Epätarkoituksenmukainen sinustäkykardia

niin väsynyt olo

Heippa,

Onkohan muilla mahdollisesti todettu moista? Olen ollut tammikuun alusta saikulla korkean sykkeen vuoksi. Erilaisia lääkkeitä on kokeiltu, sydämen ultra tehty ja elektrofysiologinen tutkimuskin tehty jonka yhteydessä ablaatiota ei tehty, kun ei häiriötä aiheuttavaa johtorataa löytynyt. Lääkkeet ovat auttaneet aina hetkellisesti n. muutaman viikon ja sitten ikäänkuin elimistö tottuu lääkkeisiin ja korkea syke jälleen piinaa.

Juuri nytkin tässä kirjoitellessani tätä viestiä sykkeeni 107, ja vain makaan ja näpytän. Olin kesäkuun alussa kokeilemassa työntekoa ja se oli yhtä tuskaa, viikon siis jaksoin ja jälleen saikulla... Nyt taas odottelen aikaa kardiologianpolille meikkuun. En vain tiedä, että mitä mulle voi enää tehdä/tutkia. Sydämessä ei pitäisi olla mitään vikaa, mutta tuo syke vain on outo. Viime holtterissa päiväaikaan koko ajan takykardiaa (max oli tuolloin 177) yöksi onneksi syke laskee jopa alle 45 (saapahan sydän edes jossain välissä levätä).

Nyt sitten kelaltakin tuli hylkäävä päätös sairauspäivärahojen suhteen kun teen heidän mielestään VAIN toimistotyötä... Jos pelkän ruoan tekeminen nostaa sykkeen jopa 150 on jokin mielestäni pielessä. Töissä ollessani konetta näpytellessä ja papereita siirrellessä syke 100-120 luokkaa.

Minulla tuo syke nousee herkästi pienestäkin liikkeestä.

Lihakset ovat jatkuvasti maitohapoilla ja tuntuu kuin joka päivä juoksisin maratonia. Ainoastaan makuulla(liikkumatta) ollessani syke saattaa laskea 70-80 paikkeille, mutta jos esim korjaan tyynyn asentoa syke nousee yli 100.

Olen hieman ylipainoinen ja kunto ei ole kehuttava, mutta lääkärit ovat sanoneet, että nämä seikat eivät aiheuta tuollaisia sykkeitä.

Olen niin väsynyt ja "rasittunut" (vaikka en uskalla/voi rasittaa itseäni... sillä pienestäkin rasituksesta, kuten 20 rappusen ylöskävelemisestä tuntuu taju lähtevän)

Joskus jopa puhuessa hengästyn ja syke nousee taivaisiin=O(

Olisi kiva tietää onko muita jotka kärsivät samaisesta ongelmasta ja, että mitä heille mahdollisesti on tehty.

Vaikka kuntoni ei riitä (siis tuon sykkeen vuoksi) olen pakottanut itseni päivittäin koiran kanssa pienille lenkeille. Hisukseen koiran kanssa kävellään ja sykkeet älyttömän korkealla.

Noh toivotaan, että lääkärit keksivät vihdoin jotain..... Tahtoisin takaisin töihin kun ei se kelakaan usko, että olen työkyvytön.

No juu, kiitos jo jaksoit lukea vuodatukseni ja tosiaan olisi ihanaa jos jaksaisit jakaa kokemuksesi=O)

Sykemittari muuten jatkuvassa käytössä, juuri katsoin 6 tunnin ajanjaksolta ka syke 98 ja max 155 ja todella en ole mitään rasittavaa tehnyt, rasittavin oli vissiin tuo ruoan laitto=O)

3

2319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nelli.

      Mullakin on sama. Se vaan alkoi yhtä äkkiä ja paheni siihen pisteeseen, että kun ylös sohvalta yritin, niin syke 180. :( On tämä kamalaa. Lääkkeet hetken auttoi, sitten ei enään.

      Multakaan ei mitään löydetty. Aika syksyllä meikkuun.

      Itsellä piän epäilys, että olisikohan mulla anoreksia ja päivittäiset oksentelut johtaneet tähän? Vaikka kun tervehdyin ja paino nousi normaaliksi, niin vaiva ei ole korjaantunut.

      Tuleeko sulle lisälyöntejä paljon? Mulla tulee kammioextraa välillä ihan hurjana. Nyt on tykyttely lievittynyt siihen pisteeseen, että pääsen liikkumaan, mutta joinain päivinä se palaa ja palaakin semmoisena, ettei syke enää rauhoitu edes makuullaan ollessa, vaan saattaa siinä 150 jumpsutella ihan omia aikojaan tunninkin. Ja kammiolisäreitä tulee kohtausten aikana, ihan putkeen 10 kappalettakin, jos koitan nousta istumaan.

      Itku ja epätoivo välillä iskee, kun kukaan ei pysty auttamaan!!

      Ihme vaiva, olet ensimmäinen itseni lisäksi jonka kuulen kärsivän täsmälleen samasta oireesta! :O

      Paljon sulla ikää? Mä 20.

      Käyn palstalla tooosi harvoin, että jos haluat, niin kirjoita [email protected]

      • alkuperäinenkirj

        Juu kyllä mullakin välillä on extroja... Oikeastaan niistä tämä alkoi. Ensin oli noita muljahdustuntemuksia ja kun niitä lähdettiin tutkimaan ja todettiin ne vaarattomaksi seuraavaksi oireeksi ilmaantui tuo korkea pulssi.

        Itse olen 36v. eli roimasti vanhempi kuin sinä=O)

        Ei tässä muuten mitään olisi, mutta kun ei jaksa mitään.... Mutta Kela nyt on sitä mieltä, että olen täysin terve. Välillä kun kävelee, tuntuu et taju lähtee ja huomaan et syke nousee... Taju ei onneksi ole kertaakaan lähtenyt.

        Mulla saikkua tämän kuun loppuun asti ja vasta syksyllä pääsen tutkimuksiin vaikka lääkäri pisti lähetteen tosi kiireellisenä. Kun vain rahat riittäisivät yksityiseen lääkäriin niin sinne kyllä menisin=O/


    • Anonyymi

      Samanlaisia oireita itsellä. Paraniko teillä oireet?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      200
      4403
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      103
      2976
    3. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      21
      2865
    4. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      68
      2689
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      93
      2657
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      33
      2127
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      20
      2082
    8. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      138
      2068
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      87
      2029
    10. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      37
      1789
    Aihe