Siinä yksinkertainen syy miksi ei pärjätä huippumaita vastaan. Suomen joukkue kestäisi yhden Litmasen tapaisen taapertajan, mutta ei puoli joukkuetta saa olla tuollainen. Ja lisänä vielä se, että meillä ei ole yhtään erikoisen nopeaa pelaajaa. Ei mene hyvin, jos Hyypiä on joukkueen nopein pelaaja (kuten on)!!!
Katsokaa Euroopan huippujoukkueita. Siellä on laitamenijöinä kerrassaan nopeita tyyppejä. Katsokaa heidän keskikenttää. Gerrard ja Ballack jaksavat juosta sellaisen matkan, että Roman ja Mako hyytyvät 60 minuutin kohdalla. Suomelta puuttuu nopeus ja kestävyys. Totta kai taitoakin puuttuu.
Suomen materiaali on vielä niin ohut, että joudutaan valitsemaan ne taitopelaajat, jotka ovat nuoruudessaan olleet niitä, jotka pärjäsivät taidolla. Ei tarvinnut olla nopea!
Katsokaa Miklua. Kaikissa FIFA-rankingin yläpuolella olevissa joukkueissa on nopeempi kärkipelaaja!
Kaikkien ei tarvitse olla nopeita, mutta kyllä laidoilla ja kärjessä nopeutta tarvitaan. Moisander vaikuttaa suht´nopealta. Kolkka on ollut nopea. Muuten joukkueessa ei nopeutta ole.
Jalkkisjoukkuetta ei voida rakentaa 11 kenialaisen varaan. Mutta ei sitä voi rakentaa 11 Litmasenkaan varaan. Taidosta voitaisiin oikeasti vähän tinkiä ja vaihtaa ainakin Miklu nopeampaan kärkeen. Löytyy Veikkausliigasta...
Kallio jo vaihdettiin - pysyvästi!
Pasasenkin tilalla saisi olla joku nopeempi...
Eremenko jr. ei tarvita joukkueessa niin kauan kuin Litmanen pelaa!!!
Johansson on ihan hot tällä hetkellä ja on edelleen nopeakin. Sille paikalle ei parempaa löydy.
Roman Eremenko on kasvamassa hienoksi keskikenttäpelaajaksi. Ja varmaan fysiikkakin tosta kehittyy vielä.
Heikkisellä ei ole huippumaita vastaa käyttöä, koska nopeutta uupuu ja siten hyötysuhde on todella huono, koska hän joutuu menemään täysillä, kun vastustajalla on vasta kolmosvaihde päällä.
Yksi muuten mitä Suomessa ei tunnuta tajuavan on, että fudarin pitää hankkia fysiikkaa punttisalilta. Ei, ei ja ei! Fysiikka on nopeutta ja kestävyyttä. Siihen sopii loistavasti ihan sprinttijuoksijoiden treenit. Pitkillä lenkeillä ei tee mitään paitsi palauttavana toki. Kovia maitohappotreenejä sitten, joista on pelissä suunnaton apu. Katsokaa Ronaldoa tai Gerrardia - eivät väsy! Takana on paljon fysiikkatreeniä. Luulen, että Losa ei vastaavaa tee. Hän olettaa, että potkitaan treenien jälkeen, niin se riittää.
No, mitäpä vielä...?
Sitä vaan, että kauttaaltaan eilen oli liian hidas joukkue Suomella. Vasenta laitaa ei voitu käyttää ollenkaan, kun siellä oli Losa ja Kallio. Moisander ja Kolkka mahdollistivat vähän peliäkin. Toki he olivat tuoreita miehiä ja silloin se on helpompaa.
Suomi voisi pärjätä loistavasti joukkueella:
Jääskeläinen
Hietanen - Tihinen - Hyypiä - Moisander
Johansson - Eremenko R. - Väyrynen - Sjölund
Pukki - Mäkelä
Sitten vaihdosta Kolkkaa ja Tainiota... Ja Miklukin olisi ihan riittävän nopea ja terävä tullessaan vaihdosta 70 minuutilla...
Suomen pelaajat ovat liian hitaita!
asiantuntija
1
438
Vastaukset
- Suomi24
Samaa mieltä, liian hidasta ja kukaan ei uskaltaudu yksilösuorituksiin (mitä tarvitaan aina hyvässä joukkueessa).
Puolustus ei myöskään tunnu luottavan toisiinsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1059423
- 494591
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021976Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html421901- 241620
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131381Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,381297Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54917Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31902Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v30893