Scartilla kiinni telkkarissa, olen katsonut johdot ja laittanut tiukasti kiinni, mikä vikana?! Eihän DVD:n kaukosäätimestä edes kai voi mustavalkoiseksi kuvaa säätää?! Levyissä ei mitään vikaa, useita olen testannut.
DVD:n kuva mustavalkoinen!
9
691
Vastaukset
- herra 52
Ilmeisesti dvd:ssä ja tv:ssä on eri asetukset videosignaalin siirrolle.
Mahdollisesti myös vääränlainen kaapeli voi aiheuttaa tämän ilmiön.- Miksi?!
Pari vuotta hyvin toiminut, miten se nyt yhtäkkiä alkaa temppuilemaan? Käytän sitä myös cd-soittimena, oli ollut kosteat juhlat, olisiko cd-levystä tullut jotain likaa? CD-soi hyvin, samoin DVD-levyjen kuvassa ei mitään muuta vikaa kuin että ovat mustavalkoisia.
- herra 52
Miksi?! kirjoitti:
Pari vuotta hyvin toiminut, miten se nyt yhtäkkiä alkaa temppuilemaan? Käytän sitä myös cd-soittimena, oli ollut kosteat juhlat, olisiko cd-levystä tullut jotain likaa? CD-soi hyvin, samoin DVD-levyjen kuvassa ei mitään muuta vikaa kuin että ovat mustavalkoisia.
Ei ole mitenkään ainutkertaista että, joku juhlijoista on ollut "todellinen asiantuntija" ja halunnut tehdä sinulle palveluksen. Tai sitten vaan painellut nappuloita ilokseen.
Värien puuttumiseen on yleensä kaksi mahdollista syytä. Joko ristiriita videosignaalien kanssa (Soitin lähettää S.videota ja TV odottaa komposiittia tai päinvastoin) tai sitten konflikti PAL ja NTSC-standardien kanssa. Tästä tosin tuskin on kyse, koska tuttuun Suomi24 tapaan kerrot tietysti kaiken oleellisen faktan ja olisit tietysti maininnut, jos kyseessä olisi NTSC-levyt.
- Vika korjaantui
DVD-soittimen valikoista valitsinkin PALin sijasta NTSC ja värit tuli! Sinänsä aika outoa, eikös Euroopassa ole PAL järjestelmä ja Jenkeissä NTSC mutta kaipa laite sekoilee. Viidenkympin Denver merkkinen Clas Olssonilta ostettu joten ei liene ihme.
DVD-levyissä selvästi lukee että PAL joten täysi mysteeri miten se voi näyttää OK kuvaa, PAL näyttää muuten hyvää kuvaa mutta mustavalkoisena. Jäänee ikuiseksi arvoitukseksi... Vika korjaantui kirjoitti:
DVD-soittimen valikoista valitsinkin PALin sijasta NTSC ja värit tuli! Sinänsä aika outoa, eikös Euroopassa ole PAL järjestelmä ja Jenkeissä NTSC mutta kaipa laite sekoilee. Viidenkympin Denver merkkinen Clas Olssonilta ostettu joten ei liene ihme.
DVD-levyissä selvästi lukee että PAL joten täysi mysteeri miten se voi näyttää OK kuvaa, PAL näyttää muuten hyvää kuvaa mutta mustavalkoisena. Jäänee ikuiseksi arvoitukseksi...Onkos TV:ssä valittu väärä signaali. Yleensä TV:ssä voi pitää autoa. Tietysti voi aina lla, että siinä on käännösvirhe.
- olis jos
vaihda se scartti johto uuteen,tai ainakin kokeile toista scart johtoa
- mahdollisuus on
Minun tapauksessani scartin kautta välittyvän kuvan mustavalkoisuuden aiheutti television sisääntulopäässä ollut vikaantunut komponetti. Korjaamohomma, lasku kohtuullinen. Televisio tosin vuosimallia 1994.
- Mursullinen
Minulla on osa videosta mustavalkoista ja osa värillistä vaikka kuuluisi olla kokonaan värillinen. Laite on matka dvd soitin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle342755Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362591Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532564Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt962094Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle401961Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3131742- 1501526
- 731388
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231158Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.271123