Itseruskettava voide?

Heii, Mites muut odottavat äidit, onko kukaan käyttänyt itseruskettavaa voidetta?
Tai saako sitä edes käyttää odotus aikana, voiko olla jotain haittaa? Onko kellään tietoa...

Olis kiva vähän saada väriä ihoon mut en oo uskaltanu käyttää ku en oo varma "turvallisuudesta"

Toivottavasti joku viitsisi vastata ja auttaa "hädässä olevaa" :-D
63556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Löysin tälläinen kun joku oli kysynyt netti lääkäriltä:

Onko itseruskettavia voiteita turvallista käyttää raskauden aikana? Esim. Dove Summer Glow ja Nivea Summer Beauty?

Vastaus 2008-06-02 14:57:59
Hei! Kyllä itseruskettavat voiteet, kuten myös aurinkovoiteet, kohtalaisissa määrin ovat sallittuja raskausaikana. Aina kannattaa kuitenkin tiedostaa se, että voiteistakin pieniä määriä ainesosia imeytyy verenkiertoon. Itseruskettavien kohdalla kyse on varmaan hyvin pienistä määristä, mutta tavallaan asian voi ajatella niin, että kun pieniä määriä "vierasaineita" tulee usealta eri taholta, niin tämän vuoksi juuri neuvotaan pidättäytymään kohtuudessa.

Tieteellisesti itseruskettavia voiteita raskauden aikana ei ole tutkittu. Raskauden aikana voi lisäksi pintaverenkierto olla lisääntynyt, jolloin imeytymistä voi tapahtua normaalia enemmänkin. Kuitenkin jos kyseessä ei ole toistuva käyttö ja etenkin, jos voidetta ei levitetä koko kropalle, vaan esim. säärille, on käyttö ok.


Mutta minä itse olen ainakin käyttänyt itseruskettavaa voidetta nyt raskaana ollessani.

Äänestä

Useimmat sisältävät sellaisia aineita joita ei ole testattu raskaana olevilla. Ja suihkurusketuksiakaan ei suositella raskaana oleville (meillä ei anneta niitä odottaville). Kannattaa siis jättää voiteet käyttämättä tai käyttää pienelle alalle, esim. vain kasvoille.

Äänestä

dove voidetta voi ainakin käyttää, kysyin ihan lääkäriltä. olen käyttänyt nyt kolmessa raskaudessa. kasvoille, mahaan ja jalkoihin.

Äänestä

Käytän ihan säännöllisesti Doven summer Glowta.
Oikein kunnon itseruskettavaa silloin tällöin, mutta harvemmin.
Eipä ole kiellettyjen listalla tuokaan. En tuollaisesta kuitenkaan alkaisi panikoida.

Äänestä
  • että samanlailla ne kaikki muutkin aineet ja voiteet imeytyy jossain määrin verenkiertoon. Esim. ihan tavalliset vartalovoiteet, suihkusaippuat, shampoot sun muut jotka joutuvat ihomme kanssa kosketuksiin. Tuskin näissä "itseruskettavissa" on sen kummemmat myrkyt. Niitä ehkä ei vaan ole tutkittu niin pajlon. Aika harva muistaa että iho on ihmisen suurin elin ja sitä kautta kehoomme siiryy vaikka mitä vieraita kemikaaleja, varsinkin naisilla kaiken maailman rasvojen ja voiteiden kautta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rv 25+2 kirjoitti:

Heii, Mites muut odottavat äidit, onko kukaan käyttänyt itseruskettavaa voidetta?
Tai saako sitä edes käyttää odotus aikana, voiko olla jotain haittaa? Onko kellään tietoa...

Olis kiva vähän saada väriä ihoon mut en oo uskaltanu käyttää ku en oo varma "turvallisuudesta"

Toivottavasti joku viitsisi vastata ja auttaa "hädässä olevaa" :-D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu