kukkasipuleista

aloittelija 2009

Täällä puhutaan että kukkien sipulit voi talveksi ottaa maasta ylös??? Katkotaanko varsi pois? Mihin ja miten sipulit säilötään talveksi? Koska sipulit kaivetaan pois maasta? KIITOS

7

3385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuin ...

      Ei muita tarvi ottaa kuin gladioluksen sipulit ja joidenkin erikoiskasvien.

      • tulppaanin mukulat

        jo kahtena vuonna ylös kukkimisem jälkeen. Varret jätetään paikoilleen, ja annetaan kuivaa jossain varjoisassa paikassa. Minulla ne on vain ulkovaraston seinustalla avoimessa korissa. Syksyllä varret on jo kuihtuneet, ja mukulat voi istuttaa takaisin maahan. Ovat kukkineet paremmin, eikä sellaisia pieniä kituvia ole tullut.


      • kuului
        tulppaanin mukulat kirjoitti:

        jo kahtena vuonna ylös kukkimisem jälkeen. Varret jätetään paikoilleen, ja annetaan kuivaa jossain varjoisassa paikassa. Minulla ne on vain ulkovaraston seinustalla avoimessa korissa. Syksyllä varret on jo kuihtuneet, ja mukulat voi istuttaa takaisin maahan. Ovat kukkineet paremmin, eikä sellaisia pieniä kituvia ole tullut.

        Kysyttiin otetaanko sipulit TALVEKSI pois .


    • ssssipuli

      Miksi ne pitää ottaa ylös maasta?
      Meillä on tulppaaneja, narsisseja, helmililjoja, jättilaukkaa yms, enkä ole koskaan ottanut sipuleita talveksi maasta pois.

      Muutama vuosi sitten junttasin muutaman hyasintinkin maahan, jotka joulun jälkeen olin vienyt kellariin. Kesän lopulla istuttin ne maahan, ja siinähän ne nyt jo toista kevättä ovat kukkineet.

      Daalia on ainoa, jonka jurakon nostan maasta pois.
      Gladioluxista en tiedä, kun minulla ei niitä ole, mutta ns. monivuotisia sipuleita ei tarvi ottaa talveksi pois.

      • Naatti

        Tulppaanit ovat kukkineet ja osa naateista kellastunut. Nurmikko on leikkaamisen tarpeessa, mutta ajattelin leikata samalla naatit poikki. Pitääkö niiden ensin kokonaan kellastua vai voinko jo pistää matalaksi?

        Talvehtimisista: itselläni gladiolukset mätänivät kaikki, kun en kaivanut ylös. Iiriksiä ei tullut ensimmäistäkään, viime vuonna oli 80, myyrät kai söi. Samoin kävi lumikellojen ja osittain krookuksille. Liljoista on isokukkainen noussut jo 30 cm:ksi, pienistä ei näy jälkeäkään.

        Myyrät ovat olleet ympäristössä ahkeria, joten aion istuttaa syksyllä ainoastaan nyt nousevia lajeja. Ja en aio ottaa riesakseni mitään talvisäilytyksiä, kun ai ole paikkaakaa. Gladiolukset ovat ihania, mutta paras kai istuttaa ensi vuodeksi laatikkoon.


    • Anonyymi

      istutin syksyllä tulppaanin sipuleita 50 cm korkeeseen betoni renkaaseen, joku kävi syömässä sipulit , oli vain kuoret mullan päällä

      • Anonyymi

        Vesirotta tai myyrä tai metsähiiri söi tulppaanin sipulit, mutta näille ei niinkään kelpaa narsissit. Betonirengas on melko kylmä ja karsea paikka sipuleitten viettää talvi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      22
      2758
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1862
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1739
    4. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      52
      1735
    5. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      119
      1663
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      1653
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      70
      1440
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1235
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1178
    10. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1147
    Aihe