Täällä kun ei saa sanoa nimiä, olin siellä töissä kesällä 1975 eikä mitään yhteyttä ole pidetty. Kuulin juoruja, olit lähistöllä käymässä. Jos tunnistat laita tekstiviesti. SAMA KOSKEE MYÖSKIN muita mukana olleita. Kyllä pitäisi olla osoite selvillä? Ei tarvi anteeksi pyydellä, mutta ihme jos ihan vieressä kävit etkä poikkea?
Kauvatsa
17
2243
Vastaukset
- Mansikka-aikaan
Kyllä te varmaan tapaatte kauvatsan mopokarnevaaleilla11.7 ,se on oikea treffipaikka.Ottakaa varmuuden vuoksi samoilta vuosimalleilta olevat pappatunturit mukaan niin johan flaksaa.Tulee kuulemma ihan Helsingistä,SAVOSTA,ja ROVANIEMELTÄ porukkaa.Keikyästä ja Kiikosistakin ja ihan Ulkomailta Ranskastakin ja ympäri eurooppaa tulee porukkaaa ihmettelemään suomalaista pähkähullua maalaiskylää kuulemma tölläämään,kertovat kylillä JUORUÄMMÄT!
- ----------
En ollut emännän kanssa samaa vuosimallia, vaikka hän ehkä olikin 15-vuotiaan tasolla. Eikä tyyliini kuulu seurailla ihmisiä.
En vain tykännyt, kun sukulaiseni kiusasivat häntä, ja hän antoi sen jatkua. Minä tahdoin sopia, hän ei tahdo.
Kaverit sanoisivat, anna hänen olla. Minä en ollut mukana kiusanteossa, se hänen on hyvä tietää.
Miksi onkin niin vaikeaa pyytää anteeksi?
Muuten, en saanut senkään jälkeen päivääkään tehdä työtä rauhassa. Viestitä, sano, pyydän anteeksi. - psykologi
---------- kirjoitti:
En ollut emännän kanssa samaa vuosimallia, vaikka hän ehkä olikin 15-vuotiaan tasolla. Eikä tyyliini kuulu seurailla ihmisiä.
En vain tykännyt, kun sukulaiseni kiusasivat häntä, ja hän antoi sen jatkua. Minä tahdoin sopia, hän ei tahdo.
Kaverit sanoisivat, anna hänen olla. Minä en ollut mukana kiusanteossa, se hänen on hyvä tietää.
Miksi onkin niin vaikeaa pyytää anteeksi?
Muuten, en saanut senkään jälkeen päivääkään tehdä työtä rauhassa. Viestitä, sano, pyydän anteeksi.Mikset voi itse voi selvittää asiaa kun kerran tiedät henkilön nimen?Eihän tollaiseen juttuun nyt tarvitse koko Kokemäkeä sekoittaa!
- ----------
psykologi kirjoitti:
Mikset voi itse voi selvittää asiaa kun kerran tiedät henkilön nimen?Eihän tollaiseen juttuun nyt tarvitse koko Kokemäkeä sekoittaa!
mutta henkilö ei. Hän on koko ajan tiennyt, missä asun. Sukuni teki kiusaa, enkä siksi tohtinut lähettää viestiä, etten heitä vettä myllyyn.
Enkä tiedä varmaksi, asuvatko he enää siellä.
Olihan tämä hiukan tahditonta, tulin uskoon ja pyysin Jumalalta, että voisin tehdä sovinnon, ja pyytää anteeksi muidenkin puolesta, olettaen tietenkin, että vastapeluri tekee samoin.
Hätääntynyt ihminen ei aina muista tapoja.
Näin hänet kotimatkalla murheellisen näköisenä.
Kyllä ihmiset neuvoivat, tässä maailmassa ei anteeksi pyydellä. Vaikka se oli pieni tämä maailma. TV7 palsta siellä on osoite. - ---
---------- kirjoitti:
mutta henkilö ei. Hän on koko ajan tiennyt, missä asun. Sukuni teki kiusaa, enkä siksi tohtinut lähettää viestiä, etten heitä vettä myllyyn.
Enkä tiedä varmaksi, asuvatko he enää siellä.
