikoehan otetaan välittömästi salissa).

Otahan vain reippaasti yhteyttä alueesi äitipoliin, jotta pääset sinne keskustelemaan ja sopimaan asioista. Mutta muista kuitenkin se, että synnytys on arvaamaton tapahtuma ja sen kulussa voi sitten ilmentyä kuitenkin jotakin, jonka vuoksi kotiin lähtöä ei suositella. -Mutta kuten alussa sanoin, kukaan ei voi sinua sairaalaan pakottaakkaan. Eihän suomessa ole edes pakko tulla sairaalaan synnyttämään. Se on täysin vapaaehtoista. (suosittelen kuitenkin : ) )

Äänestä

Kommentoi aloitusta


synnytys kirjoitti:

Te jotka olette synnyttäneet polikliinisesti, millaiset kokemukset teille siitä jäi, ja minkä vuoksi päädyitte sellaiseen vaihtoehtoon? ja miten neuvolassa suhtauduttiin asiaan? Itse odotan toista lastani nyt, ja vaikka synnytys ei häämötä vielä ihan lähellä, niin olen jo pohdiskellut tätä koska minulle jäi todella karvas maku suuhun edellisen synnytyksen jälkeisestä ajasta sairaalassa, eikä synnytyksen jälkeinen herkistyminen ainakaan parantanut oloa yhtään. ja koen kuitenkin jaksavani lasten kanssa paljon paremmin kotona kuin sairaalassa. ja olen yrittänyt etsiä tietoa sellaisista syistä jotka mahdollisesti estäisivät polikliinisen synnytyksen, mutta ei ole pahemmin löytynyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu