Täällä puhutaan että kukkien sipulit voi talveksi ottaa maasta ylös??? Katkotaanko varsi pois? Mihin ja miten sipulit säilötään talveksi? Koska sipulit kaivetaan pois maasta? KIITOS
kukkasipuleista
7
3160
Vastaukset
- kuin ...
Ei muita tarvi ottaa kuin gladioluksen sipulit ja joidenkin erikoiskasvien.
- tulppaanin mukulat
jo kahtena vuonna ylös kukkimisem jälkeen. Varret jätetään paikoilleen, ja annetaan kuivaa jossain varjoisassa paikassa. Minulla ne on vain ulkovaraston seinustalla avoimessa korissa. Syksyllä varret on jo kuihtuneet, ja mukulat voi istuttaa takaisin maahan. Ovat kukkineet paremmin, eikä sellaisia pieniä kituvia ole tullut.
- kuului
tulppaanin mukulat kirjoitti:
jo kahtena vuonna ylös kukkimisem jälkeen. Varret jätetään paikoilleen, ja annetaan kuivaa jossain varjoisassa paikassa. Minulla ne on vain ulkovaraston seinustalla avoimessa korissa. Syksyllä varret on jo kuihtuneet, ja mukulat voi istuttaa takaisin maahan. Ovat kukkineet paremmin, eikä sellaisia pieniä kituvia ole tullut.
Kysyttiin otetaanko sipulit TALVEKSI pois .
- ssssipuli
Miksi ne pitää ottaa ylös maasta?
Meillä on tulppaaneja, narsisseja, helmililjoja, jättilaukkaa yms, enkä ole koskaan ottanut sipuleita talveksi maasta pois.
Muutama vuosi sitten junttasin muutaman hyasintinkin maahan, jotka joulun jälkeen olin vienyt kellariin. Kesän lopulla istuttin ne maahan, ja siinähän ne nyt jo toista kevättä ovat kukkineet.
Daalia on ainoa, jonka jurakon nostan maasta pois.
Gladioluxista en tiedä, kun minulla ei niitä ole, mutta ns. monivuotisia sipuleita ei tarvi ottaa talveksi pois.- Naatti
Tulppaanit ovat kukkineet ja osa naateista kellastunut. Nurmikko on leikkaamisen tarpeessa, mutta ajattelin leikata samalla naatit poikki. Pitääkö niiden ensin kokonaan kellastua vai voinko jo pistää matalaksi?
Talvehtimisista: itselläni gladiolukset mätänivät kaikki, kun en kaivanut ylös. Iiriksiä ei tullut ensimmäistäkään, viime vuonna oli 80, myyrät kai söi. Samoin kävi lumikellojen ja osittain krookuksille. Liljoista on isokukkainen noussut jo 30 cm:ksi, pienistä ei näy jälkeäkään.
Myyrät ovat olleet ympäristössä ahkeria, joten aion istuttaa syksyllä ainoastaan nyt nousevia lajeja. Ja en aio ottaa riesakseni mitään talvisäilytyksiä, kun ai ole paikkaakaa. Gladiolukset ovat ihania, mutta paras kai istuttaa ensi vuodeksi laatikkoon.
- Anonyymi
istutin syksyllä tulppaanin sipuleita 50 cm korkeeseen betoni renkaaseen, joku kävi syömässä sipulit , oli vain kuoret mullan päällä
- Anonyymi
Vesirotta tai myyrä tai metsähiiri söi tulppaanin sipulit, mutta näille ei niinkään kelpaa narsissit. Betonirengas on melko kylmä ja karsea paikka sipuleitten viettää talvi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3945917- 805288
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484316- 523921
- 523709
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1623400Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1003164Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky503148- 432269
- 492195