Olihan tämä hiukan tahditonta, tulin uskoon ja pyysin Jumalalta, että voisin tehdä sovinnon, ja pyytää anteeksi muidenkin puolesta, olettaen tietenkin, että vastapeluri tekee samoin.
Hätääntynyt ihminen ei aina muista tapoja.
Näin hänet kotimatkalla murheellisen näköisenä.
Kyllä ihmiset neuvoivat, tässä maailmassa ei anteeksi pyydellä. Vaikka se oli pieni tämä maailma. TV7 palsta siellä on osoite.Herralle kiitos! Olemme pelastettuja, koska sovimme! Oikein kivi putosi sydämeltä.
- ----
Tuttavaperhe ei päästänyt häntä sisälle, koska ei jaksanut kuunnella rähinää.
Jobin kirjaan vedoten uskon ihmisen pelastuvan koska Jumala tahtoo tehdä mieliksi sille joka Häneen turvautuu.
Tätä perässä juoksemista ja parjaamista jatkui yli kolmekymmentä vuotta.- ----
Turun Halisissa tuttavat juonittelevat häntä vastaan, koska ovat kyllästyneitä.
Toivottavasti hän osaa varoa eikä mene sinne !
On syytä pelätä.
- onnekseiasusiä
Voi perse mitä porukkaa! kertoo kokemäkeläisistä kaiken tarpeellisen! ei näitä voi nauramatta lukea! BUAHHAHHAA! hyvä kmäki!!
- Senga
Mansikka yrittäjältä on saattanut yhteystiedot hukkua ja unohtua satojen myöhempien työn tekijöiden myötä. Ota rohkeasti yhteyttä, koska selvästi kaipaat jälleen näkemistä.
- 5-7 numeroa
Samoin -70-luvun lankapuhelinnumerot ovat muuttuneet seitsemännumeroisiksi, ja uudet "taajamakeskustunnukset" eli neljä ensimmäistä numeroa eivät välttämättä ole kaikkien silloisten työnantajien tiedossa. Sekin saattaisi olla tavoittamattomuuden syynä.
- Anonyymi00012
Kauvatsasta tulee mieleen se, että Kokemäellä ei ainakaan näkyvästi juhlita tasalukuja. Kauvatsan väkiluku saavutti hiljattain 500:n rajan, mutta missä päin availtiin sampanjapulloja? Ei missään, niin kuin ei avattu silloinkaan, kun saavutettiin 1000:n, 2000:n tai 3000:n raja. Se onkin oikein, sillä ihmisen on tärkeämpi tehdä tuottavaa työtä kuin juhlia.
- Anonyymi00013
Ilman Kauvvattaa Kokemäki olisi aikoja sitten liitetty Köyliöön. Siihen entiseen tiätty.
- Anonyymi00015
Kyllä Kauvatsalla juhlittiin 1000 asukkaan rajan alittamista - tyhjennettiin viinapulloja ja joku kutsui poliisit paikalle. Loppuselvitys tapahtui käräjäoikeudessa.
Sampanjapullot avataan vasta seuraavassa tasalukujuhlassa eli kun 250 asukkaan määrä alittuu. Ajoitus on etukäteen mietitty niin, että samana vuonna Lähteenmäen koulu lakkautetaan eli silloin juhlitaan kahta asiaa samaan aikaan.
- Anonyymi00014
Olin nuorena kollina Plättilänmaassa kesähommissa mansikoita poimimassa. Sillä reissulla menetin poikuuteni 13-vuotiaana. Mukavia muistoja siis.
- Anonyymi00016
Älä sekoita kauvattalaisia ihmisiin.
- Anonyymi00017
Kauvatsa on Kokemäen parasta aluetta. Sinne ei ole onneksi yulossa akkutehtaita ja datakeskuksia. Siellä on maaseudun rauha ja helmenä Sääksjärvi.
- Anonyymi00018
Kauvatsa on useaan kertaan valittu Suomen kauneimmaksi kyläksi. Kauvatsalainen mansikka on Suomen parasta ja kuluttajat maksavat siitä ylimääräistä hintaa toreilla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1313196Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk622831Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352222Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1042131Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1312002Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441971Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101252Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville121035Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671004Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77920