Aukipitolaite?

haussa...

Haussa "suljin" joka ei ole suljin / aukipitolaite jossa ei millään salvalla lukita ovea täysin auki asentoon, vaan ns. "nihkeä" aukipitolaite, joka ei lukitse ovea auki asentoon vaan sitä voi liikutella, mutta tarkoitus on että ovi pysyy halutussa asennossa eikä heilu, mutta että sen voi normaalisti vetämällä sulkea ja avata. Eli laite joka pitää oven siinä asennossa mihin sen jättää. Ymmärsiköhän kukaan? Jos, niin vinkkejä millä nimellä voisi etsiä ja mistä!

10

5796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toimii noin
      • ovijarru

        Kiitos! Sehän se. Googlella löytyy runsaasti.


      • auki...
        ovijarru kirjoitti:

        Kiitos! Sehän se. Googlella löytyy runsaasti.

        Lisäys vielä, että oven pitäisi pystyä aukeamaan 180 astetta eli täysin auki. Noissa useissa oli stoppaus 90-asteen kohdalla.


    • SulkijaV

      Meillä on uudessa talossa kaksi tuollaista, toinen on Abloyn oma ja toinen halvempi (muistaakseni Pisla-tuote) tavaratalosta ostettu, mutta ihan samannäköinen sekin.

      Kumpikin toimii kohtalaisella tavalla jarruna, mutta kovin tuulisella päivällä ei tuon teho meinaa riittää, koska ei sitä älyttömän tiukauksi viitsi siitä pyöritettävästä säätimestä laittaa, jotta oven käyttö vielä olisi siedettävää. Mutta kummastakaan en ole löytänyt sitä toimintoa, jonka myyntipakkauksen ja netin tuotekuvausten perusteella luulin niissä olevan: oven lukitus auki-asentoon? Tuo olisi ehdottomasti hyvä (jos siinä olisi joku nappi tms.), niin silloin tuulikaan ei pääsisi saranoita vasten ovea heittämään (toki meillä on kumit siellä vielä karmissa vastaan ottamassa, mutta silti myräköiden aikaan on varaston kevyt ovi tiukoilla).

    • 654564

      Tommoisia susia nuo ovat. Meille tuli Kaskipuun surkeat ovet ja niissä yhdessä on tuo "aukipitolaite" Abloylta. Jo asennuspäivänä oli karmissa kolhut salpojen kohdalla koska aukipitolaite ei jaksa pitää oikeasti kohtalaisellakaan tuulella ovea auki. Kyselin asiaa aikoinaan ja vastaukseksi tuli että "ne on enemmänkin sellaisia vaimentimia". Eli siellä kyllä itse tiedetään ettei tuo mitään aukipidä, mutta myydään silti.

      • SulkijaV

        Tuo olisi ihan hyvä, jos siinä olisi sellainen yksinkertainen ratkaisu lisänä, että putkessa olisi reikä, ja siihen voisi tökätä jonkun tapin ja tämä pitäisi oven auki.


      • pas6

        tuohan tekikin kaskipuun ovet surkeiksi.


      • Anonyymi

        Kaski ovet ovat huippu laatua samoin ikkunat!! Kun kerran asennat ei tarvitse olla säätämässä ja helat toimii samoin.


    • olepa hyvä

      Ovijarru FIX 523/2 ja 533/2
      Materiaali: teräs/muovi/
      ruostumaton teräs (tanko).
      Pintakäsittelyt: teräs- ja muoviosat
      valkoiset.
      Käytetään kevyehköissä ovissa;
      523/2 ulosaukeavissa ovissa ja
      533 sisäänaukeavissa ovissa.
      Ovileveys 700 - 910 mm. Ovijarru
      pitää oven halutussa auki
      -asennossa ja estää ovea
      paiskautumasta tuulen voimasta.
      Jarruvoimaa voidaan säätää.
      Ovijarruissa ei ole kätisyyttä.
      IP-pakkaus sisältää puuruuvit.

    • Jeepster

      no kyllä on elämä vaikeeta,meillä on ovet joko kiini tai auki,mitäs niitä rakosillee jättä tulee kylmä ja hiiret sisää heh!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      61
      4277
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3475
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3100
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2588
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      45
      2257
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2029
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1969
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      186
      1817
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      394
      1516
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1358
    Aihe